Nová slavnostní uniforma našim vinařům sluší

Nová slavnostní uniforma našim vinařům sluší

Morava, folklor, lidové tradice. Snad v každé rodině se tu pečuje o památný kroj, který se předává z generace na generaci. Není to ale muzejní exponát, kroje se běžně nosí na nejrůznější slavnosti, často spojené s oslavou vína. Víno a kroj jdou prostě k sobě. Proč tedy nedat najevo hrdost na příslušnost k vinařskému stavu také vlastním oděvem? Historicky první model vinařského obleku, slavnostní uniforma s prvky kroje, vznikl z iniciativy Svazu vinařů České republiky.

Oficiální vinařský oblek je elegantní, nekomplikovaný, s důrazem na využitelnost a kombinovatelnost. Tomu také odpovídá jeho barva, světlý odstín šedé. Lehký materiál s kvalitní podšívkou na exponovaných místech pak zaručuje, aby i v teplých měsících byl dobře nositelný. Střih je jednoduchý, se stojáčkem, v pánské i dámské verzi. Dominantní jsou na něm výšivky v barvách černé a vínové, které vycházejí z moravského folklóru a lidových tradic, odkazují na vinařskou tématiku a obsaženy jsou na nich oborové symboly. Klíčovým symbolem je samozřejmě hrozen révy vinné. Výšivky se nacházejí hlavně na klopách u saka, dále pak na kapsách, rukávech a zezadu na kalhotách. Tvar klopy vychází z dvouřadového zapínání typického pro kroje, je ale přizpůsobený modernímu střihu. Kalhoty se inspirovaly husarskými nohavicemi.

Slavnostní uniforma ve dvou verzích

Oblek se vyrábí ve dvou verzích, ale jen s nepatrným rozdílem. V základu jsou obleky naprosto identické, odlišují je jen výšivky na klopě. Členové Svazu vinařů České republiky nosí výšivku ve tvaru hroznu užívaného v logu jejich svazu. Standardní verze obleku má pouze běžný symbol hroznu.

Cena obleku je 16 054 Kč. Svaz vinařů svým členům na oblek a důstojnou reprezentaci vinařství přispívá částkou 4 000 Kč. Nečlenům pak 2 000 Kč.

Ověřeno MonsterInsights