Festival otevře sklepy na Hustopečsku už tento víkend
Sklepy na Hustopečsku se otevřou už tento víkend. V sobotu 6. a neděli 7. listopadu zde bude probíhat podzimní Festival otevřených sklepů s podtitulem „svatý Martin na Hustopečsku“. Třiatřicítka vinařů na dva dny přivítá ve svých sklepích návštěvníky z celé republiky. K ochutnání bude 450 vín!
Na návštěvníky bude o víkendu 6. a 7. listopadu čekat 33 otevřených sklepů v obcích Hustopeče, Rakvice, Zaječí a Přítluky. Zde proběhnou degustace vín z rukou vinařů, doprovodný kulturní program a ochutnávky krajových specialit. Vedle 450 různých vín k degustaci přijde vhod jistě i chutné občerstvení v podobě 45 jídel ve 22 sklepech; od paštik, polévek, uzeného až po italské spaghetti a kávičku s koláčky.
Historie festivalu, který o víkendu proběhne po dvacáté osmé, sahá do roku 2009. Tehdy na jaře proběhl první ročník a místem konání bylo Velkopavlovicko. Od té doby se prostřídalo v rámci otevřených sklepů mnoho obcí i samotných vinařů ve všech moravských vinařských podoblastech. O návraty na známá místa zde není nouze, také za vinaři Hustopečska poputují festivaloví hostě už potřetí.
Otevřené sklepy na Hustopečsku
Altenberk Vini a.s.
Vinařství Altenberk Vini vzniklo s vizí obnovení vinohradu ve viniční trati „Stará hora“ v Hustopečích. Tato část tratě je výjimečná přesnou jižní orientací, velkým sklonem a především složením půdy, která obsahuje velké množství vápníku odpovídající pálavskému masivu a nadměrné množství magnesia. Výjimečnost je i v několikasetletém osázení vinnou révou, které je nepochybně starší než přímá písemná zmínka z roku 1353.
Dominikovo víno
Již prarodiče a rodiče Dominika Straky se v jeho rodných Rakvicích věnovali hospodaření na vinicích a následné výrobě vína. Od útlého dětství s nimi trávil ve vinici mnoho času, což nejspíš vedlo k tomu, že si k vinohradu a později i k vínu vybudoval osobní vztah. Zásadním zlomem pak byla výsadba vlastní vinice, při jejímž obdělávání mohl využít zkušeností pochycených od rodičů, prarodičů a z brigád u okolních rakvických vinařů.
Kamil Prokeš vinařství
Rodina Prokešů má svoji rodovou historii zasazenou do malebné vinařské obce Němčičky. Kamil Prokeš od osmi let pravidelně pomáhal otci ve vinici i ve sklepě, kde také získal své první zkušenosti s výrobou vína. Naplno se začal věnovat vinařství od roku 1999. Věnuje se speciálně výrobě šumivých vín klasickou technologií kvašením v lahvi, sabráži, výrobě oleje ze semen hroznů révy vinné či výrobě vína bez jakýchkoliv přísad či přídavků a s minimálním obsahem oxidu siřičitého.
Malé vinařství Vajbar
Vinař Radek Vajbar postupně rozvíjí své malé rodinné vinařství s dlouholetou tradicí, kterou může dosvědčit jeden z nejstarších vinných sklepů s křížovou klenbou v Rakvicích. Výroba vína není jeho hlavní výdělečnou činností, je to především koníček a druh relaxace. V současné době celá rodina obhospodařuje vinice na různých tratích v okolí Rakvic o rozloze přibližně jeden hektar s velmi rozmanitou odrůdovou skladbou.
Průdek winery
Mladý vinař Ondřej Průdek je představitelem nové generace vinohradníků a výrobců vína, která sice byla rodiči od mala vedena k práci ve vinici, převzala rodinnou tradici, ale následně se vydala svou vlastní cestou. Vinaření je pro Ondřeje Průdka životní vášní a životním stylem. Tak jako někteří jeho vrstevníci chodí sportovat do posilovny, on místo toho sportuje mezi řádky vinohradů a tráví čas ve sklepě.
Rodinné vinařství Gréger
Už je to více než 15 let, co bratři Michal a Marek Grégerovi založili vinařství. Tehdy jako mladí kluci začínali se základními zkušenostmi od otce vyrábět vína a poprvé i lahvovat. Vzpomínky na začátky jsou úsměvné – tak jako všichni začínající vinaři vlastnili menší traktor, 50 arů vinohradů a malou zpracovnu doma ve sklepě. Našli první zákazníky a víno se pomalu rozběhlo do světa. S otcem Josefem doplnili starší vinice novou výsadbou a dnes mají v tratích Kozí horky, Trkmansko, Pod majákem a Přítlucká hora celkem 7 hektarů.
Rodinné vinařství Minařík
Rodinné vinařství Minařík navazuje od roku 2004 na tradici výroby vína v rodině Miloše Lukeše, do které se Vladimír Minařík přiženil. Společně obhospodařují 2 hektary vinic v tratích Kozí horky a Trkmansko. Vinice nesou odrůdy Chardonnay, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau, Neuburské, Veltlínské zelené, Muškát moravský, Modrý Portugal, Frankovka, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe (Cabernet Moravia pochází také z rakvických vinic od místního vinaře).
Rodinné vinařství Švach & dcery
Kolem roku 2008 začala vznikat dnešní podoba malého rodinného vinařství. Malovinařskou tradici po dědečkovi převzal otec Marek, zvětšil objem výroby a v letech 2015 až 2016 se do provozu naplno zapojil syn Lukáš, který se se zkušenostmi sklepmistra v Révě Rakvice doma věnuje výrobě vína, zatímco otec se soustředí na vinohrady. Těch má rodina necelý hektar v Rakvicích a v Charvátské Nové Vsi, takže část hroznů ještě nakupuje na Mikulovsku a Velkopavlovicku jednak pro zpestření sortimentu, jednak pro ucelení partií.
Švarc & Bílek – rodinné vinařství
Rodinné vinařství založili manželé Jarmila a František Švarcovi. Po roce 1989 začali rozšiřovat plochu vinic jejich nákupy či novou výsadbou. Zhruba před 10 lety se do vinařského provozu zapojila jejich dcera Hana s manželem Janem Bílkem. V současné době má rodinné vinařství Švarc & Bílek už i oporu v nejmladší, třetí generaci. Do vinaření se zapojili vnuci zakladatelů a synové manželů Bílkových – Jan Bílek ml., který dokončil studia na lednické fakultě MZLU, a druhorozený Daniel, který stejný studijní obor navštěvuje v současnosti.
Vinařství AURORA
Od roku 2013 je vinařská mapa na Hustopečsku bohatší o nové rodinné vinařství. Tradice zakořeněné v Šakvicích, talent a ambice mladého perspektivního vinaře Víta Nevěděla, reprezentační sklep Aurora v Hustopečích a ekonomické zázemí Miroslava Nevěděla se spojily v projektu Vinařství Aurora, s. r. o. Malý výrobní sklep v Šakvicích sloužící původně pro hobby vinaření byl vybaven mlýnkoodzrňovačem, nerezovým lisem, rmutovým čerpadlem, chlazenými nerezovými tanky a staršími barikovými sudy.
Vinařství Foukal
Vinařství Foukal se zabývá výrobou a prodejem kvalitních přívlastkových vín od roku 2006. Aktuálně obhospodařuje 3,5 hektaru vlastních vinic v obci Rakvice. Vinařství disponuje širokou nabídkou odrůdové skladby. V posledních letech se však zaměřuje spíše na lokální odrůdy, jako jsou Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský. Mít vlastní surovinu, se kterou mohou ve vinařství pracovat a dopředu si ji dle vlastních představ připravit, je pro Foukalovy nejpodstatnější částí celého procesu.
Vinařství Haman
David Haman založil vlastní vinařství v roce 2016 ve svých 19 letech. Přivedla ho k tomu záliba v této práci – už jako malý kluk chodíval s rodiči pomáhat do malé tisícihlavé vinice. Častějšími návštěvami ve vinohradech se záliba začala měnit v povinnost, protože rodiče měli jiné starosti a práce zůstávala na novém pokračovateli tradice. V 15 letech přebral péči o vinohrady a z povinností se zase zpět stal koníček. To už měl jako cíl výrobu vlastního vína a malé vinařství bylo na světě.
Vinařství Herůfek
Rodinná vinařská firma Svatopluka Herůfka pěstuje révu vinnou v systému integrované produkce na 10 hektarech postupně cílevědomě obnovovaných, průměrně desetiletých vinohradů v zaječských tratích Nová hora, Stará hora a Růžový vrch. Sortiment je založen na odrůdách Veltlínské zelené, Sauvignon, Chardonnay, Müller Thurgau, Irsai Oliver, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Pálava, Rulandské bílé. Z modrých pak na Frankovce, Svatovavřineckém, Cabernetu Sauvignon, Rulandském modrém a Zweigeltrebe.
