Nominační výstava ve Znojmě představila kandidáty do Salonu vín

Nominační výstava ve Znojmě představila kandidáty do Salonu vín

Nominační výstava ve Znojmě nabídla k přechutnání 357 vín. Celkem bylo zdegustováno na 3 840 vzorků, což odpovídá 260 lahvím. Některá z vystavených vín se již brzy zařadí mezi nejlepší stovku národního Salonu vín.

Postup do celostátních kol Národní soutěže vín a boj o prestižní místo v Salonu vín České republiky i titul absolutního šampiona čeká ta nejlepší vína, která uspěla v nominační soutěži Znojemské vinařské podoblasti. Soutěž následně završila nominační výstava vín ve Znojmě, která se uskutečnila 4. září 2020 v prostorách dominikánského kláštera na ulici Dolní Česká.

František Koudela
František Koudela

„Nominační výstava, která se ve Znojmě koná pouze jednou za dva roky, se již stihla zapsat do kalendáře znojemských veřejných akcí a příznivci vína si ji nenechají ujít. Důkazem je i skutečnost, že 80 % z téměř pěti stovek návštěvníků letos tvořili hosté, kteří do Znojma zavítali z různých koutů republiky. Navzdory omezenému počtu návštěvníků, odrážejícímu aktuální situaci, provázela páteční akci pohodová atmosféra. Cestu do kláštera dominikánů si našel každý, kdo chtěl vybírat a ochutnávat z rozmanité škály těch nejlepších vín, která se urodila na vinicích Znojemské podoblasti,“ říká František Koudela, předseda pořádajícího spolku VOC Znojmo.

Komise vinařských odborníků nejvýše ohodnotily Veltlínské zelené 2019 VOC Znojmo vinařství Lahofer, které se tak stalo letošním šampionem a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín.

Národní soutěž vín 2020 – Znojemská vinařská podoblast, Nominační výstava ve Znojmě

Nominační výstava ve Znojmě

Diplomy pro vítězná vína předal vinařům předseda VOC Znojmo František Koudela společně s významnými hosty – prezidentem Svazu vinařů ČR Tiborem Nyitrayem a starostou města Znojma Janem Groisem. Šampion si navíc zasloužil hlavní cenu pro vítěze, barikový sud, který věnovalo město Znojmo. Kulturní prostředí, poslech cimbálové muziky, vstřícnost a profesionální přístup organizátorů podtrhly zážitky z kvalitního vína. Průběh výstavy znovu dokázal, že vinaři skvěle reprezentují svůj region a vinařské akce jsou pro Znojmo významnou reklamou.

Národní soutěž vín Znojemské podoblasti pořádal spolek VOC Znojmo ve spolupráci Svazem vinařů České republiky a za podpory Národního vinařského centra, Vinařského fondu a města Znojma. Cílem je nominace nejlepších vín ze Znojemska do celostátní Národní soutěže vín 2020.

Národní soutěž vín 2020 – Znojemská vinařská podoblast
Národní soutěž vín 2020 – Znojemská vinařská podoblast. Vyhlášení vítězů.

O Znojemské vinařské podoblasti

Znojemská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava, zahrnuje celkem 3 530 hektarů vinic a 91 vinařských obcí. Je vyhlášená především bílými aromatickými víny. Skvělá vína dávají odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, ale také Rulandské bílé, šedé i modré či Pálava.

Jedním z důvodů, proč se na Znojemsku rodí vína s originální chutí a pověstnou rozmanitostí, je stylově pestré spektrum kvalitních bílých odrůd. Což je řadí mezi nejlepší světová bílá vína. Za chuťově plná a svěží aromatická bílá vína Znojemsko vděčí nejenom velkému počtu šikovných vinařů. Jsou to také ideální přírodní a klimatické podmínky. Studené větry z nedaleké Českomoravské vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek Dyje, Jevišovky a Jihlavy dávají zdejším vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť a plnost. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny zrají pomaleji, zato si uchovávají vonné látky a dosahují vysoké jakosti.

Národní soutěž vín 2020 – Znojemská vinařská podoblast

O VOC Znojmo

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice. Představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů; což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet vinařství.

[jaw_cta button_text=“Více zde“ link=“https://www.hledamvino.cz/vitezem-narodni-souteze-vin-na-znojemsku-je-veltlinske-zelene/“ target=“_blank“ cta_button_possition=“right“ color=“#434343″ text_color=“#ffffff“ cta_button_bg_color=“#009de0″ cta_button_font_color=“#ffffff“ cta_button_size=“btn-lg“ ]

Soutěž, šampioni, výsledky:

Národní soutěž vín 2020 – Znojemsko

[/jaw_cta][jaw_clear]

 

zdroj/foto: VOC Znojmo

Ověřeno MonsterInsights