Přehlídka vín Aliance vinařů V8 v Brně

Přehlídka vín Aliance vinařů V8 v Brně

Aliance vinařů V8 v současné době sdružuje sedm vinařství: Kolby, Krásná hora, Nové Vinařství, Reisten, Sonberk, Volařík a Víno Marcinčák. Za společný cíl si předsevzali vzájemnou spolupráci nejen při propagaci moravských vín, ale také při výměně zkušeností s výrobním procesem. Ve svých prohlášeních kladou důraz zejména na vysokou kvalitu vína.

Jen těžko můžeme odhadovat, jak mezi sebou jednotliví členové doopravdy sdílejí své výrobní know-how. Nicméně mezi moravskými vinaři není úzká spolupráce ničím nereálným. Známe případy, kdy střední vinařství se silnou značkou používá malovinaře jako jakýsi inkubátor pro nové technologické postupy při zpracování vína. Tento model „hokejové farmy“ je výhodný pro obě strany. Velký vinař si téměř bez rizika vyzkouší zamýšlenou novinku; malovinař se takto dostane k nejmodernějším technologiím, které jsou mimo jeho (zejména finanční) možnosti a dostává šanci otestovat si aktuální světové vinařské trendy.

Známe také situace, kdy vinaři své firmy vyloženě spojí. Ať už do modelu podnikového koncernu, nebo se sdružují v různých regionálních spolcích. Celkové fungování Aliance V8 je pro mne jako koncového konzumenta neznámou a mohu komentovat pouze jejich veřejné, zejména marketingové, aktivity. Musím ocenit snahu propagovat naše vína na zahraničních trzích. Silná je v tomto případě především orientace na nizozemské zákazníky.

Výjimečné tratě; Výjimečná vína

V České republice je aliance známá zejména díky roadshow „Grand Cru V8 Tour“ s podtitulem „Výjimečné tratě; Výjimečná vína“. S tímto názvem souvisí jedno z hlavních poselství V8, tedy propagace mimořádných moravských vinic, resp. konkrétních tratí. Výkladní skříní této aktivity je „Grand Cru V8 collection“, limitovaná terroirová kolekce těch nejlepších vín, kterou sestavuje nezávislá komise. Prvních sedm vín vybírají technologové a zástupci vinařství Aliance V8. Osmé víno je následně doplněno volbou odborné veřejnosti.

Grand Cru V8 collection 2017 tvoří Ryzlink vlašský 2016 (Vinařství Volařík, trať Zimní vrch), Cuvée Viktoria 2015 a Cuvée Bernety 2015 (vinařství Krásná hora a stejnojmenná trať), Ryzlink rýnský Cépage 2016 (Nové Vinařství, Langewarte), Pinot Blanc edice Maidenburg 2015 (Reisten, U Božích muk), Ryzlink rýnský 2015 (vinařství a trať Kolby), Riesling Bio 2015 (Víno Marcinčák, Janův vrch). Cena této limitované kolekce v krásné dřevěné kazetě činí 2 777 Kč. Zda je to moc nebo málo nechám na zvážení každého z vás.

Pokud jste však uvedená vína spočítali a součet vám nesedí, máte pravdu. Osmým zástupcem v kolekci je totiž Pálava VOC Mikulov 2015 ze Sonberku. Cena této kolekce byla stanovena již v březnu. O dva měsíce později toto víno získalo na mezinárodní soutěži Decanter World Wine Awards v Londýně 95 bodů. Jako první české/moravské víno i platinovou Best in Show (dříve International Trophy) medaili. Bylo vyhlášeno nejlepším suchým aromatickým vínem a zařadilo se mezi nejlepších 34 vín světa. To cenu Pálavy okamžitě katapultovalo a v gastru již existují místa, kde ji zakoupíte za cenu vyšší než je hodnota celé Grand Cru V8 collection.

