Nejlepším českým sommelierem roku 2018 je David Král

Nejlepším českým sommelierem roku 2018 je David Král

Nejlepším českým sommelierem roku 2018 je David Král. Stal se vítězem soutěže Bohemia sekt Trophée, která se letos konala již po jedenadvacáté. Během celodenního klání, které vyvrcholilo slavnostním finále na Nové scéně Národního divadla, přesvědčil porotu, že si díky svým znalostem a dovednostem nejvíce zaslouží titul Sommelier roku 2018.

David Král, hlavní sommelier společnosti Bohemia sekt, si titul odnesl již potřetí. Dosáhl tak nejvyššího profesního uznání a v příštích letech již nebude moci soutěžit. V minulosti získala tak zvaný „hattrick“ pouze čtyři jména – Ivo Dvořák, Libor Nazarčuk, Tomáš Brůha a Jakub Přibyl.

„Ještě stále nemohu uvěřit, že jsem se letošním rokem zařadil mezi takové legendy českého sommelierství, které trojnásobný titul získaly v minulosti. Celý den a především pak finále na pódiu jsem si užíval; bavilo mne to, což se asi i projevilo na mém výkonu. Stále mi nedochází, čeho jsem dneškem dosáhl, i když to samozřejmě neznamená, že končím se svým vzděláváním se v oboru. Naopak, vím, že k profesi sommeliera patří pokora a neustálý rozvoj znalostí i praktických dovedností,“ říká po skončení soutěže David Král.

Na druhém místě se umístil Pavol Velič z berounského vinného baru s kavárnou Má úcta a pomyslný bronz si odnesla Dagmar Kadlecová, nezávislá sommelierka, která se klání letos zúčastnila poprvé. Soutěže se celkem zúčastnilo 19 profesionálů.

Sommelierem roku 2018 se může stát jen ten nejlepší

Sommelieři museli v průběhu soutěže zvládnout znalostní kvíz, slepou degustaci a verbální identifikaci vzorku. Samozřejmě i servis sektu či vína včetně doporučení pokrmu. Tři soutěžící, kteří postoupili do večerního slavnostního finále, museli navíc předvést i prezentaci vína před hosty. Těmi se pro letošní rok stala novinářská dvojice manželů a nadšených milovníků vína Senty a Miloše Čermákových.

„Letošní test byl náročnější, ale všichni soutěžící se s ním skvěle vypořádali, stejně jako s praktickou částí. Úroveň sommelierství v Česku stále stoupá. A to se odráží i ve vzrůstající náročnosti této prestižní soutěže,“ hodnotí letošní finále Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR a odborný garant soutěže.

Vítěz získal putovní pohár vyrobený sklárnou Moser, finanční odměnu 20 000 Kč a dary od partnerů.

„Zážitek i ze sebelepšího vína může zkazit jeho špatný servis či nevhodné skladování. Právě proto musíme v našem oboru věnovat pozornost také rozvoji sommelierů, kteří jsou v podstatě zrcadlem vinaře před hosty v restauraci. Samozřejmě mám radost, že jsem mohl letos potkat devatenáct profesionálů, kteří se k vínu chovají s láskou a k naší práci vinařů s respektem,“ nastiňuje důvod podpory soutěže Ondřej Beránek, ředitel společnosti Bohemia sekt.

Soutěž BOHEMIA SEKT – Trophée Sommelier ČR pořádá Asociace sommelierů ČR. Jejím cílem je rozvoj profese sommeliera a vzdělávání sommelierů. Hlavním partnerem je společnost BOHEMIA SEKT, s.r.o. Akce se koná za podpory Vinařského fondu. Dalšími partnery jsou Pulltex, Minerální voda Korunní a Asociace hotelů a restaurací ČR. Mediálním partnerem je časopis Wine and Degustation.

Více informací na www.trophee.cz

Ověřeno MonsterInsights