Jubilejní Festival vína VOC Znojmo navštívilo 7500 lidí

Jubilejní Festival vína VOC Znojmo navštívilo 7 500 lidí

Letošní 8. květen přivítal ve Znojmě již desátý Festival vína VOC Znojmo. Milovníci kvalitního vína, dobré hudby a lahodné gastronomie zaplnili nejen Horní náměstí, kde probíhal hlavní program, ale i přilehlé odrůdové ulice – Sauvignonovou ulici, Ryzlinkový trh a Veltlínské náměstí.

„Festival se nám vydařil na jedničku. Chtěl bych proto jménem vinařů poděkovat všem, kteří festival podpořili a kteří se podíleli na jeho organizaci. I přes podvečerní a večerní proměnlivé počasí festival bylo plno a festival navštívilo na 7 500 návštěvníků,“ odtajňuje první čísla předseda spolku VOC Znojmo František Koudela.

Právě proměnlivé počasí, během kterého se sice před deštěm náměstí téměř celé vyprázdnilo, ale ihned po dešti byli už všichni zpět na svých místech, dokládá fakt, že se do Znojma na festival sjíždějí lidé z celé republiky. „Návštěvníci sem opravdu přijíždějí zdaleka, zůstávají tu do druhého dne, a tak je neodradí ani trochu deště, což je skvělé. Namátkově třeba víme, že tu byli lidé z Topolčan, Brna, Třince, Prahy, Žďáru nad Sázavou, Ostravy, Valašského Meziříčí, z Frýdku-Místku, Telče, Náchodu nebo Ústí nad Labem. Ale samozřejmě tu bylo i hodně místních, což nás také těší,“ dodává Koudela.

Co nabídl Festival vína VOC Znojmo

V rámci festivalu, kde se nabízelo na 86 vín odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené od 17 vinařů VOC Znojmo, se vypilo celkem 3 800 lahví, tedy asi 57 000 degustačních vzorků. Za návštěvu stála i Vlkova věž, informační centrum VOC Znojmo. Degustovat se zkrátka dalo v celém centru. A naprázdno nevyšli ani milovníci lahodné gastronomie. Speciality z Pohořelického kapra, připravené předními restauracemi, si nechal málokdo ujít.

Velký úspěch měla také soutěž o ceny na Instagramu. Úkolem bylo přidat fotku z akce na vlastní profil společně s hashtagem #vocznojmo. Krátce po poledni byla na Instagramu pěkná přehlídka fotek. Vínem a festivalem tak žilo nejen centrum města, ale i sociální sítě.

10. ročník festival měl i charitativní rozměr. V rámci dobročinného prodeje unikátních vín VOC Znojmo, jež už nejsou běžně k dostání, se vína dražila i přímo na festivalu. Rekordní částku 5 100 korun se podařilo vydražit za lahev Cuvée Terasy 2013 od Vinice Hnanice. „Zatím se nám na Dětské centrum Znojmo, jemuž putuje výtěžek, podařilo vybrat přes 17 000 korun. Charitativní prodej vín ještě pořád probíhá, a to přes web www.vinotrh.cz. O konečné vybrané částce a předání šeku budeme ještě informovat. Rádi bychom ale už nyní poděkovali všem, kteří se do naší dobročinné akce zapojili,“ doplňuje František Koudela.

Festival vína VOC Znojmo je označován za den vína, folklóru a gastronomie, podstatnou součástí festivalu je tak bohatý program. Přivítal tu například Folklórní soubor Podjavořičan, valašsko-laško cimbálovou muziku Ruky na dudy nebo folkovou legendu Roberta Křesťana s kapelou Druhá tráva. Večer zakončila jako tradičně Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Samozřejmostí byla cimbálová muzika na všech odrůdových ulicích.

zdroj/foto: VOC Znojmo

Ověřeno MonsterInsights