Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie střední vinařství

Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie střední vinařství

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Vinařství roku proběhne 18. ledna 2018 v Brně. V současnosti je známa finální desítka vinařství, která bojují o titulu Absolutní vítěz Vinařství roku 2017. V minulém díle jsme představili čtyři firmy, které spadají do kategorie „malá vinařství“. Tedy taková, jejichž roční produkce nepřevyšuje 50 000 litrů vína. Dnes se podíváme na medailonky finalistů z kategorie střední vinařství, s produkcí mezi 50 a 250 tisíci litrů vína ročně.

Finalisté soutěže Vinařství roku 2017 – kategorie střední vinařství

Vladimír Tetur

Vinařství Vladimír Tetur je rodinná firma, která vznikla v roce 1992. První zmínky o výrobě vína ale sahají až do roku 1620. Za více než 20 let se vinařství vyvinulo z malého sklepa do dnešního většího a moderního vinařství. Stále se ale ve vinařství snaží zastávat filozofii menších rodinných podniků, a to hlavně v podobě osobního přístupu, vstřícnosti a otevřenosti. Dnes pracovníci vinařství hospodaří v novém moderním provozu, který má jednoduchý design, ale umožňuje pohodu při práci. V katastru Velkých Bílovic Vladimír Tetur vlastní a obhospodařuje 14 hektarů vinic. Část hroznů také nakupuje od stálých místních dodavatelů. Zpracovává 12 bílých a 11 červených odrůd révy vinné.

Ve vinařství mají rádi moderní design a moderní technologie. V roce 2008 vinařství zprovoznilo reprezentativní halu s automaticky řízenou teplotou a vlhkostí vzduchu na ležení červených vín v ležáckých a barikových sudech od francouzského bednářství SEGUIN MOREAU. Bílá vína jsou pak uchovávána v nerezových tancích s řízenou teplotou. Za rukopisem vín stojí přímo majitel vinařství Vladimír Tetur.

Vladimír Tetur
Vladimír Tetur

 

Vinařství Trpělka a Oulehla

V roce 2017 oslavilo Vinařství Trpělka a Oulehla 25. výročí svého založení. Václav Trpělka s Lubošem Oulehlou se pustili se do poctivé, dlouhé a namáhavé práce. Majitelé věří, že když se k dílu přistupuje s péčí a láskou, projeví se to jak v hroznech, tak i ve výsledném produktu – víně. Vinařství se nachází v obci Nové Bránice, asi kilometr od historického vinařského města Dolní Kounice. První písemné doložené zmínky o pěstování révy vinné pocházejí již ze 14. století.

Vinařství obhospodařuje 30 hektarů vlastních vinic a produkuje z nich 6 červených, 8 bílých a 3 růžová vína, která jsou opatřena etiketou Regina Coeli – Královna nebes. Vyhlášená je hlavně kounická Frankovka, které dodává nenapodobitelnou identitu místní granitové podloží. V posledních letech se ale také dostává velkému uznání i bílým vínům Sauvignon a Chardonnay. Vinaři si roky pevně stojí za tím, že vyrábí suchá vína s odrazem původu místa vzniku, se zachováním charakteru odrůd. Stále sledují nové směry a snaží se je rozumně aplikovat. Ale s tím, že to staré, lety osvědčené neopouští.

Vinařství Trpělka a Oulehla
Vinařství Trpělka a Oulehla

 

Gotberg, a.s.

Vinařství Gotberg, které vzniklo v roce 2003, se nachází v obci Popice na jižní Moravě nedaleko Hustopečí. Věnují se výrobě kvalitních přívlastkových vín a zaměřují se na tradiční i nové odrůdy, které do zdejší lokality patří a kterým se zde dobře daří. Svá první vína uvedlo vinařství na trh už v roce 2010. Zdejší pracovníci hospodaří na 56 hektarech vlastních vinic rozdělených do 5 viničních tratí – Panenský kopec, Svidrunk, Sonberk, Stará hora a nově i viniční trať Unédy. Vinařství je zapojeno do česko-rakouského projektu Ecowin – ochrana přírody ekologizací vinohradnictví.

Filozofií vinařství je kromě moderního způsobu zpracování vína a šetrného pěstování hroznů rovněž souznění s přírodou a respektování přirozené fauny a flóry. Na tuto myšlenku navazuje hospodaření v přilehlém sadu a chov ovcí; především ale stavba samotného vinařství, které je příkladem moderní vinařské architektury. Vinařství sídlí v nové budově, která získala ocenění „Nejlepší průmyslová stavba Jihomoravského kraje roku 2009“. Z otevřené terasy vinařství je nádherný výhled na dominantu zdejšího kraje Pálavu a Mušovská jezera. Vinařství je vybaveno nejmodernějšími technologiemi pro šetrné zpracování hroznů a plně respektuje evropské standardy. Vína získávají pravidelně ocenění a medaile na mnoha vinařských soutěžích doma i v zahraničí.

Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie malá vinařství

Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie velká vinařství

Více na www.vinarstviroku.cz

Ověřeno MonsterInsights