Národní soutěž vín 2019 se přesouvá z Čech na Moravu

Salon vín České republiky, Národní soutěž vín 2019

Národní soutěž vín 2019 se přesouvá na Moravu. V reprezentačních prostorách Centra Excelence ve Valticích proběhne postupně seriál hodnocení všech čtyř moravských vinařských podoblastí. Jako první bude hodnocena 8. a 9. srpna slovácká vinařská podoblast. Poté mikulovská vinařská podoblast 19. a 20. srpna a následně 22. srpna znojemská vinařská podoblast. Hodnocení uzavře 5. a 6. září velkopavlovická vinařská podoblast.

Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona. Vybráni budou také vítězové všech kategorií. Úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Díky součinnosti hostitelských měst a Svazu vinařů České republiky letos obdrží šampion každé podoblasti také prémiový bonus – barikový sud v hodnotě 20 tisíc korun.

„Prestiž a zájem o soutěž jak mezi vinaři, tak i mezi veřejností rok od roku roste. Loňského ročníku se zúčastnilo rekordních 2199 vín a podle předběžných odhadů by letos měl počet opět vzrůst. Více přihlášených vín znamená vyšší konkurenci, a hlavně rostoucí význam získaných ocenění,“ komentoval hodnocení Národní soutěže vín Ing. Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů.

Národní soutěž vín 2019 a Salon vín 2020

Nejlepší vína dále postoupí do prvního už celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín České republiky 2020. Zde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o zlatých a stříbrných medailích Salonu vín České republiky 2020, vítězích kategorií, titulu absolutního Šampiona a nejlepší kolekci soutěže.

Zatím jedinou oblastí, kde hodnocení Národní soutěže vín 2019 už proběhlo, je vinařská oblast Čechy. Konalo se 28. května v Mělníku a Šampionem se stal Tramín červený 2018 pozdní sběr z České zemědělské univerzity v Praze, jejíž vinařství sídlí v Mělníku. Více v článku Šampionem Národní soutěže vín v Čechách je Tramín.

Národní soutěž vín pořádá Svaz vinařů České republiky za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národního vinařského centra.

Více o systému hodnocení vín pro Salon vín České republiky zde.

Výstavy vín jednotlivých podoblastí

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti vždy navazuje také výstava vín pro veřejnost, která bude mít jedinečnou příležitost ochutnat skutečně reprezentativní vzorek vín dané vinařské podoblasti.

  • Mikulovská podoblast: 6.–8. září, Pálavské vinobraní Mikulov
  • Znojemská podoblast: 7. září, Historické slavnosti Rosa Coeli Dolní Kounice
  • Slovácká podoblast: 7. září, Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště
  • Velkopavlovická podoblast: 5. října, Burčákové slavnosti Hustopeče

foto: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights