Mezinárodní soutěž vín Oenoforum 2021 startuje již v pátek

Mezinárodní soutěž vín Oenoforum 2021

Mezinárodní soutěž vín Oenoforum 2021 proběhne již za pár dní. Tuzemští i zahraniční degustátoři se sejdou v Multifunkčním centru zámku Lednice. 20. a 21. srpna zde ohodnotí špičková vína z celého světa. A vyberou vítěze 15. ročníku mezinárodní soutěže vín Oenoforum – Czech International Wine Competition. 

Do letošního, již 15. ročníku, je přihlášeno 560 vín. Tudíž je naplněna dlouhodobá ambice pořadatele přijímat maximálně 600 vzorků, aby byl dostatečný prostor pro hodnocení a zůstal důraz na kvalitu přihlášených vín. Kromě moravských a českých vín budou komise hodnotit také vína ze zahraničí. Soutěž je otevřena všem vínům, ale největší pozornost také letos připadne odrůdám Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon. Ty budou v samostatné kategorii oceněny zvláštní cenou.

Martin Půček
Martin Půček

„Oenoforum je prestižní mezinárodní soutěž, která svou profesionalitou a vysokými nároky plní odborné světové parametry a vinařům, obchodníkům i konzumentům přináší jedinečnou příležitost porovnání širokého spektra světových vín s moravskou a českou produkcí. Zároveň se jedná o největší světovou soutěž vín na území České republiky, nad kterou převzala patronát OIV – Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži,“ sdělil Ing. Martin Půček, výkonný ředitel pořadatelského Svazu vinařů.

Nedílnou součástí Oenofora je také odborná konference s mezinárodním zastoupením. Ta celý program odstartuje již ve čtvrtek 19. srpna. Tématem jsou letos Cesty k velkým vínům – „Víno a terroir – vliv klimatických změn“.

Vinaři jsou srdcaři!

Organizátoři soutěže se také plně ztotožňují s myšlenkou iniciativy „Národní den vína a zdraví – vinaři jsou srdcaři“, která se bude Oenoforem prolínat. Ta mimo jiné připomíná praxi světoznámého kardiologa profesora Milana Šamánka a tezi, že přiměřená konzumace vína není organismu škodlivá. Naopak, obohacuje zdravý životní styl a je odvěkou součásti našich kultur.

David Šťastný
David Šťastný

„Není pochyb o tom, že víno neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu. Nepije se na kvantitu, ale degustuje se kvůli kvalitě, diskutuje se lokalita, ročník, doba zrání apod. Národní den vína nám má také připomenout několikatisícovou tradici tohoto vůbec nejstaršího kulturního nápoje jaké lidstvo v Evropě má. Tato myšlenka spojuje již celá staletí všechny vinaře na světě, proto bude mít Národní den vína a zdraví taky mezinárodní rozměr a zapojí se do něj i naši zahraniční vinařští kolegové a lékaři,“ sdělil David Šťastný, který se rozhodl pokračovat v práci Milana Šamánka na propagaci zdravého životního stylu, zdravého rozumu a propojení vinařů.

Národní den vína a zdravého životního stylu se od letošního roku bude slavit vždy 25. května, v den svátku sv. Urbana, oblíbeného patrona vinařů.

Mezinárodní soutěž vín Oenoforum 2021

Organizátorem a pořadatelem soutěže Oenoforum je Svaz vinařů České republiky pod patronátem OIV – Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví. Soutěž podporuje Vinařský fond, Národní vinařské centrum a další organizace. Nad soutěží převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich. Generálním partnerem a akci již třetím rokem podporuje společnost Vinařský ráj.

Výsledky mezinárodní soutěže vín Oenoforum 2020

Proběhlo hodnocení mezinárodní soutěže Oenoforum 2019

Mezinárodní soutěž Oenoforum oznámila letošní vítěze (2018)

foto: Svaz vinařů České republiky, CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.

Ověřeno MonsterInsights