Letošní Svatomartinská vína už v pátek 8. listopadu!

Svatomartinská vína, první kolo hodnocení, Letošní Svatomartinská vína

Letošní Svatomartinská vína zažijí asi největší změnu v novodobé historii značky. Prodávat a ochutnávat je bude možné už od pátku 8. listopadu. Vinařský fond se těmito změnami rozhodl vyjít vstříc přáním vinařů, obchodníkům, vinárníkům a restauratérům.

Vinařský fond, majitel ochranné známky Svatomartinské, rozhodl pro letošní rok o dvou změnách v jejím používání:

  • možnost používat známku Svatomartinské budou smět jen vína, která získají při finálním hodnocení minimálně 80 bodů (doposud 78),
  • prodávat a ochutnávat Svatomartinská vína ročníku 2019 bude možné už od pátku 8. listopadu.

Zaradují se ti, kteří usilovali o možnost prodávat Svatomartinská vína už během víkendu, který předchází svátku sv. Martina 11. 11. Změna však ocení i spotřebitelé.

„Datum 11. 11. letos připadá na pondělí, lze proto předpokládat, že svatomartinské hody a další slavnosti proběhnou už o víkendu 8.–10. 11. Díky změně podmínek tak bude možné Svatomartinská vína podávat i na těchto akcích, a to jak u vinařů a ve vinařských obcích, tak i v obchodní síti a gastronomických zařízeních,“ vysvětloval hlavní důvod úpravy podmínek Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který ochrannou známu Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje vinařům.

Největší Svatomartinský košt letos proběhne tradičně 11. 11. od 11 hodin v Brně na náměstí Svobody a svá vína zde bude prezentovat 100 vinařů z Moravy i Čech.

[jaw_cta button_text=“Více zde“ link=“https://www.hledamvino.cz/svatomartinske-vino/“ target=“_blank“ cta_button_possition=“right“ color=“#ffffff“ text_color=“#009de0″ cta_button_bg_color=“#009de0″ cta_button_font_color=“#ffffff“ cta_button_size=“btn-lg“ ]

Článek: Svatomartinské víno

[/jaw_cta][jaw_clear]

 

Letošní Svatomartinská vína budou kvalitnější

Další změnou je zvýšení důrazu na kvalitu Svatomartinských vín. Cílem opatření je, aby značka představovala spolehlivou záruku vín s nadprůměrnou kvalitou.

„Ještě v loňském roce získala možnost používat známku Svatomartinské pouze vína, která dosáhla v hodnocení více než 78 bodů. Letos se tato kvalitativní úroveň zvýší na 80 bodů. Všechna ostatní pravidla, tedy stanovené odrůdy Svatomartinských vín a jejich senzorické vlastnosti zůstávají beze změn. Zákazníci se tak mohou těšit na vína, na jaká jsou zvyklí a která si oblíbili, jen pod značkou Svatomartinské narazí letos na vína kvalitnější,“ komentoval druhou změnu v podmínkách poskytování licence Ing. Machovec.

S ohledem na změny klimatických podmínek, dřívější sklizeň, prodloužení času na přípravu Svatomartinského vína a zkušenosti, profesní úroveň a technologické vybavení vinařů předpokládá Vinařský fond bezproblémové a včasné dokončení výroby Svatomartinských vín ročníku 2019 i splnění vyšších kvalitativních nároků.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již popatnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem, Svatomartinská vína jsou tak označena na etiketě známým symbolem Martina na koni.