Přípravy hodnocení 21. ročníku Salonu vín – národní soutěže vín

Přípravy hodnocení 21. ročníku Salonu vín

Ve Valticích vrcholí přípravy hodnocení 21. ročníku Salonu vín – národní soutěže vín, prestižní soutěže v České republice. Nyní probíhá sběr rekordních 1 546 vín do prvního kola.

První kolo hodnocení proběhne od 5. do 9. listopadu 2020 v centru Excelence ve Valticích. Do finálového kola hodnocení z něj postoupí 400 nejlepších vzorků. Finále se pak uskuteční na konci listopadu rovněž ve Valticích. Určí Šampiona, tedy nejlepší víno soutěže pro rok 2021, vítěze jednotlivých kategorií, nejlepší kolekci. A rovněž i vítěze zlatých medailí, tedy nejlepších sto vín do degustační expozice Salonu vín. Vína, která postoupí do druhého kola hodnocení, získají minimálně 84 bodů, ale na zlato nedosáhnou, obdrží stříbrné medaile. Celkový počet udělených medailí je pak dle mezinárodních standardů limitován na maximálně 30 % z počtu vín přihlášených do prvního kola.

Hodnocení 21. ročníku Salonu vín

Ing. Pavel Krška
Pavel Krška

„Za 21 let své existence se stal Salon vín etalonem kvality jak prezentovaných vín, tak unikátního systému jejich hodnocení. Zatímco v prvních ročnících soutěže se počet návštěvníků Salonu vín, tedy absolventů některého z degustačních programů, pohyboval do 5 tisíc, aktuálně se celoroční návštěvnost blíží 23 tisícům. Podobné je to i u zájmu vinařů o soutěž. V prvních letech komise vybíraly z 300 až 400 nominovaných vín, letos jejich počet přesáhl 1500. V letošním roce se na návštěvnosti expozice Salonu vín samozřejmě projevila pandemie Covid-19. Od poloviny března do poloviny května byl Salon vín uzavřen. Naopak léto bylo z hlediska návštěvnosti rekordní. Nyní probíhají degustace za zpřísněných hygienických podmínek. Návštěvnost je dobrá, i když se samozřejmě projevuje pokles návštěvníků ze zahraničí,“ sdělil Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra a pořadatel soutěže.

Soutěž se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do srpna v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší soutěže vín. Následuje právě připravované 1. celostátní kolo Salonu vín – národní soutěže a celá soutěž vyvrcholí 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů.

Systém hodnocení 2020
Systém hodnocení v roce 2020

Budoucí Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2021 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

Degustační expozice

Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.

[jaw_cta button_text=“Více zde“ link=“https://www.hledamvino.cz/salon-vin-ceske-republiky-system-hodnoceni/“ target=“_blank“ cta_button_possition=“right“ color=“#434343″ text_color=“#ffffff“ cta_button_bg_color=“#009de0″ cta_button_font_color=“#ffffff“ cta_button_size=“btn-lg“ ]

Salon vín České republiky:

systém hodnocení a kol

[/jaw_cta][jaw_clear]

Termíny hodnocení a zahájení 21. ročníku

  • 5.–9. 10. 2020 – hodnocení prvního kola Salonu vín – NSV 2021 / Centrum Excelence
  • 24.–26. 11. 2020 – hodnocení druhého kola Salonu vín – NSV 2021 / Centrum Excelence
  • Přelom leden/únor 2021 – slavnostní předání diplomů a otevření nového ročníku expozice Salonu vín (bude upřesněno)

zdroj: Národní vinařské centrum