Vinařství Jurák & syn
Pavel Jurák opustil před lety svou původní zdravotnickou profesi a definitivně se rozhodnul pro vinařství, které již delší dobu rozvíjel a budoval s otcem Petrem. Ve starobylém sklepě v hustopečské vinařské lokalitě Turhandly v ulici Na Hradbách hospodaří již čtvrtá vinařská generace. Mohutný sklep pochází z počátku 18. století a zachoval si téměř beze změn své původní vzezření, v čemž spočívá jeho jedinečnost. „Preshúz“ je na místní poměry velmi rozměrný a patří k největším ve městě.
Vinařství Klobása
Malé exkluzivní vinařství Ing. Vlastislava Klobásy vzniklo kolem roku 2000 postupným přerodem z koníčka do podnikatelské činnosti. Základem prestiže vinařství je dvouhektarová vinice v nikolčické trati Neuperk. Vhodně vybraný pozemek v nadmořské výšce přibližně 320 metrů nad mořem s jihozápadní orientací, se sprašovou půdou a vysokým obsahem vápníku a hořčíku má unikátní mikroklima. Z kotle od hustopečských rybníků proudí teplý vzduch přes vinohrad a vyhřívá hrozny na révových keřích do kvalit vysokých přívlastků.
Vinařství Košulič
Rodinné vinařství Pavla Košuliče se rok od roku více a více zaměřuje na produkci fortifikovaných vín (vín portského typu). Košuličovy zaujalo to obrovské neprobádané moře nových chutí, vůní a postupů, které postupně vymýšlí, zkoumají a nakonec uvádí do života. Fortifikace je na první pohled výrobní postup poměrně prostý, i když skrývá lecjaké tajemství. Základem je především dolihování, během kterého se do kvasícího hroznového moštu přidá vinný destilát. Tím se zastaví kvašení a ve víně zůstane zbytek přírodního hroznového cukru.
Vinařství LUSK
Ing. Lubomír Skrýval ve svém malém vinařství zúročuje celoživotní zkušenosti a práci pro velké vinařské firmy. V malém začal vinařit již v 15 letech s využitím rodinného desetiarového vinohradu. Během své kariéry působil u Miloše Michlovského, v Novém vinařství, v Chateau Lednice, nyní zakotvil jako technolog v Révě Rakvice. Právě práce pro našeho předního šlechtitele se promítá do skladby odrůd: například interspecifické odrůdy Malverina, Laurot, Hibernal nebo Vesna.
Vinařství Nečas
Ve svém vlastním vinařství pokračuje Tomáš Nečas od ročníku 2012 v činnosti, které se dlouhá léta věnoval ve sdružení Nečas & Průdek (známém též jako Vinstars Rakvice, zal. 2002). Vinařství hospodaří na 6 hektarech vinohradů rozložených v tratích Kozí horky a Trkmansko. Část pochází z restitucí, část vysadil Tomáš Nečas sám nebo s otcem. V nejnovějších výsadbách je Sauvignon, Rulandské šedé a Cabernet Sauvignon, v roce 2016 byl dosazen Hibernal, loni Rulandské šedé a opět Hibernal, plánuje se výsadba Merlotu.
Vinařství Pavel Lukeš
Pavel Lukeš je pokračovatelem dlouholeté tradice rodinného vinařství. Od dětství byl obklopen vinohrady a rád i nerad se od otce postupně učil všechny práce a také vyrobil sám své první víno. Z výpomoci ve vinicích a ve sklepě se stal postupem času koníček pro vlastní potěšení a potěšení přátel. Rostoucí zájem o jeho víno, úspěchy z vinařských výstav a stále větší nadšení z odvedené práce způsobilo, že se vinařství pro něj stalo druhým zaměstnáním. Oficiálně vlastní firmu založil v roce 2016.
Vinařství Pavlica
Mladé vinařství Jana Pavlici a jeho ženy Lenky vzniklo v roce 2012. Tomu předcházelo studium vinaře na střední Vinařské škole ve Valticích, následně na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně a téměř osmileté působení na pozici technologa ve větším vinařství. Vlastní podnikání ve vinařském oboru zakládal Jan Pavlica postupně od roku 2006, doslova na zelené louce od prvních nakoupených vinic, pronájmu sklepa až po vybudování vlastního moderního zpracovatelského provozu. Vinařství hospodaří na 5 hektarech vinic.
