Rakouský export vína v roce 2015 stagnoval

Rakouský export vína v roce 2015 stagnoval

Poprvé po osmi letech loni rakouský export vína poklesl. Podle statistik bylo exportováno 48 milionů litrů za přibližně 143 milionů eur. Odborníky pokles nepřekvapil, protože ročník 2014 byl dopředu označován jako problematický díky nižším výnosům ze sklizně. Meziroční pokles prodeje o 1,1 % se tak ukázal menší, než se prodejci obávali.

Rakouský export vína: propad šumivých vín, nárůst jakostních vín

Údaje o vývozu za rok 2015 ukazují na některé zvláštnosti. Například sektor lahvových jakostních vín zaznamenal loni opět značný nárůst. Hlavně červená vína překvapila navýšením o téměř 4 miliony eur (+ 13,5 %). Masově produkovaná vína bez chráněného označení původu, ale i přívlastková vína, naopak vykázaly pokles. Propad zaznamenal i vývoz sektu, především v kategorii Perlwein (lehce šumivá vína), což lze ale vysvětlit i spekulacemi výrobců u některých průmyslových frizzante výrobků.

Růst exportu v zemích mimo EU

Při bližším zkoumání trhu nejvíce překvapí desetiprocentní nárůst příjmů ze zemí mimo EU, zatímco export do zemí EU loni vykázal pokles o 4,8 %. Záporné hodnoty především v kategoriích sekty, frizzante a vína bez chráněného označení původu zkreslují celkové výsledky pro Německo, které jinak ale ukazují zcela pozitivní vývoj. Příjmy poklesly zejména na trzích, které byly dříve trvale úspěšné: Nizozemí, Švédsko, Finsko a Itálie. Velká Británie, Belgie a Dánsko opět přinesly silné zisky. Mimo země EU pozitivně překvapilo Švýcarsko, USA, Norsko, Hong Kong a Rusko, zatímco pokles hlásila Čína a Japonsko.

Nízká sklizeň 2016

V těchto souvislostech se až bolestivě jeví skutečnost, že díky vývoji letošní sezóny lze očekávat problémy s uspokojováním poptávky. Je pravdou, že u odrůdy Veltlínské zelené lze doufat v průměrně velkou úrodu v dobré kvalitě suroviny. Ale u červených vín, zejména u Zweigeltu a regionálních štýrských specialit, jsou vyhlídky po těžkých pozdních mrazech na konci dubna méně než růžové.

Zvýšená poptávka po vínech z velkého ročníku 2015

Pozitivním impulsem pro trh je poptávka po velkých vínech ročníku 2015, která se v současnosti dostávají na trh. Zájem o tato nádherná bílá i červená vína vzrostl na domácím i zahraničním trhu zejména po červnovém veletrhu VieVinum. Některá z nejvyhledávanějších vín budou uvolněna na trh až na podzim 2016 a v následujícím roce. Mezinárodní ocenění a pozitivní recenze výjimečného ročníku nemůžou odčinit aktuální ztráty, poskytnou ale určitý stupeň útěchy v těchto těžkých časech – a to i v nejvíce zasažených oblastech Štýrska.

zdroj: Österreich Wein Marketing GmbH

Ověřeno MonsterInsights