Kdo získá titul Vinař roku České republiky 2018?

Kdo získá titul Vinař roku České republiky 2018?

Prestižní národní soutěž vín Makro Vinař roku České republiky 2018 ukončila sběr soutěžních vzorků a přihlášek. Do 16. ročníku akce mohli vinaři přihlašovat svá vína od 1. do 15. července. Projekt si vybudoval pověst jedné z nejkvalitnějších soutěží v České republice. Světové standardy posuzování kvality vín splňuje také mezinárodní složení degustačních komisí.

Organizační výbor soutěže věnuje této části vysokou pozornost a péči. Není divu, když jeho členem, je jeden z nejuznávanějších držitelů titulu Master of Wine pan John Umberto Salvi. Ten je zároveň porotcem a osobou odpovědnou za výběr a nominaci zahraničních degustátorů. Objektivní a nezávislé hodnocení vín v mezinárodním kontextu je pro soutěž velmi důležité. Když před šestnácti lety vznikala pravidla, snažili se pořadatelé najít model, který neposuzuje pouze kvalitu jednoho vína, ale který umožní posoudit také úroveň celé kolekce vín.

„Po našich zkušenostech, jsme před několika lety usoudili, že pro objektivitu hodnoceni bude vhodné nenominovat do hodnotících komisí zástupce zúčastněných vinařů,“ říká předseda organizačního výboru Ing. Petr Marek. A pokračuje: „Pro letošní rok se nám, vedle našich vynikajících degustátorů, jakými jsou například vicepresident Asociace sommelierů ČR Ivo Dvořák, nebo jeden z našich nejlepších sommelierů Jakub Přibyl, podařilo zajistit hned několik špičkových zahraničních hodnotitelů. Máme přislíbenu účast šesti držitelů titulu Master of Wine.“

Poprvé přijede do Prahy paní Elisabeth Gabay specializující se na růžová vína, opět Liam Steevenson z Bristolu nebo Elsie Pells z Jihoafrické republiky. Přijede také šéf nejstarší světové soutěže v Ljubljani Matjaž Kovačič, nebo prezidentka soutěže Concours Mondiale des Pinot ve Štrasburku paní Christine Collins. Poprvé přislíbil svou účast Francois Coté z Kanady a hodnotit bude i Edita Ďurčová ze Slovenska.

Makro vinař roku České republiky

Vinař roku České republiky 2018 vyvrcholí galadegustací na pražském Žofíně

Slavnostní vyhlášení a předání titulu Makro Vinař roku České republiky 2018 se uskuteční 23. srpna 2018 od 19.00 na pražském Žofíně. Večerem bude provázet se svou lehkostí a elegancí Lucie Výborná a následovat bude galadegustace všech soutěžících vín.

Soutěž Vinař roku České republiky oceňuje jednotlivá vína zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí v soutěžních kategoriích. Zároveň ale posuzuje kvalitu každé přihlášené kolekce vín jednotlivých vinařů či vinařství. Z prvního kola hodnocení pak postupuje osm vinařů s nejlepším bodovaným průměrem do velkého finále. Pro posouzení úrovně komplexní práce vinaře musí každá kolekce obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Ve velkém finále pak se všech osm kolekcí hodnotí znovu bez ohledu na bodování v prvním kole.

Celý projekt, který svou úrovní i významem již překračuje hranice České republiky, by nebylo možné zorganizovat bez účasti partnerů. Podařilo se uzavřít další rámcovou smlouvu na několik let s titulárním partnerem společností Makro, která dlouhodobě podporuje naše producenty vín. Mezi další partnery patří Karlovarská Korunní, Vinařský fond, Český archiv vín, Purum Kraft, Radiožurnál a další.

Vinař roku České republiky 2018 – důležité termíny

1. 7. 2018 – výzva všem výrobcům vín v České republice k zapojení do projektu Vinař roku České republiky 2018
1. 7. – 15. 7. 2018 – sběr a evidence soutěžních vzorků
31. 7. – 3. 8. 2018 – zasedání primárních odborných komisí
21. 8. 2018 – zasedání mezinárodního prestižního finálového kola
23. 8. 2018 – slavnostní vyhlášení výsledků soutěže v rámci galavečera Vinař roku 2018 a předání Velkého křišťálového poháru Vinaři roku 2018 a malých pohárů Vinař roku 2018 za ocenění jednotlivých soutěžních kategorií v exkluzivních prostorách Paláce Žofín
23. 8. 2018 – galadegustace spojená s prezentací jednotlivých vinařství – pražský Žofín

foto: vinarroku.cz

Ověřeno MonsterInsights