Ocenění Vinařství roku 2020 putuje na Sonberk

Ocenění Vinařství roku 2020 putuje na Sonberk

Ocenění Vinařství roku patří podruhé v historii soutěže vinařství Sonberk. To se stalo nejen absolutním vítězem jedenáctého ročníku soutěže, ale zároveň zvítězilo i v kategorii střední vinařství. V kategorii malé vinařství uspělo vinařství Piálek & Jäger a v kategorii velké vinařství komisi nejvíce zaujalo vinařství Lahofer.

Odborná komise při dodržení hygienických opatření navštívila všech devět vinařství mezi 24. a 26. lednem přímo v jejich provozech. Zde dle nastavených kritérií a odborného posouzení zhodnotila komplexní činnost vinařství. Nešlo tedy jen o hodnocení produkce vína, ale celkovou kvalitu daných vinařství. Všichni finalisté naplnili hlavní myšlenku soutěže; tedy aby dlouhodobě převyšovali běžnou praxi v oboru a posouvali ho stále kupředu. Absolutním vítězem se ale stalo vinařství, jehož aktivity v roce 2020 vynikaly nejvíce.

Vinařství roku 2020
Marek Eben a Tibor Nyitray

Ocenění Vinařství roku 2020

Vinařství Sonberk získalo titul absolutního vítěze Vinařství roku už za rok 2013. O svých kvalitách teď přesvědčilo vinařství odbornou porotu i za rok 2020. A jako první tak získalo nejvyšší ocenění v této prestižní oborové soutěži dvakrát. Nádherná viniční trať a stejně tak originální vinařství poblíž Popic se prezentuje jako oáza klidu a odpočinku při sklenici špičkových rýňáků nebo Pálavy. K tomu několik málo dalších odrůd, doplňkové produkty, pestré služby především kulturního charakteru, příjemná komunikace se zákazníky. To vše dělá Sonberk Sonberkem.

Mojmír Baroň
Mojmír Baroň

„Aby mohlo vinařství v této soutěži zvítězit, tak musí být něčím výjimečné a prospěšné pro celý obor. Vinařství Sonberk nám to dokázalo už v roce 2013, kdy bylo jednoznačně nejlepší. Pokračovalo ale dál v práci, protože to, co stačilo před osmi lety, by letos už na titul nestačilo. Vítězný Sonberk ale rostl dál, nikoli co do velikosti, ale hlavně co do kvality vína, jeho výroby, vinohradnictví i prezentace vinařství. A proto zcela zaslouženě získal titul i za rok 2020,“ sdělil doc. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D., vedoucí Ústavu Vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, významný vinařský odborník a hlavně člen odborné komise, která finalisty hodnotila.

Kategorii malé vinařství opanovalo Vinařství Piálek & Jäger, opravdu malé vinařství dvou kamarádů ze Znojemska navazující na rodinné tradice. Filozofií vinařství je vyrábět co možná nejkvalitnější odrůdová vína typická pro Znojemskou vinařskou podoblast. V kategorii velké vinařství získalo titul vinařství také z okolí Znojma Vinařství Lahofer. Vinařství si zakládá na vysoké kvalitě produkce, vlastní surovinové základně výhradně ve Znojemské vinařské podoblasti, moderní výrobní technologii, moderním marketingu. A k tomu navíc připojili nadregionální architekturu v podobě nového sídla.

Ocenění Vinařství roku pro jednotlivce

Kromě hlavních cen byly dále uděleny ceny „Lomax – Enolog roku 2020“ – cena mladému vinaři, enologovi do 40 let, kterou získal Ing. Zbyněk Žiška. Cenu „Počin roku 2020“ získala Ing. Lucie Hotařová za iniciativu „To si vypijeme“. „Cenu prof. Viléma Krause, CSc.“ pro významnou vinařskou osobnost a její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržel Vlastimil Peřina.

O soutěži

Ve finále se utkalo devět vinařství. Za malá vinařství to byla pražská Salabka Praha s.r.o., Vinařství Lacina a Vinařství Piálek & Jäger s.r.o., za střední vinařství Krásná hora s. r. o., THAYA vinařství, spol. s r.o., SONBERK, a. s. a za velká HABÁNSKÉ SKLEPY, spol. s r.o., CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s. a Vinařství LAHOFER, a.s.

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec, Vican rodinné vinařství a právě také už SONBERK. Dosavadní šampiony soutěže si lze připomenou díky videomedailonkům, které pro tento ročník soutěže připravil Svaz vinařů. Vína od těchto úspěšných vinařství pak mohou zájemci ochutnat prostřednictvím unikátní sady vín vítězů Vinařství roku. Limitovaná edice sto kusů této speciální sady obsahuje 11 lahví vín každého vítěze soutěže a vodu Krondorf a lze si ji objednat online v e-shopu Vinařství roku.

Partneři

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje. Hlavními partnery soutěže jsou Albert s nabídkou vín finalistů v exkluzivní vinotéce v Praze na Chodově, BS vinařské potřeby, přední český dodavatel sortimentu pro vinaře se sítí vlastních prodejen a Vinolok, výrobce skleněných uzávěrů. Během celého průběhu soutěže se degustují vína z ručně vyrobených skleniček sklárny Květná 1794. Neutralizační sousto dodá Albertovo pekařství, přírodní minerální vodu s unikátním složením společnost Krondorf. Dalšími partnery jsou Hošek Motor, Haier vinotéky, Vetropack, J&T Bank, X-production a Lomax.

zdroj/foto: Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights