Novinky na českém trhu pro zimní večery i první jarní paprsky

La Cantina Pizzolato, Novinky na českém trhu pro zimní večery i první jarní paprsky, Itálie, Treviso, Adveal

Jaké novinky si pro nás připravili dovozci zahraničních vín na úvod letošního roku? Jaká vína rozjasní chladné zimní večery či naopak přivítají první hřejivé jarní paprsky? Mezi novými akvizicemi nalezneme velmi renomovaná vinařství i zcela nečekané objevy.

Jižní Afrika

 

Milovníkům rafinovaných bílých a především rustikálních červených vín z Jihoafrické republiky se nově představují zajímavá vína nejen ze světoznámé oblasti Stellenbosch, ale i z malebného regionu Franschhoek. Dovozce Zebra Wines zařadil do svého portfolia hned čtveřici nových vinařství. Kromě jednoho bílého Chardonnay se v nabídce objevuje devět červených novinek, tedy jasný tip pro zimní večery. Nechybí samozřejmě odrůdy Pinotage, Cabernet Sauvignon a Syrah či klasická cuvée. Cenové rozpětí se pohybuje od 399 do 699 Kč.

Meerlust – ikona z vinařského centra Stellenbosch s proslulou značkou Rubicon. Tradiční lokální vinařská farma, která je ve vlastnictví rodiny Myburghů nepřetržitě od roku 1756.

La Bri – menší vinařství z údolí Franschhoek, které je známé výrobou malých avšak vysoce kvalitních sérií vín.

La Couronne – vinařství odkazující se na francouzské Hugenoty, vynikající vinaře, kteří v Kapsku přistáli roku 1688 a založili původní vinice.

Lynx Estate – farma s autentickými víny rozkládající se na hranici vinařských oblastí Stellenbosch, Paarl a Franschhoek.

Degustační sada Franschhoek 2020, JAR, Jihoafrická republika, Jižní Afrika, Zebra Wines

Francie

 

Že i v proslulé Champagne je neustále co objevovat dokazuje nové vinařství v nabídce PMP Exclusive Champagne Rémi Leroy. V nabídce jsou dvě vína za 1100 a 1200 Kč. Rémi Leroy se řadí mezi nastupující generaci malých, nových a biodynamických vinařů, kam patří i známý Flavien Nowack. Tito vinaři mají i svou speciální výstavu Des Pieds et des Vins.

Champagne Rémi Leroy – rodinný statek enologa a zemědělského inženýra o rozloze 8,5 hektaru se nacházející v Meurville na Côte des Bar. Roční produkce je asi 10 tisíc lahví. Odrůdová skladba zahrnuje Pinot Noir (70 %), Chardonnay (22 %) a Pinot Meunier (8 %).

Champagne Remi Leroy, PMP Exclusive

Itálie

Italská vína patří k nejčastějšímu sortimentu dovozců. Za mnoho let jsou zde vybudovány pevné vazby a řada dovozců tak těží ze stabilního portfolia zastupovaných vinařství. Itálie ale nabízí širokou paletu možností a neustále je zde objevují novinky.

 

Společnost Adveal aktuálně zahájila spolupráci a výhradně zastupuje biovinařství La Cantina Pizzolato z Trevisa. Už v průběhu února se můžeme těšit na celkem čtyři nová organická šumivá vína ze severoitalské oblasti Veneto. A to v rozmezí 220 až 280 Kč.

La Cantina Pizzolato – rodinné vinařství zaměřené na produkci tichých i šumivých organických vín. Současný majitel Settimo Pizzolato má mnohaleté zkušenosti obohacené o vědomosti pěti předchozích generací. Jeho ekologická produkce mu umožňuje podporovat dobré zdraví a neustále obohacovat biologické bohatství svého vinařství.

La Cantina Pizzolato, Adveal

 

Také společnost VinoDoc aktuálně zařadila do svého portfolia novinku – vinařství Candido z Apulie. Tedy čtyři vína v cenovém rozpětí 230 až 490 Kč z jihovýchodní Itálie, z pověstného „podpatku“. Z produkce vinařství stojí za ochutnání Capello di Prete, tedy 100% Negro Amaro s krásnou ovocností a kyselinou, nebo prémiový blend odrůd Negro Amaro a Montepulciano – víno „Duca d’Aragona“ Salento IGT.

Candido – Vinařství založené v roce 1929 Francescem Candidem zůstává do současnosti rodinným podnikem. Dnešní majitel Alessandro je zástupce třetí generace. Většina produkce pochází z hroznů z vlastních 140 hektarů vinic. Výsadbu tvoří převážně původní autochtonní odrůdy jako Aleatico, Negro Amaro, Primitivo, Malvasia nera nebo Fiano.

Candido, Itálie, Puglia, VinoDoc

Italská vína pro zimní večery

 

Průřez slavnými italskými oblastmi zařadila do svého portfolia společnost Vinostrada. Z Trentino–Alto Adige jsou to převážně bílá vína z vinařství Kellerei Bozen (devět vín za 290 až 950 Kč). Z Piemonte přibyla dvě Barbaresca (750 a 900 Kč) z Azienda Agricola Quazzolo a po letech znovu i Gattinara (820 až 1050 Kč) ze slavného vinařství Antoniolo. Z Toskánska pak dvě Chianti Classico (350 a 450 Kč) od Castello di Meleto.

Kellerei Bozen – založeno v roce 1908 jako sdružení menších vinařství. Moderní vinařství produkující vína odrážející charakter světových i místních odrůd. Mezi nejznámější vína patří Lagrein Taber Riserva získávající pravidelně nejvyšší hodnocení Tre bicchieri Gambero Rosso.

Azienda Agricola Quazzolo – rodinné vinařství bylo založeno roku 1958 dědečkem současného vlastníka Danila Quazzola. Celková produkce je 10 000 lahví z převážně Grand Cru celé oblasti Barbaresco „Ovello“.

Antoniolo – legendární vinařství z Piemonte zaměřující se na produkci vín Gattinara z noblesní odrůdy Nebbiolo. V portfoliu vinařství jsou čtyři druhy tohoto vína, tři z nich ze samostatných vinic – Le Castelle, San Francesco a Osso San Grato (Tre bicchieri Gambero Rosso 2020).

Castello di Meleto – zámek Castello di Meleto vítá své hosty již od roku 1256. Vinařství se v posledních letech snaží kompletně změnit svou produkci na 100% organickou. Půdní podloží vinic se vyznačuje vysokou koncentrací vápence (typ galestro) a produkuje elegantní a aromatická vína odrůdy Sangiovese.

Castello di Meleto, Itálie, Chianti, Vinostrada

Rakousko

 

Novinkou sice loňskou, ale pořád aktuální u dovozce Vína DAC, je sortiment vinařství Artisan Wines. To nalezneme v rakouském Burgenlandu v regionu Neusiedlersee. Mezi novinkami jsou živá a šťavnatá bílá či růžová vína i voňavý a hebký Zweigelt (Neusiedlersee DAC Artisan) za velmi přijatelné ceny. Celkem sedm vín za 169 až 209 Kč.

Artisan Wines – Ve výrobě vín se zde klade důraz na vysoký podíl ruční práce jak na vinici, tak i při zpracování hroznů, ale i na snoubení moderních technologií s tradičními postupy. Nezastupitelnou roli ve výrobě zejména červených vín má i školení na dubových a akátových sudech.

Artisan Wines, Burgenland, Neusiedlersee

Maďarsko

 

Maďarsko je pro mnohé dosud vinařsky neobjevenou zemí. Přitom vinařství zde má staleté tradice a v současnosti zde najdeme zástupy velmi precizních vín. A to nejen ve světoznámé oblasti Tokaj. Stále větší slávu získávají hlavně vína modrých odrůd. A právě ta, aktuálně vhodná pro zimní večery, z vinařství Csányi, nalezneme v nabídce společnosti Delpra. Od loňského roku nabízí devět červených a jedno rosé víno v cenách od 99 do 347 Kč.

Vinařství Csányi – 375 hektarů vinic leží v jedné z nejznámějších vinařských oblastí Maďarska – Villány. Příznivé klimatické podmínky a středomořské mikroklima je velmi podobné Bordeaux. Chateau Teleki, předchůdce vinařství Csányi, bylo založeno již v roce 1881.

Vinařství Csányi, Villány, Maďarska, Delpra

Uvedené ceny jsou platné u dovozce v den vydání článku. Jsou včetně DPH.
Foto: La Cantina Pizzolato, Zebra Wines, Adveal, Azienda Vitivinicola Francesco Candido, Artisan Wines, Champagne Rémi Leroy, Vinostrada, Delpra

Ověřeno MonsterInsights