Mezinárodní soutěž vín Oenoforum letos v Lednici

Mezinárodní soutěž vín Oenoforum

Mezinárodní soutěž vín Oenoforum přivítá letos jihomoravská Lednice. Do tamního zámku se 20. a 21. června sjedou špičková vína z celého světa a s nimi tuzemští i zahraniční degustátoři, aby v rámci 13. ročníku soutěže vybrali vítěze.

Letošního Oenofora se zúčastní na 550 vín z 8 vinařských zemí. Kromě moravských a českých vín tak budou komise hodnotit vína ze Slovenska, Německa, Itálie, Izraele, Moldávie, Portugalska a Slovinska.

„Ačkoliv je soutěž otevřena všem kvalitním vínům, největší pozornost se bude tradičně soustředit na odrůdy Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon, které budou v samostatné kategorii oceněny zvláštní cenou,“ přiblížil hlavní zaměření soutěžení Ing. Martin Půček, výkonný ředitel pořadatelského Svazu vinařů.

V porotě zasednou přední degustátoři z 13 zemí světa včetně zástupců OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži) a UIOE (Mezinárodní unie enologů).

Soutěž vín Oenoforum naznačí i cesty k velkým vínům

Nedílnou součástí Oenofora je také odborná konference s mezinárodním zastoupením, jejímž tématem budou Cesty k velkým vínům – Víno a tanin. Kromě výkladu nebude chybět ani praktická část, kdy dvě přednášky budou opřeny o tematickou degustaci. Letos na konferenci vystoupí dvě mimořádné osobnosti francouzského vinařství dr. Nicolas Vivas (enolog, vědecký pracovník Université de Bordeaux) a Paul Guyard (enolog, „traveling winemaker“). Účastníci se mohou těšit také na příspěvek od Unie enologů ČR na téma Suchá vína v souvislostech. Konference proběhne 19. června 2019 v Multifunkčním centru na zámku Lednice.

O soutěži

Oenoforum přináší jedinečnou příležitost porovnání širokého spektra světových vín s moravskou a českou produkcí. Soutěž splňuje nejpřísnější požadavky na úroveň hodnocení a profesionální organizaci, a proto i letos proběhne pod patronátem OIV. Organizátorem a pořadatelem soutěže je Svaz vinařů České republiky, z. s. Soutěž podporuje Vinařský fond, Národní vinařské centrum, o.p.s., Jihomoravský kraj a další organizace.

Více informací o soutěži a konferenci na www.oenoforum.cz. O loňském ročníku, včetně přehledu vítězů, více v tomto článku.

foto: Svaz vinařů České republiky