Nová odrůda Mery našla domov pod svatým Antonínkem

Nová odrůda Mery našla domov pod svatým Antonínkem

Nová vinice osázená odrůdou Mery vznikla na úpatí Kopce svatého Antonínka. Nachází se na severu obce Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku. Mírně zvlněné kopce začínajícího podhůří Bílých Karpat nabízejí révě jižní až jihozápadní expozici. Odrůda Mery byla vyšlechtěna na Moravě v Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích a v ŠSV Boršice.

Mery je novinkou, šlechtění započalo ale už v roce 1994 dokončeno bylo v roce 2008. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla zapsána až roku 2015. Původ odkazuje na maďarskou interspecifickou odrůdu Lakhehyi Mezes a náš Muškát moravský. Cílem bylo vytvořit muškátovou odrůdu odolnou proti houbovým onemocněním a mrazu. Mery má dávat jemně aromatická, ovocně květinová, muškátová vína.

Nová vinice se nachází v trati Stará Hora na ploše přibližně 0,5 ha, což z ní činí vlastně největší vinici odrůdy Mery na světě. Stejné prvenství coby největší pěstitel odrůdy Mery (s výsadbou 2500 hlav) má i vlastník vinohradu – vinařství Václav Cícha.

Odrůda Mery a nová vinice

Pozemek pro novou vinici se skládal ze tří malých vinohradů. Ty musely být nejdříve v roce 2014 vyklučeny. Na asi polovině pozemku byly původně terasy do výše až 1 metru. Pro srovnání bylo nutné odbagrovat hlínu pod svahem, kde se usazovala asi po dobu 60 let a navézt ji zpět na novou vinici. Přesun hlíny znamenal převoz asi 60 naložených nákladních aut. Nasledovala orba a hnojeni uleželým kravským hnojem.

Před výsadbou byla zapotřebí další hluboká orba až do hloubky cca 70 cm.

Následovalo srovnání pozemku po orbě pomocí disku a vytýčení řádků železnými tyčemi. Výsadba révy proběhla injektorem; jeho funkce spočívá ve vyhloubení jamky za současného přívodu vody.

Každou sazeničku bylo pak nutno ručně udusat a zasypat.

Na konci je pěkně nachystaná mladá vinice, které bude ještě chvíli trvat, než se pořádně zazelená.

Na první vína si budeme muset ještě počkat. Panenská sklizeň je očekávána v roce 2021. Nezbývá, než popřát vinici odolnost proti všem nástrahám přírody i lidí a těšit se na její jemně muškátová vína.

foto: Vinařství rodiny Cíchovy, pemag.cz

Ověřeno MonsterInsights