Festival vína VOC Znojmo letos trhl návštěvnický rekord

Festival vína VOC Znojmo letos trhl návštěvnický rekord

Festival vína VOC Znojmo, který se konal ve středu 8. května již pojedenácté, trhl návštěvnický rekord! Návštěvnost je měřena vždy podle počtu vydaných skleniček. Letos jich bylo 9 900, což znamená, že byl překonán absolutní návštěvnický rekord z roku 2015. Tehdy přišlo 8 800 lidí.

Festival vína VOC Znojmo je označován za den vína, folklóru a gastronomie, podstatnou součástí festivalu je tak bohatý program. Přivítali tu například folklórní soubor Ženičky a Klebetnice, Lakomou Bárku, balkánský temperament v podání Shum Davar nebo Objev roku 2019 – děvčata z Vesny. Večerní program tradičně zakončili místní – Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Festival doplnila ochutnávka regionální gastronomické speciality – Pohořelického kapra připravili přední nejen znojemské hotely a restaurace na několik způsobů.

Festival vína VOC Znojmo se tak stává jednou z hlavních kulturně-společenských akcí Znojma.

„Festival se díky své návštěvnosti pro nás stává takovým druhým vinobraním. Pro srovnání – na loňském vinobraní degustovalo u rotundy za dva dny celkem 16 450 lidí,“ připomíná František Koudela, předseda VOC Znojmo jednu z hlavních scén Znojemského historického vinobraní, které se koná každoročně v září a je největší akcí svého druhu u nás.

Festival vína VOC Znojmo 2019 trhl návštěvnický rekord

Milovníci kvalitního vína, dobré hudby a lahodné gastronomie zaplnili nejen Horní náměstí, kde probíhal hlavní program, ale i přilehlé odrůdové ulice – Sauvignonovou ulici, Ryzlinkový trh a Veltlínské náměstí. Se skleničkou v ruce bylo možno návštěvníky potkat také u rotundy nebo u Vlkovy věže, informačního centra VOC Znojmo. Lidé zkrátka korzovali po celém městě. Osvědčila se i vytvořená sklepní ulička přímo před stánky s vinaři, kde lidé degustovali u vinných sudů různých velikostí, jež doplňovaly stovky stolů a stolků na náměstí.

„Při tak velkém počtu návštěvníků se to ukázalo jako výborný nápad, navíc to i dobře vypadalo. Příští rok sklepní uličku určitě zopakujeme,“ doplňuje Koudela.

[jaw_panel_box panel_title=“Festival vína VOC Znojmo 2019″ message_style=“info“ ]

[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Na sklenku dobrého vína zavítali nejen místní a lidé z okolí, ale milovníci vína z celé republiky.

„Namátkově můžeme zmínit třeba návštěvníky z Olomouce, Ostravy, Třebíče, Jihlavy, Brna Karlových Varů, Děčína, Zlína, Českých Budějovic, Kladna, Prahy, Velkého Meziříčí nebo Pardubic,“ vypočítává Koudela.

Návštěvníci se ve velkém účastnili také soutěže o ceny, kdy podmínkou bylo umístění fotografie na Instagram s hashtagem #vocznojmo. Dva šťastlivci si dokonce odnesli cenu hlavní – roční vinnou rentu. Ti musel ale mj. prokázat i určitou znalost vín, na pódiu je totiž čekal kvíz s moderátorem, kterým nebyl nikdo jiný než Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR.

[jaw_gallery gallery=“9752,9753,9755,9756,9757,9760,“ lightbox=“1″ ] [jaw_clear]

 

Kompletní fotogalerie z Festivalu vína VOC Znojmo je na vocznojmo.cz (plná velikost, načítání trvá déle) a na Facebooku.

Festival se konal pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a za podpory Vinařského fondu ČR a města Znojma. Další ročník festivalu se koná 8. května 2020.

„Chtěli bychom poděkovat nejen našim podporovatelům, tedy městu Znojmu, Vinařskému fondu a panu ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi, ale zejména děkujeme návštěvníkům za skvělou atmosféru, která ve městě po celý den festivalu panovala. Příští festival vychází na pátek, a tak věřím, že pokud vyjde počasí, překonáme i letošní rekord,“ těší se František Koudela.

foto: VOC Znojmo/Izzy Cooper

Ověřeno MonsterInsights