Jak vidí ročník 2019 v Rakousku světové osobnosti vína?

Jak vidí ročník 2019 v Rakousku světové osobnosti vína?

Ročník 2019 v Rakousku vyvolal hned od začátku velká očekávání. Nyní to potvrzují recenze odborníků z celého světa: vína tohoto ročníku patří skutečně k tomu nejlepšímu, co rakouští vinaři mohli v posledních desetiletích vyprodukovat.

Ročník 2019 v Rakousku: vyzrálé hrozny se svěží aromatikou

Velmi příznivý vegetační cyklus v roce 2019 vyprodukoval po celém Rakousku plně zralý a zdravý hroznový materiál. Po mírné zimě následovalo proměnlivé jaro s bohatými srážkami v květnu. Tyto zásoby vody byly během následujícího horkého a suchého léta velmi užitečné. Mírný podzim s chladnými nocemi poskytl hroznům plnou fyziologickou zralost, což jim dodalo živou aromatičnost a výraznou strukturu kyselin.

Pochvala od světoznámé Jancis Robinson

Na začátku letošního února mohla Rakouská rada pro marketing vína (AWMB) představit výběr bílých vín ročníku 2019 v Londýně. V rámci velké rakouské ochutnávky je testovalo několik světově uznávaných odborníků.

Jancis Robinson
Jancis Robinson

„Ochutnala jsem jen nepatrný zlomek vín ročníku 2019, ale jejich kvalita – intenzita se svěžestí a osobností – skutečně zářila,“ byla novými vzorky ohromena velká dáma vína Jancis Robinson, MW.

 

 

Julia Harding MW
Julia Harding

„Můj dojem z bílých – neochutnala jsem žádné červené – je, že kombinují hloubku ovoce s velmi dobrou svěžestí a ty nejlepší budou pravděpodobně dobře vyzrávat,“ vyjádřila své vysoké mínění o rakouských bílých vínech ročníku 2019 Julia Harding, MW.

 

Wine Enthusiast: Neuvěřitelná hodnota umělecky stvořených vín

V srpnu zveřejnila Anne Krebiehl, MW své první nadšené hodnocení rakouského ročníku 2019 ve Wine Enthusiast. Doporučila, aby milovníci vína nakupovali spíše dříve než později. Zejména zdůraznila stejně vysokou úroveň bílého, červeného i růžového vína. A také konzistenci ve všech cenových relacích. Což podtrhuje vynikající kvalitu rakouské vlajkové odrůdy Grüner Veltliner ve všech „hmotnostních kategoriích“.

Anne Krebiehl
Anne Krebiehl

„Je jasné, že tento ročník reprezentuje neuvěřitelnou hodnotu pro takto umělecky vyráběná vína. Jakmile se vína objeví na pultech, nezapomeňte se zásobit,“ říká Anne Krebiehl, MW.

 

 

Stuart Pigott: Jeden z nejlepších ročníků, který jsem zde ochutnal

Odborník na odrůdu Riesling, mezinárodní kritik vína (mimo jiné pro Jamese Sucklinga) a dlouho uznávaný znalec rakouského vína, Stuart Pigott, dokonce považuje ročník za jeden z nejlepších za poslední desetiletí.

Stuart Pigott
Stuart Pigott

„V Rakousku pravidelně ochutnávám od roku 1988. Rok 2019 je určitě jedním z nejlepších ročníků, které jsem zde kdy ochutnal. Zařadil bych to vedle let 2011, 2009 a 1999 jako jeden ze tří ročníků moderní éry. Nejlepší vína jsou nejen koncentrovaná, ale jsou také expresivní a krásně vyvážená. Dávám nějaké do svého sklepa!“

 

Falstaff: aktuálně nejvyšší bodová hodnocení

V aktuálním vydání Falstaff, nejdůležitějším průvodci rakouskými víny, vzrostla bodová úroveň bílých vín výše než kdykoli předtím. Bílá vína ročníku 2019, na který se zaměřuje průvodce 2020/21, měla v průměru 91,3 bodů. Veltlínské zelené z Wachau dokonce dosáhlo hranice 100 bodů. Pro porovnání: srovnatelně jemná bílá vína ročníku 2017 měla v průvodci vínem Falstaff v letech 2018/19 průměrně 90,9 bodů.

Top kvalita přes všechny oblasti

Chris York
Chris York

„S rakouským ročníkem 2019 mají milovníci vína štěstí ve všech kategoriích. Neměli byste však příliš dlouho čekat na nákup, protože objem sklizně byl mírně pod průměrem. Bílé víno Gebietswein (oblastní víno) a kategorie Klassik, stejně jako lehká a svěží červená vína, jsou již v dokonalé rovnováze a již nabízejí skvělé potěšení z pití. Bílé víno Ortswein (vesnické víno) a Riedenwein (víno z jedné vinice) vám bude po mnoho dalších let přinášet velké potěšení a bude moci plně využít svůj potenciál. A na jaře 2021 budou rakouští vinaři schopni nabídnout fanouškům plných červených další skvělý ročník s červenými rezervami roku 2019,“ říká šťastný Chris Yorke, výkonný ředitel Rakouské rady pro marketing vína (AWMB).

Podrobné hodnocení ročníku 2019 v Rakousku

zdroj: AWMB
foto: JancisRobinson.com, www.stuartpigott.de, ÖWM / Anna Stöcher

Ověřeno MonsterInsights