Festival vína VOC Znojmo 2022 zaznamenal 14 120 návštěvníků

Festival vína VOC Znojmo 2022

Festival vína VOC Znojmo 2022 to rozjel naplno. Což je pro znojemské vinaře skvělý výsledek, neboť každý ročník charakterizuje jednak kvalita vína, jednak atmosféra festivalu. Taková návštěvnost je pro ně benefit. Prostřednictvím festivalu uvedou na trh nový ročník vín VOC Znojmo a návštěvníci je jako první ochutnají první květnovou sobotu. Znojmo tak ožívá „druhým Vinobraním“.

František Koudela
František Koudela

„Velmi si vážíme všech, kteří letošní ročník navštívili, je to pro nás důležitá zpětná vazba nejen k festivalu samotnému. Je třeba si uvědomit, že tři odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, navíc se zbytkovým cukrem do 15 g/l typické pro Znojemskou vinařskou podoblast, si za 14 ročníků našly takovou přízeň mezi milovníky a znalci vín. To není běžné, spíše výjimečné, snad i ojedinělé,“ hodnotí předseda VOC Znojmo František Koudela.

 

 

Je evidentní, že apelační systém VOC je cesta správným směrem. A na Znojemsku jsou si toho vědomi. Právě festival a podobné aktivity lákají na Znojemsko návštěvníky, aby zde poznávali místní terroir, kde se rodí hrozny našich typických odrůd. Pestrost sauvignonů, ryzlinků i veltlínů letos oslovila návštěvníky nejen ze Znojma, ale i z dalších koutů naší republiky.

Festival vína VOC Znojmo 2022

 

Festival vína VOC Znojmo 2022

„Pacov, Příbor, Hlučín, Lučany nad Nisou, Olomouc, Litovel, Tišnov, Praha, Blansko, Brno, Děčín, Ostrava, Náchod, Vrchlabí, Písek… Tato města jsou známa z prvního vzorku anketních kuponů a to teprve zpracováváme kompletní vyhodnocení ankety,“ poodhaluje František Koudela.

Co dalšího anketa prozradila? Za víny VOC Znojmo mnozí dorazili poctivě již po čtrnácté, tudíž nevynechali ani jeden ročník festivalu. 8 z 10 návštěvníků nejsou Znojmáci, většina tu tedy pravděpodobně stráví dva až tři dny, což má na vinařskou turistiku významný vliv.

Festival vína VOC Znojmo

Relax zóna

Nad očekávání návštěvníky zaujala novinka, relax zóna VOC u rotundy sv. Kateřiny. Vedle odrůdových ulic se tak otevřel další prostor s možností ochutnat vína VOC Znojmo.

„Při letošní návštěvnosti i toto místo přispělo ke komfortu zvolit si nejvhodnější místo k degustaci a zároveň vyzvalo k příjemné procházce naším krásným městem,“ dodává František Koudela.

Kulturní program

 

Co vše bylo k poslechu či vidění?

Atmosféru festivalu podtrhl folklor v podání místního Dyjavánku, Dyjavanu či cimbálky Antonína Stehlíka, ale i Cimbálové muziky Klaret z Mikulova. O další hudební žánry se postarala kapela Trombenik, hrající temperamentní lidovou hudbu vycházející z židovské tradice, a Hrdza, která k nám ze Slovenska přivezla jedinečný mix rocku, folkloru a worldmusic.

Na podporu Nadace pro transplantaci kostní dřeně se v rámci festivalu uskutečnila akce Šperkování a Vinaři jdou na dřeň. Do registru se zapsalo 37 dárců a prodej autorských děl českých šperkařek i charitativní prodej vín VOC Znojmo opět vynesly pěknou sumu. Tu brzy prozradí paní Iveta Hlobilová, které patří obrovský dík za elán, který se svými kolegy vkládá do této důležité akce.

Festival se konal pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a za podpory Vinařského fondu, města Znojma, Svazu vinařů České republiky a Jihomoravského kraje.

Festival vína VOC Znojmo 2022

 

čtěte: Festival vína VOC Znojmo 2020 proběhl netradičně na podzim

foto: H2 Production

Ověřeno MonsterInsights