Na hodnocení Svatomartinských vín uspělo 90 % přihlášených

Již přesně za měsíc ochutnáme Svatomartinská vína, Hodnocení Svatomartinských vín

V prvním kole hodnocení Svatomartinských vín, přesněji mladých vín usilujících o známku Svatomartinské, uspělo 90 % přihlášených vzorků. Rozhodla o tom odborná porota ve Valticích.

Vzhledem k uzavření restaurací a zrušení svatomartinských akcí bude sice v letošním roce Svatomartinského vína méně, ale po prvním kole hodnocení odborníci potvrzují, že bude velmi kvalitní. Do prvního kola bylo přihlášeno 259 vín od 56 vinařských firem. Což je přibližně o 20 % méně vzorků a o 30 % méně vinařů ve srovnání s loňským rokem. Přísné požadavky na kvalitu ale splnilo hned 234 vín.

Přesný počet letošních Svatomartinských vín a úspěšných vinařství ale budeme znát až po 30. říjnu, kdy proběhne druhé kolo hodnocení. Očekává se, že na trh přijde kolem 1,75 milionu lahví Svatomartinského vína 2020.

Ing. Marek Babisz,
Marek Babisz

„Přestože hodnocení ještě není u konce, lze již nyní říct, že na letošní Svatomartinská vína se mohou zákazníci opravdu těšit. Kvalita vín je vysoká, což dokládá i fakt, že prvním kolem neprošlo jen 25 vín, tedy pouhých 10 % přihlášených vzorků. Svatomartinská vína ročníku 2020 jsou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru, s příjemnou kyselinkou a velmi svěží. Je to typická ukázka mladých vín, jak by měla vypadat,“ přiblížil letošní Svatomartinská vína Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Hodnocení Svatomartinských vín – 1. kolo

Z 234 vín, která prošla prvním kolem hodnocení úspěšně, a budou tedy moci nést známku Svatomartinské 2020, je 111 bílých, 61 růžových, 58 červených vín a 4 klarety. Nejvíce zastoupenou odrůdou je Müller Thurgau (64 vzorků), následovaný Modrým Portugalem (39), Svatovavřineckým rosé (33) a Muškátem moravským (31). Nejvíce vín je pak z Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Ing. Jaroslav Machovec
Jaroslav Machovec

„Svatomartinská vína a s nimi i moravští a čeští vinaři letos přijdou o dva velmi důležité prodejní kanály – restaurace a tradiční svatomartinské akce. Svatomartinská vína ročníku 2020 si tak nejvíce vychutnáme doma v kruhu rodinném. Nákupem vína ať už v obchodě či na e-shopu podpoříte vinaře nejlépe. A vězte, že Svatomartinská vína nejsou záležitostí jen jediného dne nebo týdne. Stejně dobře jako v listopadu si je vychutnáte i na Vánoce nebo snad už v lepších časech začátku příštího roku,“ komentoval výjimečnost letošního ročníku Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již pošestnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem, Svatomartinská vína jsou tak označena na etiketě známým symbolem svatého Martina na koni.

Více o Svatomartinských vínech zde.

zdroj/foto: Vinařský fond, Národní vinařské centrum