Již přesně za měsíc ochutnáme Svatomartinská vína

Již přesně za měsíc ochutnáme Svatomartinská vína, Hodnocení Svatomartinských vín

Ne, není to chyba ve výpočtu, dnes je to přesně měsíc do okamžiku, kdy vypukne svátek všech milovníků mladých vín. Letos poprvé netradičně ochutnáme Svatomartinská vína už v pátek 8. listopadu. Vinařský fond tak vyhověl přání vinařů, obchodníků, vinárníků a restauratérů.

Prodejci vína a pořadatelé vinařských akcí usilovali o možnost prodávat Svatomartinská vína už o víkendu, který bude bezprostředně předcházet pondělnímu svátku sv. Martina. Vinařský fond jako majitel značky se rozhodl dřívější prodej Svatomartinských vín umožnit a zohlednil jej v licenčních podmínkách, které vinaře zavazují k dodržování stanovených pravidel prodeje a značení. Změnu však ocení zejména spotřebitelé, kterým tak Svatomartinská vína zpříjemní hned tři po sobě jdoucí listopadové dny.

„Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. 11. na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění. Největší ochutnávka Svatomartinských vín – Svatomartinský košt, který každoročně pořádáme v Brně, tak proběhne tradičně 11. 11,“ vysvětlil hlavní důvod úpravy podmínek Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který ochrannou známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje vinařům.

Zvýšení důrazu na kvalitu

Druhou zásadní změnou letošního ročníku je pokračující trend zvyšování nároků na kvalitu Svatomartinských vín. Cílem Vinařského fondu je, aby značka Svatomartinské představovala spolehlivou záruku nadprůměrných vín.

„Svatomartinská vína nejsou jen mladá vína. Jsou to také vína kvalitní, z pečlivě vybraných odrůd a vyráběná s náležitou péčí vinaře. Rozhodli jsme se proto již podruhé v historii sáhnout ke zvýšení nároků na minimální kvalitu vín, která chtějí známku Svatomartinské používat. Naši vinaři už výrobu Svatomartinských vín velmi dobře zvládají, a tak nemáme pochyb, že drtivá většina z nich vyšší nároky na kvalitu splní,“ oznámil Jaroslav Machovec hlavní důvody pro zvýšení požadovaného počtu bodů.

[jaw_panel_box panel_title=“Minimální počet bodů nutný pro zatřídění vína jako Svatomartinské“ message_style=“info“ ]201980 bodů
2013–201878 bodů
2005–201275 bodů
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Hodnocení proběhne na počítačovém systému ELWIS Národního vinařského centra a vína budou ohodnocena stobodovým systémem mezinárodní unie enologů.

Svatomartinské 2019
Svatomartinské 2019

Ochutnáme Svatomartinská vína z 6 odrůd

Svatomartinská vína jsou vína mladistvě ovocná, svěží a aromatická. Mohou být bílá, růžová i červená ze stanovených odrůd, která dozrávají dříve, a tak z nich vinaři mohou včas vyrobit kvalitní vína.

Povolené odrůdy

Podle odhadu Vinařského fondu tak letos vinaři dodají na trh stejně jako v uplynulých letech cca 2–2,2 milionu lahví těchto svěžích mladých vín.

„Právě možnost prodeje už od 8. listopadu může u řady vinařů zvýšit zájem o značku Svatomartinské, a celková produkce se tak může i navýšit,“ komentoval odhady Ing. Machovec.

Hrozny pro Svatomartinská vína vinaři sklízeli už v první polovině září, a měli tak dostatek času víno dobře a včas připravit na hodnocení, které proběhne v Centru Excelence ve Valticích 22. a 30. října.

„Zejména v konečné fázi zrání hroznů letos počasí vinařům přálo. Díky střídání teplých dnů a chladných nocí lze letos očekávat vína výrazně aromatická, což je jeden z hlavních důvodů jejich obliby u spotřebitelů,“ přiblížil hlavní charakteristiku letošního ročníku Ing. Marek Babisz, hlavní someliér Národního vinařského centra.

Kde ochutnáme Svatomartinská vína

Svatomartinské víno a vůbec celý svátek svatého Martina jsou spojeny s mnoha akcemi v různých podobách po celém území Moravy a Čech, ve větších městech i malých vesnicích. Svatomartinské slavnosti jsou dnes společenskou událostí, kterou vyhledává stále více lidí. Na různých místech lze navštívit slavnostní otevírání Svatomartinských vín, městské slavnosti, slavnosti žehnání vína, jarmarky a trhy, posvícení, poutě, průvody, a hlavně košty a ochutnávky mladých vín.

Jaký bude ročník 2019?

Celkově hodnotí vinaři letošní sklizeň i ročník velmi kladně. Přestože došlo k propadu sklizně cca o 25 % oproti loňskému výjimečnému ročníku, bude se množství letos vyrobeného vína pohybovat na úrovni cca 60–65 milionů litrů, tedy v mezích desetiletého průměru. Z hlediska kvality suroviny, a tedy následně i kvality vín, jde ale o ročník nadprůměrný.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již popatnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem, Svatomartinská vína jsou tak označena na etiketě známým symbolem sv. Martina na koni.

Více o Svatomartinských vínech v článku Svatomartinské víno.

zdroj: Vinařský fond

Ověřeno MonsterInsights