Mistrovství České republiky v řezu révy zná vítěze

Mistrovství České republiky v řezu révy zná vítěze

Vítězem 14. ročníku Mistrovství České republiky v řezu révy se stal Jan Polehňa z Blatnice pod svatým Antonínkem. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami byla Marie Fornůsková ze společnosti Chateau Bzenec. V kategorii Junior vyhrál Štěpán Tesařík z Mendelovy univerzity v Brně. Vinařskou akci, jejímiž organizátory jsou Svaz vinařů České republiky a společnost BS vinařské potřeby, hostila letos společnost Vinofrukt.

Ani velmi chladné a větrné počasí neodradilo v pátek 23. února sedmdesát dva soutěžících, kteří se přijeli do Dolních Dunajovic utkat v netradičním vinohradnickém klání. „Zájem o soutěž se rok od roku zvyšuje. Letos jsme opět zaznamenali rekordní počet přihlášených účastníků. Zájem narůstá i mezi mladými řezači, kterých se přihlásilo letos dvacet,“ říká Miloš Balga, jednatel společnosti BS vinařské potřeby.

Na každého soutěžícího čekalo 25 keřů odrůdy Rulandské šedé, na jejichž ořezání měla kategorii ELITE časový limit 15 minut a kategorie JUNIOR 20 minut. „Podmínky, a nejen ty klimatické, byly letos pro soutěžící opravdu složité. Nelehkým úkolem bylo hlavně zdolání dvanáct let staré vinice,“ uvádí Martin Chlad, marketingový a obchodní ředitel Svazu vinařů České republiky.

Jan Polehňa
Jan Polehňa

 

Jak probíhá soutěž v řezu révy

Osmičlenná odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících. „Letos se podařilo ve stanoveném limitu ořezat všechny keře pouze necelé osmdesátce procent soutěžích,“ dodává Chlad. Za správné ořezání keře bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Janu Polehňovi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 121 bodů.

„V kategorii Junior byly výsledky velmi těsné a o pořadí rozhodoval nakonec výsledný čas,“ upřesňuje Martin Chlad. Nejlépe si vedl Štěpán Tesařík z Mendelovy univerzity z Brna, který ořezal svých 25 keřů za 16:01.

První v obou hlavních kategoriích si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek značky BAHCO. Vítěz v hlavní kategorii navíc získá desetidenní pronájem některého z vozů FORD.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Soutěž proběhla za podpory Jihomoravského kraje a obce Dolní Dunajovice.

zdroj/foto: wineofczechrepublic.cz

Ověřeno MonsterInsights