Finalisté soutěže Vinařství roku 2018 jsou vybráni

Finalisté soutěže Vinařství roku – kategorie střední vinařství

Finalisté soutěže Vinařství roku 2018 jsou již pro letošek vybráni. O vítězství v devátém ročníku prestižní akce bojují malá, střední a velká vinařství. Vítězové těchto kategorií a absolutní vítěz soutěže pak budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru 24. ledna 2019 v Brně.

Finalisté soutěže Vinařství roku 2018 byli pečlivě vybráni z 21 vinařů a vinařských společností ve třech kategoriích podle velikosti produkce. Porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu vybrala 3 malá, 3 střední a 3 velká vinařství. O titul absolutního vítěze tak bude letos tradičně usilovat 9 vinařství.

Finalisté soutěže Vinařství roku 2018

Kategorie malé vinařství (produkce do 50 000 l/rok)

  • Krásná hora s.r.o.
  • Vinařství Škrobák
  • Jakub ŠAMŠULA vinařství

Kategorie střední vinařství (produkce 50 001–250 000 l/rok)

  • SONBERK, a.s.
  • Vinařství Volařík
  • Johann W Zámecké vinařství Třebívlice

Kategorie velké vinařství (produkce nad 250 000 l/rok)

  • CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.,
  • Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.
  • BOHEMIA SEKT, s.r.o., vinařství Habánské sklepy

 

„V tuto chvíli lze říci, že uchazeči o prestižní titul Vinařství roku 2018 mají za sebou půlku cesty a už jen přítomnost mezi finalisty je vyznamenáním jejich skvělé práce. Teď však přichází ta nejdůležitější část, a to co nejlepší představení vinařství odborné komisi, která přísnou optikou profesionálů v oblasti vinohradnictví, sklepního hospodářství, ale i prezentace vína navenek, posoudí, kdo je nejlepší z nejlepších,“ vysvětluje prezident Svazu vinařů České republiky JUDr. Tibor Nyitray.

A dodává: „Protože si uvědomujeme, že jiné možnosti investovat do provozu, sebeprezentace, ale i účasti na mezinárodních soutěžích má podnik s produkcí v milionech litrů vína a jiné malé, jakkoli po všech stránkách prvotřídní, vinařství, dělíme oceněná na vinařství do kategorií malé, střední a velké vinařství. Držitel oceněné Vinařství roku 2018 však bude jen jeden.“

 

V další fázi soutěže tak navštíví sedmičlenná komise, sestavená z odborníků na různé aspekty vinařské práce, konkrétní vinařství a komplexně zde posoudí jejich činnost v uplynulém roce a definitivně tím rozhodne o vítězích.

Vyhlášení proběhne v Brně

Završením celého hodnotitelského procesu bude 24. ledna slavnostní galavečer v Brně, na brněnském výstavišti v Pavilonu A3, na němž budou udělena ocenění výhercům ve třech soutěžních kategoriích a vinaři i veřejnost se dozví, kdo bude hrdým držitelem titulu absolutní vítěz Vinařství roku 2018. Slavnostní vyhlášení bude opět moderovat pan Marek Eben.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje.

Více informací naleznete na www.vinarstviroku.cz

foto: Vinařství Trpělka a Oulehla