Odstartoval 10. ročník soutěže Vinařství roku

Odstartoval 10. ročník soutěže Vinařství roku 2019

Svaz Vinařů vyhlásil 10. ročník soutěže Vinařství roku. Na rozdíl od nespočtu moravských, českých i světových soutěží vín zde nestačí pouze mimořádná kvalita vyráběných vín. Aby se jakékoli vinařství z České republiky mohlo ucházet o prestižní titul, musí kromě vína nutně vynikat v celém vinařském oboru.

Do soutěže se jednotlivá vinařství mohou přihlašovat, nebo mohou být nominována. Z nominovaných budou následně po posouzení komisí vybráni finalisté. Tedy tři zástupci z každé kategorie – malé, střední a velké vinařství. Absolutní vítěz a držitel titulu Vinařství roku 2019 a vítězové jednotlivých kategorií budou slavnostně vyhlášeni 30. ledna na brněnském výstavišti.

„Abychom vybrali ta nejlepší moravská a česká vína, organizujeme Národní soutěž vín. Na uchazeče o titul Vinařství roku ale máme mnohem vyšší nároky. Úspěch v soutěži tak znamená, že vítězné vinařství posouvá dál celý obor, je inspirací ostatním, a tak se i díky němu neustále zvyšuje kvalita na Moravě a v Čechách vyráběných vín,“ vysvětluje podstatu nejvyšší oborové soutěže prezident Svazu vinařů České republiky JUDr. Tibor Nyitray.

10. ročník soutěže Vinařství roku

Soutěž Vinařství roku je rozdělena do tří fází. V první z nich, do 9. října, budou probíhat nominace jednotlivých vinařství vinařskými spolky a sdruženími. Nebo se mohou vinařství nominovat sama, pokud ovšem plní veškeré povinnosti dané vinařským zákonem.

Následně bude nominované hodnotit porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů. V komisi budou zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury nebo designu. Hodnocení potrvá od 14. října do 1. listopadu a zúží počet nominovaných na finálových devět – 3 malá (produkce do 50 000 litrů/rok), 3 střední (do 250 000 litrů/rok) a 3 velká vinařství (nad 250 000 litrů/rok).

V konečné třetí fázi 18. až 20. listopadu posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.

Celý proces hodnocení bude završen 30. ledna, kdy budou na brněnském výstavišti v Pavilonu A3 oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství za záslužné počiny. A především vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2019. Slavnostní vyhlášení bude opět moderovat pan Marek Eben.

Soutěž vyhlašuje a titul Vinařství roku uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje.

Důležité termíny:

  • 9. října 2019 – ukončení možností přihlášení a nominace
  • 14. října – 1. listopadu 2019 – hlasování poroty, výběr devíti finalistů
  • 18.–20. listopadu 2019 – hodnocení finalistů odbornou komisí
  • 30. ledna 2020 – slavnostní vyhlášení vítězů, Veletrhy Brno, Pavilon A3 Rotunda

Výsledky soutěže Vinařství roku 2018.

Výsledky soutěže Vinařství roku 2017.

foto: Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights