Pia Wurzinger představila v Brně aktuální vína Weingut Wurzinger

Pia Wurzinger představila v Brně aktuální vína Weingut Wurzinger

Vinařství Wurzinger není pro brněnské milovníky rakouských vín neznámé. Již několikrát měli možnost rozmanité vzorky z Burgenlandu ochutnat. Tentokrát však své novinky přijela prezentovat přímo majitelka vinařství, paní Pia Wurzinger.

Vinařství Wurzinger se nachází v jihovýchodní části Burgenlandu, ve vinařské oblasti Neusiedlersee. Městečko Tadten leží až na hranici s Maďarskem v takzvaném Jezerním koutě. Seewinkel, jak místní oblast nazývají, totiž obtékají vody Neziderského jezera.

Oblast Neusiedlersee
Tadten leží v jihovýchodním cípu vinařské oblasti Neusiedlersee (© Austrian Wine)

Pia a Josef Wurzinger hospodaří na asi 25 hektarech vinic. Hlavními odrůdami jsou Zweigeltrebe a Sauvignon blanc, doplňují je odrůdy Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Frankovka, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon a Merlot. Již řadu let ve vinařství pracují podle směrnic ekologického zemědělství a na začátku roku 2014 získali certifikaci pro ekologické zemědělství.

Etikety jejich vín vyjadřují udržitelnost, odráží lásku k přírodě, regionu a každé z jejich odrůd vína. Ústřední motiv pak představuje (především) Josefovu vášeň pro klobouky.

Pia Wurzinger představila svá vína v Brně
Paní Pia Wurzinger v brněnském TA archivu

Pia Wurzinger představila svá vína v Brně

Milovníci rakouských vín zažili 13. června 2024 v brněnském TA archivu svátek. Vína přijela prezentovat přímo majitelka vinařství, paní Pia Wurzinger. Samotná degustace byla velmi příjemná, paní Pia podala k vínům a vinařství spousty zajímavých informací. Ty pohotově rozšířil, jako vždy, Luděk Machala, který vytvořil zdatný tandem přednášejících.

Burgenland je znám jako oblast velkých červených vín. To se potvrdilo také na ochutnávce, kde byla vína modrých odrůd kvalitativně výše. Ovšem milým překvapením byla i úroveň bílých vín, která se každým rokem zvyšuje. Obzvláště o odrůdě Gelber Muskateler v podání rakouských vinařů jistě ještě mnohokrát uslyšíme.

Všechna prezentovaná vína byla suchá, velmi příjemně pitelná. Pět jich bylo z aktuálního ročníku 2023, po dvou z let 2022 a 2021. V setu bylo 5 bílých a 4 červená vína.

Pia Wurzinger představila v Brně aktuální vína Weingut Wurzinger 01

Svou krásu ukázala hlavně červená odrůdová vína. Ovšem velice dobře se jeví i bílá a červená cuvée. Potěšitelným faktem pak je, že rakouští vinaři se nebojí kombinovat své vlastní odrůdy do zdařilých blendů, a to klidně i s odrůdami mezinárodními. A výsledek stojí za to! V podání Weingut Wurzinger jak bílé cuvée Oberzick, tak hlavně červené Kreuzjoch poskytují pocit opravdu velkého vína.

Mezi účastníky večera pak na závěr proběhlo hlasování. Vox populi určilo nejlepším bílým vínem shodně vzorek Gelber Muskateller a Oberzick, mezi červenými kralovalo u hostů cuvée King Lui těsně před Kreuzjoch.

Pia Wurzinger představila v Brně aktuální vína Weingut Wurzinger
Zajímavým doplňkem byla chladící nádoba na lahve. Velmi zdařilý a praktický kousek.

Degustační set Weingut Wurzinger

  • Grüner Veltliner Alte reben 2023 – 260 Kč – 84/100
  • Oberzick Ried 2023 (cuvée Ryzlink vlašský/Sauvignon/Muškát žlutý) – 260 Kč – 88/100
  • Gelber Muskateller 2023 – 310 Kč – 87/100
  • Sauvignon blanc Rosengarten 2023 – 310 Kč – 86/100
  • Chardonnay Steinriegel 2023 – 310 Kč – 86/100
  • Blauer Zweigelt Heideboden 2022 – 320 Kč – 87/100
  • Blaufränkisch vom Kreuz 2021 – 320 Kč – 88/100
  • King Lui reserve 2022 (cuvée Merlot/Frankovka/Zweigeltrebe) – 400 Kč – 87/100
  • Kreuzjoch reserve 2021 (cuvée Zweigeltrebe/Frankovka/Merlot/Cabernet Sauvignon) – 400 Kč – 90/100

Hodnocení: stobodová stupnice; nad 75 bodů jsou vína pitelná, nad 80 dobře pitelná, nad 85 velmi dobrá, nad 90 excelentní, nad 95 ikonická.
Cena: včetně DPH; platná na místě v den degustace.

Odkaz na vinařství: Weingut Wurzinger

Čtěte také: Degustace vín Weingut Wurzinger z Jezerního koutu

foto: autor, Austrian Wine