Odborná porota soutěže Vinařství roku 2020 vybrala devět finalistů

Soutěž Vinařství roku 2020 soutěže

Odborná porota soutěže Vinařství roku 2020 vybrala devět finalistů, kteří tak mají letos nejblíže k 11. titulu prestižního vinařského klání. Komise v příštích dnech vybere vždy ze tří malých, středních a velkých vinařství vítěze kategorie. A následně držitele titulu pro absolutního vítěze, tedy Vinařství roku 2020. Vyhlášení výsledků proběhne 4. února tentokrát online formou na webu a sociálních sítích soutěže.

Finalisty vybírala porota složená z profesionálů z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu. Podle objemu produkce byla nominovaná vinařství zařazena do kategorií malé, střední a velké vinařství.

Finalisté soutěže Vinařství roku 2020

Malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)

  • Vinařství Piálek & Jäger s.r.o.
  • Salabka Praha s.r.o.
  • Vinařství Lacina

Střední vinařství (produkce 50.001 – 250.000 l/rok)

  • Krásná hora s. r. o.
  • SONBERK, a. s.
  • THAYA vinařství, spol. s r.o.

Velká vinařství (produkce nad 250.000 l/rok)

  • Vinařství LAHOFER, a.s.
  • HABÁNSKÉ SKLEPY, spol. s r.o.
  • CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.

V další fázi soutěže posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.

JUDr. Tibor Nyitray
Tibor Nyitray

„Jsme všichni rádi, že se nám i v takto složité době, která podobným akcím zrovna dvakrát nepřeje, podařilo už jedenáctý ročník uspořádat. Přesunutí veřejné části soutěže včetně vyhlášení vítězů na internet vidíme jako správný krok a zároveň jako pozitivní impuls do budoucnosti. Vinařství, která se letos dostala do finále, jsou všechna velmi kvalitní, samozřejmě vyrábějí skvělá vína, ale také splňují hlavní myšlenku soutěže, tedy aby dlouhodobě vynikala v oboru a posouvala ho stále kupředu. Absolutním vítězem se pak stane vinařství, jehož kvalita aktivit se nejvíce vztahuje k danému roku. Ať už bude konečný výsledek jakýkoli, už složení finálové devítky napovídá, že se i letos dočkáme po všech stránkách prvotřídního vítěze,“ sdělil JUDr. Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů České republiky.

Celý proces hodnocení bude završen 4. února, kdy budou oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství za záslužné počiny, a především vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2020. Slavnostní vyhlášení se tentokrát nebude konat tradičním galavečerem na brněnském výstavišti, ale proběhne naživo online formou na webu a sociálních sítích soutěže. I v jeho online podobě se však jeho moderování opět zhostí Marek Eben.

Vinařství roku

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Sonberk, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec a Vican rodinné vinařství. Svaz vinařů ČR letos k výročí deseti uplynulých ročníků soutěže představil tyto dosavadní šampiony na streamu formou krátkých medailonků, jejichž součástí byla také online degustace a rozhovory se zástupci těchto vinařství. Videa jsou stále k zhlédnutí ze záznamu na webu a sociálních sítích soutěže.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Hlavními partnery soutěže jsou Albert s nabídkou vín finalistů v exkluzivní vinotéce v Praze na Chodově, BS vinařské potřeby, přední český dodavatel sortimentu pro vinaře se sítí vlastních prodejen a Vinolok, výrobce skleněných uzávěrů. Během celého průběhu soutěže se budou degustovat vína z ručně vyrobených skleniček sklárny KVĚTNÁ 1794. Neutralizační sousto dodá Albertovo pekařství, přírodní minerální vodu s unikátním složením společnost Krondorf. Dalšími partnery jsou Hošek Motor, Haier vinotéky, Vetropack, J&T Bank, X-production a Lomax.

Důležité termíny:
1. prosince 2020 – vyhlášení soutěže o titul Vinařství roku 2020 + začátek přihlašování
31. prosince 2020 – ukončení možnosti nominace a přihlášení
1.–14. ledna 2021 – hlasování poroty – výběr devíti finalistů
22.–27. ledna 2021 – hodnocení finalistů odbornou komisí
4. února 2021 – slavnostní vyhlášení vítězů – online přenos, stream TV

Článek: Vinařství roku přináší online degustace s vítězi předešlých ročníků

zdroj/foto: Svaz vinařů České republiky