Nová jihoafrická apelace Cape Town Wine of Origin

Nová jihoafrická apelace Cape Town Wine of Origin

Značení původu vín v Jižní Africe jsou složitá, je jich mnoho a pro cizince mohou být nepřehledná. Země má od roku 1973 legislativně daný apelační systém vína původu (WO – Wine of Origin, Wyn van Oorsprong). Organizuje vinařské oblasti (Regions) do větších geografický jednotek (Geographical Units) a dělí je i do menších okresů (Districts) a nejmenších obvodů (Wards). Od loňského roku mají někteří tamní výrobci další možnost označování svých vín: Cape Town WO. Cílem je oslovit mezinárodní zákazníky a ztotožnit je se známou oblastí.

Jihoafrická rada pro víno a lihoviny (The South African Wine and Spirit Board) schválila opatření na začátku loňské roku. Dotýká se celkem 30 vinařství a přibližně 6 800 hektarů. Nachází se v jednotce Western Cape v oblasti Coastal Region na území okresu Cape Town (od 26. 5. 2017 nahrazuje okresy Tygerberg a Cape Peninsula). Zahrnuje „wards“ Constantia, Durbanville, Hout Bay a Philadelphia. Panuje zde přímořské klima, využívající ochlazující účinky Atlantického oceánu. A co víc: z vinic je úžasný výhled na slavnou Stolovou horu. Nejvzdálenější bod nové apelace je 35 kilometrů od centra Kapského Města.

Nová značka: Cape Town

Zastánci nové značky „Kapské Město“ věří, že se podaří zvýšit viditelnost vinařské oblasti v zámoří. Zaměří se mimo jiné na enoturistiku, kterou lze podpořit nově objeveným spojením s nejnavštěvovanějším městem Jihoafrické republiky. Potenciálním úskalím by mohla být masová výroba méně kvalitních vín vyvážených do zámoří pod novým označením, což by poškozovalo obraz regionu.

Ne každý využije nové značení na svých vínech. Například samotný obvod Constantia má jistě lepší jméno sám o sobě, ale méně známé regiony by mohly mít z nového označování prospěch. Nová apelace také umožňuje výrobu cuvée z vín z různých vinařských okresů v rámci WO, což doposud bylo možné pouze pod označením celé větší oblasti.

foto: Wines of South Africa / Erica Moodie

Ověřeno MonsterInsights