Malbec World Day je tady. Už poosmé!

Malbec World Day je tady

Světový den Malbecu – Malbec World Day – je tady. Každoročně se oslavy této jediné odrůdy slaví 17. dubna. Může za to Argentina. Právě zde se Malbec pěstuje nejvíce, dává pozoruhodné výsledky a stal se tak signifikantní odrůdou země. Pěstuje se ve všech vinařských oblastech země, proto se Wines of Argentina rozhodla před osmi lety vyhlásit 17. duben jako Světový den odrůdy Malbec.

Oslavy probíhají po celém světě, centrem je samozřejmě Argentina. Také u nás si odrůda nachází stále více příznivců. Je to dáno díky atraktivitě vzhledu i vůně vína, ovocné síle i sametové hebkosti Malbecu. Malbec původně pochází z Francie pravděpodobně z údolí Loiry či spíše z oblasti Cahors. Vznikl spontánním křížením odrůd Magdeleine Noire des Charentes a Prunelard. U nás odrůda není zapsána v Státní odrůdové knize České republiky, zatím zde nedává takové výsledky, jako tradičnější odrůdy. Je ale běžná v celé řadě zemí Evropské unie.

V jihozápadní Francii je odrůda známá pod názvem Côt a jako Cot je zapsána i ve Vitis International Variety Catalogue. Díky své intenzivní temné až černé barvě a původu se vínům této odrůdy ve Francii říkalo „černá vína z Cahors“. Věhlas vín z Argentiny ale překonává slávu domoviny Malbecu. Přitom zde historie není moc dlouhá a odrůda jako taková měla i na mále.

Historie a Malbec World Day

V 16. století se réva poprvé dostala do jižní Ameriky díky klášterům. Ve století 19. byla v Argentině založena 1. zemědělská škola a ta sem přinesla evropské odrůdy, včetně Malbecu. Díky škodám způsobeným Phylloxerou a silnými mrazy v Evropě se postupně Argentina stala jedinou zemí systematicky pěstující Malbec. Bohužel i zde se vinařský průmysl zhroutil, původní idea výroby velkého množství vína s nízkou kvalitou jako jinde ve světě neobstála. Naštěstí několik osvícených vinařů pochopilo, že jedinou cestou je kvalita. Od devadesátých let minulého století šlo nahoru i argentinské vinařství, spolu s vlajkovou lodí: Malbecem. Od 17. dubna 2011, v den výročí založení 1. zemědělské školy v Argentině, se slaví Světový den Malbecu.

I u nás probíhají 17. dubna oslavy odrůdy, která dává černé víno nezaměnitelné chuti. V tento den, ale mnohdy i po celý duben, se přidává spousta vinoték, vináren či restaurací a nabízejí k přechutnání temná a sametově drsná vína. Stačí jen trochu zapátrat ve svém okolí, jistě najdete.

foto: Ursula Brühl, Julius Kühn-Institut (JKI), Federal Research Centre for Cultivated Plants, Institute for Grapevine Breeding Geilweilerhof – 76833 Siebeldingen, GERMANY

Ověřeno MonsterInsights