Ohlédnutí za Valtickými vinnými trhy 2024

Ohlédnutí za Valtickými vinnými trhy 2024

Druhý květnový víkend ožili Valtice legendárními Valtickými vinnými trhy 2024. Již 57. ročník vinařské akce přilákal několik tisícovek lidí. Ti kromě ochutnávání špičkových vín vyjádřili také podporu našim vinařům a jejich křehkému oboru proti zavedení spotřební daně, kterou bychom tak měli jako jediná země ve vinařské Evropě.

Kdo zavítal 10. a 11. května do hlavního města vína Valtic, zažil na vlastní kůži mimořádný vinařský svátek. K ochutnání bylo zhruba 700 vín z 11 zemí světa a čtyř světadílů, která uspěla ve stejnojmenné mezinárodní soutěži vín. Degustování doprovázela vystoupení cimbálových muzik i kapely The Teachers složené z učitelů z Gymnázia v Břeclavi.

David Šťastný
David Šťastný

„Víno má lidi spojovat, přispívat jim k dobré náladě a příjemné atmosféře. Je také již od nepaměti a neoddiskutovatelně součástí naší národní kultury a zdravého životního stylu.“

„Jak říkají lékaři a jak je potvrzeno stovkou vědeckých studií po celém světě – všechno, co má být životu prospěšné je otázkou přiměřené dávky. Platí to pro léky, jídlo, práci a také pro víno. A to je přesně to, co od Valtických vinných trhů chceme a proč pokračujeme a nadále rozvíjíme jejich téměř stosedmdesátiletou tradici a bohatou historii. Tím, že za námi lidé přijeli, zároveň vyjádřili svou podporu. To je pro obor největší odměna a známka toho, že to naši vinaři dělají dobře,“ sdělil předseda Valtických vinných trhů David Šťastný.

Ohlédnutí za Valtickými vinnými trhy 2024

V pátek akci navštívili ministr zemědělství, hejtman Jihomoravského kraje a starostové okolních obcí v čele se starostou Břeclavi a Valtic. Ti jednak předali ocenění nejlepším vinařům soutěže, ale také podpořili naše vinaře v boji proti nesmyslné spotřební dani.

„Veřejnost je bohužel touto kauzou už trochu unavena. My však bojujeme o holé přežití. Ti, co nás chtějí zlikvidovat, stále nepolevují, takže se musíme pořád trpělivě bránit a hlavně stále vše vysvětlovat. Vinařům se neustále předhazuje “výjimka na víno“. Nikdo ale přece naopak nechce, aby Česká republika byla jediná výjimka ve vinařské Evropě, která má spotřební daň na víno. To by znamenalo jednoznačné znevýhodnění domácích vinařů. A to má být ta spravedlnost? Zájmy těch, co chtějí pohřbít vinařské řemeslo se bohužel nezastaví před ničím.

Před nedávnem byla vypuštěna informace, že zmrzlé vinohrady obraší a hrozny budou ještě kvalitnější. Tady zřejmě někdo chyběl v hodinách přírodopisu a má propastné mezery v základním vzdělání. Přece když vám něco zmrzne a za 2 měsíce sice znovu obraší, tak pak přece stejně není možné sbírat hrozny v prosinci nebo lednu. Zřejmě nám chce někdo ukázat, že peníze jsou víc než příroda a zdravý rozum,“ dodal David Šťastný.

Ohlédnutí za Valtickými vinnými trhy 2024
Valtické vinné trhy 2024

Dražba vín

Hlavním tahákem pak byla dražba dvou vín v minulosti oceněných titulem šampiona. Ta byla vydražena za téměř dvacet tisíc korun. Celkový výtěžek organizátoři opět věnují Dětskému kardiocentru v Motele v rámci Národního dne vína a zdravého životního stylu a projektu „vinaři jsou srdcaři“.

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších soutěžních výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, měst Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu a dalších významných partnerů. Záštitu převzal ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný. Akci pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích. Další ročník proběhne 9.–10. 5. 2025.

Čteně také: Valtické vinné trhy 2024: šampiony 57. ročníku se stávají…

foto: CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s., Valtické vinné trhy