Na skok u Habánů ve Velkých Bílovicích
Ve Velkých Bílovicích je vždy pěkně. A když je uprostřed září, během sklizně, modrá obloha a bezmála třicet stupňů, má to své kouzlo. Rád jsem proto přijal pozvání na prohlídku jednoho z největších vinařství v naší zemi, do příběhy oplývajících Habánských sklepů.
Hlavním příběhem a lákadlem pro novináře bylo otevření nově zrestaurované firemní vinotéky vinařství. Ale nepředbíhejme, když už se jede k Habánům, tak se vším všudy, tedy i s pořádnou exkurzí. Průvodcem byl ten nejpovolanější – ředitel vinařství Ing. Josef Svoboda. Součástí týmu vinařství je od roku 1989, takže ví o provozu první poslední a nezaskočí ho žádná zvídavá otázka novináře.
Ředitel se svým týmem přivítal účastníky akce 12. září okolo třetí hodiny odpoledne přímo před výrobní halou vinařství. Ta se nachází až za Velkými Bílovicemi, směrem na sever u silnice na Čejkovice. Rozlehlému areálu vévodí malý ukázkový vinohrádek u vstupu, svítící nádhernými modrými hrozny odrůdy Sevar. Vedení na hlavu, tedy každý keř u svého kůlu, dodává místu správnou atmosféru.
Exkurze do Habánských sklepů
Po přivítání, samozřejmě se skleničkou místního vína, následovala prohlídka výrobních prostor. Byl vrchol sklizně, takže se na nádvoří střídala jedna vlečka s hrozny za druhou. Ono není divu, na výrobu tří nebo čtyř milionů litrů vína je potřeba pořádné množství suroviny. A taky obrovské výrobní a skladovací prostory. Prohlídka nás zavedla mezi spousty vinifikátorů, nerezových tanků, zazděných nádrží na víno a nekonečné kilometry potrubí, kterými se přečerpává víno. Chloubou vinařství je dozajista klimatizovaný sklep pro zrání červených vín v barikových sudech.
Na konci prohlídky čekala na všechny ochutnávka burčáku. A po té výlet k jednomu z nejmagičtějších míst Moravy, k velkobílovické kapličce. Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Václava a Urbana stojí na nejzápadnějším výběžku Kyjovské pahorkatiny, nad strání se stepní loukou a přírodní památkou Zimarky. Vyhlídka obklopená vinohrady nabízí skvělý pohled na Velké Bílovice, Pálavu, Modré hory, Vrbici, na jihu na Dolnomoravský úval a na východě v dáli na Malé a Bílé Karpaty. Se skleničkou bílého v ruce, zobajíce lahodné sýry, nešlo se vynadívat.
Slavnostní otevření vinotéky ve Velkých Bílovicích
Ale už rychle zpět, protože se blíží slibovaný zlatý hřeb. Slavnostního otevření nově zrekonstruované vinotéky se ujal samozřejmě ředitel Habánských sklepů pan Svoboda, ale přijeli i tři významní hosté. Prvním z nich, alespoň v pořadí projevů, byl prezident Svazu vinařů České republiky pan Tibor Nyitray. Důležitost akce pro samotné Velké Bílovice podtrhla svou přítomností starostka paní Marie Vlková. Soudržnost místních vinařů pak ztělesnil předseda spolku Velkobílovičtí vinaři pan František Zapletal. Po přestřižení pásky následovala prohlídka vinotéky. Moderní design a velká různorodost nabídky z ní dělá atraktivní enoturistický cíl.
„Rekonstrukce probíhala mnoho měsíců a jsem velmi rád, že nyní můžeme návštěvníky pozvat do Velkých Bílovic k příjemnému posezení a prohlídkám původního Habánského sklepa. Hosté se během návštěvy seznámí s dlouholetou historií vinařství, mohou si užít řízenou degustaci a zakoupit naše vína za speciální ceny,“ řekl Josef Svoboda, ředitel Habánských sklepů, který při této příležitosti do prodeje uvolnil i raritní archivních vína, která jsou ke koupi pouze v právě otevírané vinotéce.
Ochutnávka šesti vzorků vína s poutavým výkladem pana Svobody byla dalším bodem programu. Vína velmi pitelná, obzvláště červená cuvée excelentní. Ne nadarmo je modrá odrůda Zweigeltrebe vlajkovou lodí vinařství. Po moderně v podobě nových prostor vinotéky následoval sestup do historie. A to doslova, na pořadu dne byla prohlídka archivního sklepa. Stálých 11 °C zacloumalo jistě imunitním systémem nejednoho z nás, kdo se vydal dolů na lehko. Krása starého sklepa tajemně osvětleného pouze plamínky svíček vše ale bohatě vynahradila. Habáni opravdu uměli.
Ryzlink rýnský 2005 a 2000
Naprosto exkluzivní pak byla ochutnávka dvou vzorků odrůdy Ryzlink rýnský. Pamětníci mohli zavzpomínat na ročník 2005, který byl na Moravě považován za vynikající. Krásné, na 13 let zrání nebývale svěží víno s nádechem minerality, gumovosti, s komplexním aroma i chutí. Poté však přišel doušek vína z roku 2000. Ročník, který patřil ve všech ohledech k ukázkovým, dal po 18 letech vyniknout typické petrolejovitosti, nebo, jak říká sám pan Svoboda, „benzínové pumpě“. Milovníci německých uleželých rýňáků zaplesali. Navíc v sobě mělo víno i cosi svébytného, moravského, ovocného. Krásná ukázka dlouhověkosti našich vín. Genius loci 400 let starého sklepa a omamnost archivního vína dokonaly své.
Návrat do reality byla ale také příjemný. Vždyť nás čekala už jen zábava. Pořadatelé připravili velmi chutný raut, jedno jídlo lepší něž druhé, obzvláště pak hovězí guláš vynikal nade všemi. Atmosféru dotvořila cimbálovka a samozřejmě vína z Habánských sklepů. Vše v nově upraveném prostředí degustačních sklepů, které byly takto, jako novinka, představeny spolu s vinotékou.
Celá akce ukázala Habánské sklepy jako moderní vinařství, stavějící na hluboké tradici, ale s otevřeným přístupem k zákazníkům. Proto také nová vinotéka a reprezentační prostory, i možnost komentovaných prohlídek pro veřejnost. O těch ale více v článku Nově zrekonstruované Habánské sklepy zvou na prohlídku.
foto: Habánské sklepy, autor