Hibernal vítězem mezinárodní soutěže vín Festwine 2019

Hibernal vítězem mezinárodní soutěže vín Festwine 2019

Absolutním vítězem mezinárodní soutěže vín Festwine 2019 je Hibernal 2018 výběr z hroznů z Vinařství Lednice Annovino. Do patnáctého ročníku soutěže přihlásili vinaři celkem 501 vzorků vín. Jejich hodnocení odbornou porotou proběhlo 14. a 15. května v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.

V základní části soutěže se stalo nejlépe hodnoceným tuzemským vínem Chardonnay 2018 výběr z hroznů z Vinařství U Kapličky s 91,67 bodů.

„Za patnáct let soutěže Festwine se obecně zvýšila kvalita vína a obrovsky narostl počet vinařů, kteří umějí vyrobit špičková vína. Kromě kvality běžných vín je velmi znatelný příklon k vínům přírodním. Myslím, že počet konzumentů naturálních vín bude s rozvojem společnosti narůstat; ale vždy zůstane celkově malou skupinou pro znalce, kteří už mají něco napito a vínu rozumějí,“ shrnuje letošní i uplynulé ročníky Festwinu Tomáš Vican z pořadatelské Vinné galerie v Brně.

Za patnáct let soutěže ty nejlepší jazyky z řad degustátorů ohodnotily přes pět tisíc vzorků vína. Za posledních pět let roste podle pořadatelů nejen počet přihlášených naturálních vín, ale i počet vzorků, které komise ohodnotila velkou zlatou medailí a které získaly přes devadesát bodů. Tu získalo letos ze všech vzorků 21 vín.

Hodnocení

Vína hodnotila třicetičlenná komise složená ze špičkových degustátorů, mezi nimiž byla i jména ze zahraničí.

„Každý rok se rád vídám vždy s kmenem našich nejlepších degustátorů, pravda, někdo některý rok nemůže či onemocní. Letos, protože jsme výstava mezinárodní a máme půlvýročí, jsem pozval více vynikajících hodnotitelů ze zahraničí; konkrétně z USA, Rakouska, Španělska a Slovenska. Reakce zahraničních kolegů na naše vína jsou velmi pozitivní,“ pokračuje Tomáš Vican.

Před patnácti lety šli organizátoři do pořádání soutěže s cílem, že se zařadí mezi nejlepší u nás.

„Mám jednu zásadu, buď dělám věci naplno, nebo raději vůbec. Proto poté, co jsme v Brně zavedli Vinnou galerii, jsem si řekl, že v Česku je jen pár solidních soutěží vín, tak jednu zorganizujeme my. Motto Vinné galerie je od počátku svět vína a umění, tak jsem chtěl zachovat i toto propojení, proto například každý rok vyhlašujeme výsledky na slavnostním večeru s nějakou známou hereckou osobností.“

Vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže vín Festwine 2019

Slavnostní vyhlášení výsledků a předávání ocenění (v 17 hodin) s kulturním programem a ochutnávkou všech přihlášených vzorků vín (od 18. hodiny) se uskuteční ve čtvrtek 30. května v Moravské galerii v Brně – Místodržitelském paláci, Moravské náměstí 1a. Vstupenky na akci jsou v prodeji ve Vinné galerii v Lužánecké ulici 16 v Brně.

zdroj: Festwine

Ověřeno MonsterInsights