Rakousko uznalo čtyři nové bílé odrůdy révy vinné

Rakousko uznalo čtyři nové bílé odrůdy révy vinné (ÖWM - Komitee Kamptal)

Čtyři nové bílé odrůdy révy vinné jsou nyní v Rakousku povoleny pro výrobu jakostních vín. Prostřednictvím pozměňovacího návrhu byl proto upraven i rakouský vinařský zákon. Tři z novinek jsou křížení odolná proti houbám, známé jako PIWI odrůdy.

Nové bílé odrůdy v rodiny Muskateller

Blütenmuskateller, Goldmuskateller, Muscaris a Souvignier Gris – tyto čtyři odrůdy bílých hroznů byly v průběhu léta povýšeny na status odrůd pro výrobu jakostních vín. A to prostřednictvím změny rakouského vinařského zákona. Počet moštových odrůd v Rakousku se tak navýšil na čtyřicet. Vedle tradičních muškátových odrůd, jako jsou Muskat Ottonel, Gelber Muskateller či Roter Muskateller, zařazení Goldmuskatelleru (Moscato Giallo) slibuje možnost pěstování nové, k hnilobám méně náchylné odrůdy.

PIWI odrůdy poskytují  ekologické výhody díky odolnosti

Odolnost proti houbovým onemocněním pak vykazují tři nové bílé odrůdy: Blütenmuskateller, Muscaris a Souvignier Gris. Vedle dvou červených PIWI odrůd Rathay a Roesler je to poprvé, kdy byly v Rakousku schváleny bílé PIWI odrůdy pro produkci jakostních vín. Nové odrůdy vznikly pečlivým výběrem křížení se zvýšenou odolností vůči houbovým chorobám, jako je například Oidium a Peronospora. To nabízí řadu ekologických výhod: snížení aplikovaných pesticidů znamená méně průchodů traktorů přes vinici, což snižuje emise znečišťujících látek a minimalizuje zhutňování půdy. Z těchto důvodů vinaři, kteří praktikují organické nebo trvale udržitelné vinohradnictví, projevují zvyšující se zájem o PIWI. Tyto odrůdy zabírají v současnosti dle statistik 273 hektarů a týkají se pouze odrůd Rathay a Roesler. Rozlohy však stále rostou.

Čtyři nové rakouské odrůdy: Muscaris, Souvignier Gris, Blütenmuskateller a Goldmuskateller
Čtyři nové rakouské odrůdy: (zleva) Muscaris, Souvignier Gris, Blütenmuskateller a Goldmuskateller

Špičková vína z Rakouska

V Rakousku, kde je již více než třináct procent všech vinic pěstováno ekologicky, se PIWI odrůdy rozšiřují ve všech vinařských oblastech. Vinohradníci s nimi spolupracují už léta, zejména v oblasti Steiermark s vysokými úhrny srážek. V celé zemi nové odrůdy přinášejí impozantní vína, kterým se velmi dobře daří na mezinárodních vinařských akcích se zaměřením na organické a PIWI odrůdy.

Osobitý chuťový profil s rozpoznatelnými odkazy

PIWI odrůdy mají zpravidla své vlastní jedinečné chuťové profily. Jsou však obvykle orientovány na známé odrůdy hroznů, což spotřebitelům umožňuje pohodlně se ztotožnit s novými víny. Zatímco Souvignier Gris připomíná Pinot Gris, Blütenmuskateller a Muscaris vykazují výrazné rysy muškátového ovoce a citrusových tónů. Rathay je oblíbeným partnerem kupáží, protože má pevné tělo a atraktivní třísloviny, zatímco Roesler s kořeněným tmavým ovocem se stále více objevuje jako odrůdové víno.

Čtyři nové odrůdy pro jakostní vína v Rakousku
Blütenmuskateller (PIWI)
Goldmuskateller
Muscaris (PIWI)
Souvignier Gris (PIWI)

 

Co jsou to PIWI odrůdy?

  • nová křížení se zvýšenou odolností proti houbovým chorobám
  • obzvláště vhodná pro ekologické a trvale udržitelné vinohradnictví

zdroj/foto: AWMB, Komitee Kamptal, Blickwerk Fotografie

Ověřeno MonsterInsights