Hodnocení Grand Prix Vinex se blíží, ochutnávka ale neproběhne

Hodnocení Grand Prix Vinex se blíží, ochutnávka ale neproběhne

Hodnocení 27. ročníku mezinárodní soutěže Grand Prix Vinex se přiblížilo. Degustátoři se sejdou ve valtickém Centru Excelence 8. a 9. června. Tradiční veřejná ochutnávka na brněnském výstavišti letos ale nebude.

V Národním vinařském centru ve Valticích vrcholí v těchto dnech přípravy 27. ročníku mezinárodní soutěže vín Grand Prix Vinex. Uzávěrka přihlášek vín je již 22. května 2020. Výsledky budou oznámeny těsně po skončení hodnocení, tedy na začátku června.

Letošního ročníku soutěže se účastní rekordních 728 vzorků vín od 114 přihlašovatelů z 9 vinařských zemí. Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky, ale zastoupení mají také vína ze Slovenska, Rakouska, Německa, Francie, Jihoafrické republiky, Itálie, Maďarska a Makedonie.

Grand Prix Vinex je u nás tradiční mezinárodní soutěž vín. Její organizaci převzalo Národní vinařské centrum v roce 2011. O významná ocenění se v ní pravidelně utkávají stovky vín z desítek vinařství několika zemí světa. Letošní ročník v tomto nebude výjimkou. Co však bude jinak, je prezentace soutěžních vín. Vlivem opatření proti šíření koronaviru nebude bohužel možné soutěžní vzorky ochutnat na zavedené veřejné prezentaci v Brně. S výsledky soutěže budou organizátoři veřejnost seznamovat jinými formami.

Hodnocení Grand Prix Vinex

Nejlepší vína se dočkají medailového ocenění: 84 bodů pro stříbrnou medaili, 87 bodů pro zlatou medaili a 90 bodů pro velkou zlatou medaili. Tyto limity jsou ještě o něco přísnější, než jsou doporučené limity dle národních standardů pro soutěže vín a ještě podtrhují prestižnost ocenění z této soutěže.

Dále bude vyhodnocen Champion soutěže, vítězové kategorií, nejlepší kolekce, nejlépe hodnocené víno člena Svazu vinařů ČR a národní vítězové pro země, které přihlásily minimálně 10 vín.

O právu označovat vína obligátními medailičkami i o vítězích hlavních cen soutěže budou rozhodovat renomovaní degustátoři ve Valticích 8. a 9. června. Vinaři či obchodníci vínem se tu svými vzorky vín utkají nejen o přízeň milovníků vína, ale i o originální skleněné plastiky dle návrhu světoznámého umělce Bořka Šípka. Cenou pro Championa bude dvouzónová chladicí vinotéka od firmy Thermotechnika Bohemia. A cenou pro výrobce nejlepší kolekce soutěžních vín bude vysokotlaký čistič od firmy Kärcher.

Registrovat vína je možné do 22. 5. 2020 v přihláškovém a hodnoticím systému ELWIS, vyvinutém Národním vinařským centrem. Informace jsou pak dostupné také na serveru soutěže www.grand-prix-vinex.cz.

Výsledky Grand Prix Vinex 2019

Výsledky Grand Prix Vinex 2018

Ověřeno MonsterInsights