Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie velká vinařství

Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie velká vinařství

V třetím díle miniseriálu představíme finalisty soutěže Vinařství roku 2017 v kategorii velká vinařství. Tedy takové podniky, které produkují více než 250 tisíci litrů vína ročně. V prvním díle jsme se věnovali malým vinařstvím, v druhém pak středně velkým firmám. O tom, kdo vyhrál v rámci jednotlivých kategorií a kdo se stal Absolutním vítězem Vinařství roku 2017, se dozvíme 18. ledna 2018 na galavečeru v Rotundě brněnského výstaviště.

Finalisté soutěže Vinařství roku 2017 – kategorie velká vinařství

CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s.

CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s. je firma rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi; patří mezi nejvýznamnější a nejstarší vinařství v České republice. Sídlí v tradičním vinařském městě, ve Valticích. Historie vinařství sahá až do 12. století, ale k velkému rozvoji došlo hlavně v 15. století díky šlechtickému rodu Lichtenštejnů. Po vzoru francouzského dominia typu „Château“ vybudovali unikátní vinařský celek evropského formátu, který je největším pěstitelem révy vinné v České republice. Obhospodařuje vinice na 1 000 hektarech na Moravě, a to jak na Valticku, tak především na prémiových vinicích pod Pálavou. Práce na vinicích probíhá maximálně šetrně v souladu s přírodou a dle pravidel ekologického zemědělství. Ročně společnost zpracovává kolem 4 500 tun hroznů.

Vlajkovou lodí je odrůda Sylvánské zelené, ale jinak vinařství nabízí na 30 různých odrůd. Výroba vín probíhá za pomoci nejmodernějších, ale i tradičních postupů; od mladých a svěžích vín, vín zrajících v láhvi i na dubových sudech, až po různé druhy sektu. V nabídce tak lze najít více než 170 kvalitních vín. Vinařství řadu let úspěšně funguje pod vedením rodiny Šťastných, jejíž členové se starají o výrobu a kvalitu vín, o vinohrady a pozemky, ale i marketing a strategii. Jejich moravská vína patří již několik desítek let mezi nejlepší tuzemská i světová vína; o čemž svědčí časté úspěchy na národních i světových renomovaných výstavách.

CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a. s.
CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s.

 

NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.

Nové Vinařství postavilo v roce 2005 velmi moderní vinařství na zelené louce ve stylu zámořských vinařství. Hospodaří na více jak 100 ha vinic v blízkosti Pálavských vrchů. Cílí na zákazníky s vysokými nároky na design a kvalitu vína vyrobeného z výhradně moravských hroznů. Základem kvality vín je už práce s révou přímo ve vinici. Kromě nejmodernější techniky a technologie si vinařství zakládá také na šikovnosti lidských rukou. Úroda je dělena do tří kvalitativních úrovní, a to na základní, přívlastkovou a selektivní. Základní surovina je použita na výrobu řad Village, jež jsou vína lehká, šťavnatá a nekomplikovaná. Přívlastková se využívá k výrobě řad Cépage a Cuvée, vína odrůdově typická a v chuti vyrovnaná. Selektivní jsou pro nejvyšší výrobkovou řadu Petangue, s charakteristickým terroir.

V současné době hospodaří pracovníci vinařství na vinicích v obcích Drnholec, Nový Přerov a Klentnice. Ale připravují i další rozšiřování do okolí. Od počátku zde používají moderní šroubové a skleněné uzávěry. Vína sbírají pravidelně ocenění na domácích i prestižních zahraničních soutěžích; nejnověji je vinařství držitelem titul absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2018, naší nejvyšší a největší soutěže. Sdružení jsou ve skupině Aliance vinařů V8.

NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.
NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.

 

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školky“ založené v roce 1901, k jejímuž odkazu se hrdě hlásí. Byla zde vyšlechtěna odrůda André a započaty práce na vyšlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni. Dnes je to akciová společnost hospodařící na 50 ha vlastních vinic, na nichž je vysázeno více jak 20 odrůd révy vinné v mnoha klonech. Zajímavostí je také přehlídková vinice nacházející se na terasách nad penzionem; je zde vysázeno celkem 180 různých odrůd révy vinné jako šlechtitelský materiál k ukázkám i k možnému dalšímu šlechtění. Využití nejmodernějších výrobních technologií a postupů doprovází cestu vína od sběru hroznů, přes zrání až k zákazníkům. K nim se tak dostávají plná, harmonická a elegantní vína, jež jsou často oceňována na prestižních soutěžích vín.

Výrobou vína ale vinařství nekončí. Vinařství provozuje Vinařský penzion André uprostřed vinohradů. Tradiční vinařskou výrobu doplňuje o další sortiment, včelařství, činnost bezprostředně související se zemědělskou výrobou, která má navíc silnou vazbu k Velkým Pavlovicím.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.
Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

 

Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie střední vinařství

Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie malá vinařství

Více na www.vinarstviroku.cz

Ověřeno MonsterInsights