Nová apelace Víno originální certifikace – VOC Bzenec

Nová apelace Víno originální certifikace – VOC Bzenec

Listopad roku 2017 se stal významným milníkem pro vinaře Bzenecka. V tomto měsíci udělilo Ministerstvo zemědělství spolku VOC BZENEC, z.s. povolení přiznávat označení vína originální certifikace „VOC Bzenec“. Bzenečtí vinaři tak mohou sami garantovat kvalitu a jedinečnost vlivu regionu ve svých vínech.

Označení vína originální certifikace bude možné přiznat vínům pocházejícím od členů spolku, která splní stanovené podmínky. A samozřejmě budou při anonymním hodnocení shledána vysoce kvalitními a senzoricky odrážejícími terroir. Hrozny pro výrobu vína VOC Bzenec je možné pěstovat ve stanovách vymezeném území, které prochází katastrálním územím obcí: Bzenec, Čeložnice, Kostelec, Kyjov, Medlovice, Moravany, Osvětimany, Polešovice, Skoronice, Újezdec, Vážany, Vlkoš, Vracov, Vřesovice, Domanín, Hostějov, Hýsly, Ježov, Kelčany, Labuty, Moravský Písek, Ořechov, Skalka, Syrovín, Těmice, Žádovice, Žeravice.

Odrůdy VOC Bzenec

„Systém VOC už prokázal, že má smysl i v České republice. Přenechání vyšší odpovědnosti samosprávám vinařských seskupení je určitě cestou správným směrem. VOC, která vznikla již před pár lety, jsou toho důkazem. A protože jsou viditelná i na poli marketingu, daří se jim úspěšně pronikat do povědomí spotřebitelů. Vína VOC jsou postavena na společných jmenovatelích regionálního charakteru a typičnosti vín. Současná VOC tak vytváří velmi dobrý základ pro vytvoření budoucího apelačního systému v ČR,“ sdělil prezident Svazu vinařů JUDr. Tibor Nyitray.

Členové spolku VOC Bzenec

  • CHATEAU BZENEC, spol. s r.o.
  • Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.
  • Vinum Moravicum a.s.

Průkopníky ve vínech originální certifikace v republice jsou vinaři ze Znojemska. „Rozvoj VOC v České republice je zcela přirozený. Vznikají sdružení vinařů, která si sama definují, jaká vína jsou pro daný terroir typická. Výčet VOC je dnes už poměrně široký – VOC Znojmo, VOC Mikulov, VOC Modré hory, VOC Blatnice, VOC Valtice, VOC Mělník, VOC Pálava, VOC Slovácko a VOC Kraví Hora a naposledy také VOC Bzenec. To mimo jiné znamená, že se systém ujal a je pro vinaře a jistě i také pro spotřebitele zajímavý. Jasně je zde vidět vysoký potenciál,“ dodal Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Nutno dodat, že ne každé VOC má svá zatříděná vína. Na tyto novinky stále čekáme kromě nového VOC Bzenec také u VOC Slovácko a VOC Hustopečsko.

zdroj: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights