Národní soutěž vín 2021: startuje seriál odborných hodnocení

Národní soutěž vín 2021

Národní soutěž vín 2021 zahájena! Rok se s rokem sešel a to znamená, že startuje každoroční seriál odborných hodnocení vín. Soutěž má za cíl najít ta nejlepší vína v jednotlivých vinařských regionech České republiky.

Stejně jako v loňském roce, tak i letos probíhá hodnocení ve všech oblastech v průběhu srpna. Jako první odborné komise zasedly 3. srpna v Mělníku nad víny vinařské oblasti Čechy. Poté se hodnocení přesune na jižní Moravu. Ve Vinařském Centru Excelence ve Valticích se bude nejprve hodnotit 9. a 10. srpna Slovácká vinařská podoblast. Poté 16. a 17. srpna Mikulovská vinařská podoblast a následně 24. srpna Znojemská vinařská podoblast. Hodnocení uzavře 30. srpna až 1. září posouzení vín z Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Martin Půček
Martin Půček

„Národní soutěž vín pravidelně potvrzuje, že jde s více než 2000 víny o největší a také nejprestižnější soutěž moravských a českých vín. Každoročně roste počet přihlášených vín a s tím i konkurence, tedy i kvalita šampionů a medailistů. V srpnu nás čeká plno práce, protože profesionálně ohodnotit stále větší množství vín v průběhu jediného měsíce není vůbec snadné. Členové hodnoticích komisí jsou ale naprostí profesionálové a držitelé zkoušek dle standardu mezinárodních norem, a každému hodnocenému vínu se tak dostane náležité péče a objektivního posouzení jeho kvalit. Ocenění v soutěži je pak odměnou nejen pro vinaře, ale nalepená medaile na láhvi také nápovědou pro spotřebitele při nákupu,“ komentuje soutěž Ing. Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů.

Národní soutěž vín 2021

Nejlépe hodnocené víno každé podoblasti získá titul Šampiona. Komise zároveň vybere i vítěze jednotlivých kategorií. Úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile.

 • velká zlatá: 90+ bodů
 • zlatá: 86-89,99
 • stříbrná 84-85,99
 • bronzová 82-83,99)

Vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Výrobce nejlepšího vína každé podoblasti získá také barikový sud od partnerů soutěže:

 • Vinařská oblast Čechy – Česká zemědělská univerzita v Praze
 • Slovácká vinařská podoblast – město Uherské Hradiště
 • Mikulovská vinařská podoblast – město Mikulov
 • Znojemská vinařská podoblast – město Dolní Kounice a Bratrstvo vinařů a kopáčů 1737
 • Velkopavlovická vinařská podoblast – město Hustopeče)

Hlavními partnery soutěže jsou BS vinařské potřeby a Ford a partnerem je ACO.

Nejlepší vína (v kategoriích A, D, E a G nad 80 bodů, v kategoriích B a F nad 82 bodů a v kategorii C nad 84 bodů) dále postoupí do prvního, už celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o zlatých a stříbrných medailích Salonu vín České republiky 2022, vítězích kategorií, titulu absolutního Šampiona a nejlepší kolekci soutěže.

Systém hodnocení: Salon vín – národní soutěž vín

Výstavy vín pro veřejnost

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti či oblasti vždy navazuje také výstava vín pro veřejnost. Zde bude jedinečná příležitost ochutnat skutečně reprezentativní vzorek vín dané vinařské podoblasti.

 • Vinařská oblast Čechy: 11. srpna, Praha – Suchdol, aula České zemědělské univerzity
 • Znojemská vinařská podoblast: 4. září, Dolní Kounice
 • Slovácká vinařská podoblast: 10. až 12. září, Uherské Hradiště – Mařatice
 • Mikulovská vinařská podoblast: 10. až 12. září, Mikulov, Zámecký sál
 • Velkopavlovická vinařská podoblast: 2. října, Hustopeče, Amande Hotel

Národní soutěž vín pořádá Svaz vinařů České republiky za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národního vinařského centra.

Ověřeno MonsterInsights