Přehlídka vín Aliance vinařů V8 v Brně
Přehlídka vín Aliance vinařů V8 v Brně

Aliance vinařů V8 v Brně

Seriál degustací započal spoji pouť v polovině května v Olomouci. Přes Ostravu (červen) a Prahu (červenec) dospěl až ke svojí závěrečné zastávce do Brna, kde se poslední říjnový den v krásných prostorách Domu umění sešlo okolo sto sedmdesáti milovníků vín. Velmi oceňuji, že jednotlivá vína byla prezentována za osobní účasti majitelů, enologů, mediálních tváří, sommeliérů či dalších osobností jednotlivých vinařství. Vzhledem k velkému zájmu hostů sice nebylo možné rozvinout o jednotlivých vínech nějaký hlubší rozhovor, ale i tak poskytnuté informace byly podávány z úst těch nejpovolanějších. Samozřejmě ne každý je profesionální rétor, což lze jistě odpustit; rád bych však zmínil stánky a vinařství, která do akce prostřednictvím svých zástupců vnesla i osobního ducha. Milé a informačně zajímavé chvilky nabízela zastavení u Reistenu, zastoupeného obchodním ředitelem p. Václavem Šmachem, a Vinařství Volařík s manažerkou paní Markétou Sojkovou. Vyloženě vtipnou zastávku nám pak připravila Michaela Šperlová z Nového Vinařství.

I když v degustačním listu chyběl prostor pro vlastní poznámky a hodnocení, velmi chválím jeho zpracování včetně analytických hodnot ke každému vínu. Každé vinařství na svém stanovišti představilo sedm až deset vín, velkou převahu měly bílé odrůdy. Příjemným překvapením byla úroveň celkového servisu a organizace. Dobře zvolené sklenice a až na jednu výjimku správné teploty podávaného vína jen dokreslily kladný celkový dojem. Z kolekce „Grand Cru V8“ byla kromě zmiňované Pálavy ze Sonberku k degustaci připravena všechna vína.

Sázka na jistotu?

Nemohu se však zbavit dojmu, že pro alianci je tato událost převážně prodejním nástrojem. V nabídkách vinařství často chyběla ta nejvyhlášenější vína z jejich kolekcí. Mám tím na mysli vína, která jsou nadneseně řečeno pro vinařství prémiovou značkou; celá jejich produkce bývá brzo vyprodána bez sebemenší reklamy. Z takové „sázky na jistotu“ mi na brněnském zastavení Grand Cru V8 Tour zejména chyběl Ryzlink vlašský od Volaříka (tratě Kotelná, Želená, Ořechová hora) nebo Chardonnay od Reistenu z vyšší řady Maidenburg. Neplatilo to však plošně, protože dostupný byl například VOC Riesling od Sonberku, který do této skupiny rozhodně patří.

Abyste to nechápali špatně, na degustace samozřejmě chodím objevovat zejména doposud neochutnaná vína. Pokud si však aliance klade za cíl propagovat terroir vína, se svojí laickou představou jsem očekával větší zastoupení bestsellerů. Jednalo se však o moji první návštěvu této akce; a samozřejmě také uznávám, že moje vnímání terroir vína je značně subjektivní.

Tipy přehlídky vín

Současně bych však rád dodal, že všechna vystavená vína splňovala nejpřísnější kritéria. Mým osobním vítězem byl suchý bio Sauvignon 2016 s přívlastkem pozdní sběr z novosedelské trati Růžová hora od Víno Marcinčák. Pomyslné stupně vítězů bych doplnil polosuchým Ryzlinkem rýnským, ročník 2016, v pozdním sběru od Nového vinařství z tratě Šibeniční vrch a Merlotem 2015 z řady Maidenburg od vinařství Reisten z mikulovské trati Valtická.

Z vín s vyšší obsahem zbytkového cukru určitě stojí za zmínku polosladká Pálava 2016 opět z řady Maidenburg vinařství Reisten ve výběru z hroznů z tratě Slunný vrch. Mladá vína reprezentoval pouze jediný vzorek, velmi podařený a krásně aromatický Muškát moravský od Sonberku ze stejnojmenné trati.

Na závěr bych organizátorům touto cestou rád poděkoval za dobře připravenou vinařskou akci. Tradičně různorodé brněnské spektrum milovníků vína si určitě přišlo na své. Netroufnu si odhadnout, na kolik to zapříčinilo kulturní prostředí Domu umění, ale celková atmosféra na mě působila kultivovaněji než na některých místních degustacích. Při příští příležitosti si ochutnávkovou přehlídku V8 určitě nenechám ujít.

foto: Petr Marcinčák ml.