Proběhlo 17. Mistrovství ČR v řezu révy vinné

Proběhlo 17. Mistrovství ČR v řezu révy vinné

Vítězem 17. ročníku Mistrovství ČR v řezu révy je pravidelný účastník soutěže Václav Macháček z Vinařství Procházka z Valtic. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami je Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec. V kategorii Junior vyhrála Lucie Pelzová ze Střední školy Rajhrad. Vinařskou akci hostilo letos vinařství Víno Blatel v Blatnici pod Svatým Antonínkem.

V pátek 11. února se do areálu vinařství Víno Blatel sjelo 68 soutěžících, kteří se na přilehlých vinicích utkali ve speciální vinohradnické disciplíně.

Miloš Balga
Miloš Balga

„Letos převažovali soutěžící v seniorské kategorii, mladých řezačů do 21 let se zúčastnilo pouze 13, výrazněji méně než v předchozích letech,“ zhodnotil účast Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže.

 

 

 

Na každého soutěžícího z kategorie Elite (ženy a muži nad 21 let) čekalo 25 keřů révy odrůdy Rulandské šedé, pro Juniory (do 21 let) potom keře odrůdy Solaris. Na jejich ořezání měli soutěžící časový limit 15 minut. Čtyři odborné komise hodnotily kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků potom rozhodoval čas soutěžících.

Martin Chlad
Martin Chlad

„Zpravidla soutěž provází zima a déšť a ani letos tomu nebylo jinak. I přes proměnlivé počasí se podařilo v časovém limitu ořezat všechny keře všem soutěžícím. Jejich výkony byly letos velmi vyrovnané,“ uvedl Martin Chlad, prezident Svazu vinařů ČR.

 

 

 

Vítězové 17. Mistrovství ČR v řezu révy vinné

Za správné ořezání keřů bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Václavu Macháčkovi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem plného počtu bodů v čase 11:35.

V kategorii Junior zvítězila letos studentka ze Střední školy Rajhrad, Lucie Pelzová, která ořezala svých 25 keřů za 14:19 se ziskem 116 bodů. Mezi ženami se se 121 body nejlépe umístila Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec.

kategorie ELITE:

  1. místo: Václav Macháček
  2. místo: Tomáš Zámečník
  3. místo: Vojtěch Brauner

kategorie ELITE, 17. Mistrovství ČR v řezu révy

 

podkategorie ŽENY:

  1. místo: Miroslava Crlíková
  2. místo: Dana Mihulková
  3. místo: Dominika Černohorská

podkategorie ŽENY, 17. Mistrovství ČR v řezu révy

 

kategorie JUNIOR:

  1. místo: Lucie Pelzová
  2. místo: Michaela Nešporová
  3. místo: Lukáš Sasínek

kategorie JUNIOR, 17. Mistrovství ČR v řezu révy

 

První v obou hlavních kategoriích (Elite i Junior) si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek od Bahco. Vítěz v hlavní kategorii navíc získal týdenní zápůjčku traktoru od firmy Kubota.

Soutěž Mistrovství ČR v řezu révy vinné vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za 16. ročníku si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem osmdesáti soutěžících. V loňském roce se kvůli covidové pandemii poprvé v historii akce neuskutečnila. Organizátorem je Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby.

Mistrovství České republiky v řezu révy vinné 2020

foto: Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights