Rakousko oznámilo vznik dlouho očekávané apelace Wachau DAC

Rakousko oznámilo vznik dlouho očekávané apelace Wachau DAC

Wachau DAC je v pořadí již patnáctou rakouskou apelací. Rodina regionů s chráněným označením původu se tak rozrostla o velmi zvučné jméno. Má to jeden háček: Wachau už jeden klasifikační systém má. Znamená to konec oblíbených Steinfederů, Federspielů a Smaragdů?

Dlouho připravovaná úprava se stala skutečností: Wachau je nejnovější rakouskou vinařskou oblastí DAC. Na třech úrovních Gebietswein (regionální víno), Ortswein („vesnické” víno) a Riedenwein („cru” víno) budou nyní regionálně typická vína označena chráněným označením původu „Wachau DAC“. Již fungující kategorie Steinfeder, Federspiel a Smaragd zůstanou v platnosti.

Po důkladném zvážení a vytvoření konsensu v regionu předložili zástupci Wachau ministerstvu zemědělství, regionů a cestovního ruchu návrh na zřízení DAC, který nyní podepsala federální ministryně Elisabeth Köstinger. Chráněné označení původu „Wachau DAC“ je v Rakousku již patnáctým v pořadí.

Chris York
Chris York

„S Wachau nyní můžeme přivítat dalšího důležitého člena do rakouské rodiny DAC. V tomto ohledu učinil rakouský vinařský průmysl další krok na cestě marketingu založeného na původu. Toto se osvědčuje již sedmnáct let a stalo se uznávaným také na mezinárodní úrovni,“ říká Chris Yorke, generální ředitel rakouské rady pro marketing vína (AWMB).

Wachau DAC: zaměření na původ

Vína Wachau DAC se tedy dělí stejně, jako v dalších apelacích na tři úrovně: Gebietswein, Ortswein a Riedenwein. Je zde ale jedna zvláštnost: vinaři se zavázali k ruční sklizni na všech třech úrovních. Nutno ale dodat, že při pohledu na strmé svahy vinic nad Dunajem zde mechanizace ani nepřipadá příliš v úvahu.

Gebietswein

V kategorii Gebietswein je zachována tradiční řada odrůd révy. Je zde povoleno sedmnáct bílých a modrých odrůd; od Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Riesling (Ryzlink rýnský) po Gelber Muskateller (Muškát žlutý) a Sauvignon Blanc. A od Pinot Noir (Rulandské modré) po Sankt Laurent (Svatovavřinecké). Smíšené výsadby „Gemischter Satz“ a cuvée jsou také povoleny. Tato vína budou mít na etiketě název regionu spojený s „DAC“. Hrozny mohou pocházet odkudkoli v celé vinařské oblasti Wachau.

Ortswein

Kategorie Ortswein nabývá v Rakousku stále většího významu. Wachau stanoví nově dvacet dva obcí chráněných ve své regulaci DAC. Počet schválených odrůd pro „vesnická“ vína je devět: Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Riesling (Ryzlink rýnský), Weissburgunder (Rulandské bílé), Grauburgunder (Rulandské šedé), Chardonnay, Neuburger (Neuburské), Gelber Muskateller (Muškát žlutý), Sauvignon Blanc a Traminer (Tramín červený). Tato vína musí být vinifikována odděleně, jako monovarietální (jednoodrůdová).

Riedenwein

Nejvyšší úrovní pyramidy původu je Riedenwein. Zde jsou povoleny nejznámější odrůdy Wachau: Grüner Veltliner a Riesling. Musí být sklizeny v rámci 157 přesně definovaných viničních lokalit (rieden). Vína Wachau DAC s označením Ried na etiketě nesmí být žádným způsobem obohacena ani chaptalizována (docukřen mošt). A stejně jako Ortswein nesmí vykazovat žádný nebo téměř žádný znatelný tón sudu.

Díky této plynulé koncepci původu budou mít spotřebitelé prospěch z větší transparentnosti a specifičnosti provenience.

Anton Bodenstein
Anton Bodenstein

„To přináší původ do popředí. Wachau DAC poskytuje geografickou ochranu původu až po nejpodrobnější subjekt: jednotlivé vinice,“ komentuje Anton Bodenstein, předseda Regionálního výboru pro víno ve Wachau.

 

 

Steinfeder, Federspiel a Smaragd zůstávají ve hře

Již v 80. letech zavedlo místní sdružení Vinea Wachau systém tří kvalitativních úrovní vín: Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Vše bylo odstupňováno podle výše přirozeného obsahu alkoholu v bílých a ve vzácných případech také růžových vínech vyrobených členy sdružení. Tato známá a ceněná klasifikace je v novém systému DAC zachována.

Shrnutí

[jaw_panel_box panel_title=“Wachau DAC“ message_style=“info“ ]

Úrovně a povolené odrůdy:

 • Gebietswein
  Grüner Veltliner, Riesling, Weissburgunder, Grauburgunder, Chardonnay, Neuburger, Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc, Traminer, Frühroter Veltliner, Müller-Thurgau, Muskat Ottonel, Roter Veltliner, Gemischter Satz, Pinot Noir, Sankt Laurent, Zweigelt, cuvée
 • Ortswein
  Grüner Veltliner, Riesling, Weissburgunder, Grauburgunder, Chardonnay, Neuburger, Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc, Traminer
 • Riedenwein
  Grüner Veltliner, Riesling

Dřívější kategorie Steinfeder, Federspiel a Smaragd se nadále používají.

Výroba a chuťový profil:

 • Ruční sběr je povinný na všech úrovních
 • Ortswein: žádný nebo málo znatelný tón sudu
 • Riedenwein: kaptalizace je zakázána; žádný nebo málo znatelný tón sudu[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Rakouské DAC vinařské regiony (stav květen 2020):

 1. Weinviertel DAC
 2. Mittelburgenland DAC
 3. Traisental DAC
 4. Kremstal DAC
 5. Kamptal DAC
 6. Leithaberg DAC
 7. Eisenberg DAC
 8. Neusiedlersee DAC
 9. Wiener Gemischter Satz DAC
 10. Rosalia DAC
 11. Vulkanland Steiermark DAC
 12. Südsteiermark DAC
 13. Weststeiermark DAC​​​​​​​
 14. Carnuntum DAC
 15. Wachau DAC
Rakouské DAC vinařské regiony (stav květen 2020)
Rakouská DAC v květnu 2020. S výjimkou oblastí Wagram a Thermenregion (a menších výsadeb v horských regionech) pokrývají DAC již celé území vinorodého Rakouska.

Districtus Austriae Controllatus (DAC)

Districtus Austriae Controllatus (DAC) je právní označení původu pro regionálně typická rakouská jakostní vína. Pokud je tedy na vinětě uveden název vinařské oblasti v kombinaci s „DAC“, je zaručeno, že víno je typické pro tuto oblast. Víno DAC lze vyrábět pouze z odrůd révy vinné stanovených pro danou oblast DAC a musí splňovat všechny požadavky nařízení stanovené daným regionem. V současné době existuje v Rakousku 15 vinařských oblastí DAC. Vína, která nesplňují požadavky DAC, smí jako označení původu uvádět název příslušného federálního státu a povolené odrůdy pro tuto úroveň.

zdroj: Austrian Wine Marketing Board
foto: AWMB (Robert Herbst, Anna Stöcher), vinea-wachau.at

Ověřeno MonsterInsights