Na Concours Mondial de Bruxelles 2022 se dařilo našim sektům

Concours Mondial de Bruxelles 2022

Třetí část prestižní mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles 2022 patřila tentokrát šumivým vínům. A byla úspěšná i pro ta z České republiky. V portugalském městě Anadia, v Muzeu vín Bairrada, získala v konkurenci 960 šumivých vín z 23 zemí světa krásných 10 medailí.

Moravským a českým šumivým vínům odborná porota udělila 1 velkou zlatou, 4 zlaté a 5 stříbrných medailí. Nejúspěšnějším se stalo vinařství Bohemia Sekt, které za vína ze své známé řady Prestige obdrželo velkou zlatou, zlatou a tři stříbrné medaile. Za Louis Girardot navíc přidalo druhou zlatou medaili. Dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili si připsalo vinařství Vino Cibulka – Portz Insel a jednu stříbrnou má také Vinařství Bronislav Vajbar.

Kamil Prokeš
Kamil Prokeš

“Šumivá vína z České republiky zaujala mezinárodní degustátory již při nesoutěžní ochutnávce vzorků šumivých vín z celého světa v rámci doprovodného programu. Medailový zisk byl pak vnímán velmi pozitivně a dokonce byl komunikován jako ohromující výkon České republiky v hlavní tiskové zprávě soutěže. Bylo mi ctí reprezentovat Českou republiku jako jeden z 65 degustátorů. Pro mne to byl nejenom úžasný zážitek, ale také velká profesní zkušenost,” sdělil vinař Ing. Kamil Prokeš, který se účastnil hodnocení.

 

Concours Mondial de Bruxelles 2022

Concours Mondial de Bruxelles je letos rozdělena do 4 částí (tzv. sessions). Ve třetí části věnované šumivým vínům hodnotilo tato vína 65 odborníků z 26 zemí světa. První březnová část soutěže patřila růžovým vínům. Šampionem kategorie polosuchých vín a velkou zlatou medaili zde získal πnot noir 3,14 Rulandské modré Rosé, pozdní sběr 2017 z vinařství Znovín Znojmo. Druhá nejobsazenější část určená pro tichá červená a bílá vína se konala v květnu a vynesla moravským bílým vínům nejvíce ocenění ze všech vinařských regionů. Letošní, již 29. ročník soutěže, završí v září část věnovaná sladkým a fortifikovaným vínům.

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se např. v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko), Aiglé (Švýcarsko) a dalších. V roce 2020 soutěž poprvé hostilo moravské Brno. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku v roce 1994. Jubilejní 30. ročník soutěže se bude konat od 12. do 14. května 2023 ve městě Poreč v regionu Istrie v Chorvatsku. Účast na soutěžích finančně podporuje Vinařský fond a organizačně zajišťuje Národní vinařské centrum.

Concours Mondial de Bruxelles 2022

 

Medaile pro Českou republiku (3. část soutěže)

VinařstvíVínoMedaile
Bohemia SektBohemia Sekt Prestige 36 brut 2015Velká zlatá
Bohemia SektBohemia Sekt Prestige Chardonnay brut 2015Zlatá
Bohemia SektBohemia Sekt Louis Girardot brut 2019Zlatá
VINO CIBULKA – Portz InselSekt Cibulka Clos Portz Insel Organic Grand vin de Moravia 2019Zlatá
VINO CIBULKA – Portz InselSekt Cibulka Blanc de Blanc Organic Grand vin de Moravia 2019Zlatá
Bohemia SektBohemia Sekt Prestige Brut 2019Stříbrná
Bohemia SektBohemia Sekt Prestige brut 2017Stříbrná
Bohemia SektBohemia Sekt Prestige Chardonnay brut 2019Stříbrná
VINO CIBULKA – Portz InselSekt Cibulka Ryzlink vlašský Organic Grand vin de Moravia 2019Stříbrná
Vinařství Vajbar BronislavIrsai Oliver Frizzante, jakostní perlivé víno 2021Stříbrná

 

Concours Mondial de Bruxelles 2021

Concours Mondial de Bruxelles 2020

Concours Mondial de Bruxelles 2019

Ověřeno MonsterInsights