Vinařství Přítluky
Společnost Vinařství Přítluky je rodinné vinařství, jehož vznik se datuje rokem 2010. Navazuje na delší vinařské tradice majitelů, ale celkovým pojetím je to vinařství veskrze moderní. Hrozny sklízí z 5 hektarů vlastních vinic z Přítlucké hory a z Mikulovska, další část pochází od smluvních vinohradníků z Přítluk a nejbližšího okolí. Odrůdové spektrum je založeno na Veltlínském zeleném, Rulandském šedém, Sylvánském zeleném a Frankovce, ale také na nově vyšlechtěných odrůdách Malverina a Hibernal.
Vinařství Šabata s.r.o.
Moderní vinařství v současné podobě vzniklo z podnětu Ing. Vladimíra Šabaty, který nejprve sám a poté se svými syny hospodařil v několika sklepích v Zaječí. Dlouhodobou vizi realizoval trpělivě a postupně – začal nákupem vhodného pozemku bývalého lomu nad silnicí ze Zaječí do Přítluk. Společně se slovenským milovníkem vína Ing. Ivanem Benešem zainvestoval do výstavby a vybavení nového objektu vinařství zahrnujícího prakticky rozdělenou výrobní a skladovací část, administrativní zázemí a prezentační prostory.
Vinařství Sadílek s.r.o.
Antonín Sadílek začal s výrobou vína jako malovinař již v 80. letech. Zábava a koníček se v roce 2011 přeměnily v hlavní podnikatelskou činnost. Z rodiny pomáhá ve vinařství manželka Dáša a syn Tomáš s manželkou Karolínou. Hlavním zdrojem hroznů je nákup od pěstitelů révy na Velkopavlovicku a Mikulovsku. Hlavní odrůdovou skladbu tvoří Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Sauvignon, Tramín červený, Pálava, Rulandské šedé, André, Frankovka, Dornfelder a Zweigeltrebe.
Vinařství Starý vrch
V roli majitele úspěšné stavební firmy si Petr Polický, vášnivý hobby-vinař se sklípkem v Popicích, splnil svůj celoživotní sen a vybudoval v roce 2014 na okraji Hustopečí u Mandloňové stezky moderní vinařství. Podle projektu architekta Jana Podešvy vznikl jednoduchý betonový kvádr s dubovými obklady ze starých trámů, v jehož rastrovaném skleněném průčelí se zrcadlí meruňkový sad. Objekt spojuje výrobní část s degustačními prostory a navazuje na něj letní kamenná terasa.
Vinařství Straka
Rostislav Straka má vinařskou profesi vepsanou ve svém osudu od malička. Po dědečkovi a otci (oba také Rostislavové) zdědil domácí malovinařský provoz, vinařství vystudoval na bzeneckém učilišti, deset let pracoval jako technolog ve velké vinařské firmě. A v roce 2003 se tradice a nabyté zkušenosti spojily v založení živnosti, kterou má nyní Rostislav Straka jako své hlavní povolání. I přesto ale stále zůstává malým vinařem.
Vinařství Suchyňa
Rodina Suchyňova se vinařství věnuje od nepaměti, jako malé rodinné vinařství se začala prezentovat až v 90. letech. Otec Josef předal vedení mladšímu synovi Václavovi, který momentálně řídí chod celé firmy. Václav Suchyňa absolvoval střední vinařskou školu ve Valticích a po ukončení studia se stala výroba vína jeho hlavní profesí. Společně s otcem a bratrem obdělávají 7 hektarů vinic v tratích Kozí horky, Krefty a Trkmansko (poslední výsadby Hibernal, Merlot, Rulandské modré).
Vinařství sv. Václav
Tomáš Teplý s manželkou Andreou se před časem přestěhovali z Hustopečí do Kurdějova a tím začali psát novodobou historii jednak obnovy vinohradnictví v Kurdějově a zároveň také zbrusu nového vinařství v Hustopečích. Využili probíhajících pozemkových úprav, během kterých se jim podařilo vykoupit a scelit parcely v dnes nejlepších viničních tratích Díly a Stará Hora a vysadit na nich révu. Zhruba polovina ze sedmi hektarů s odrůdami Pálava, Riesling a Sauvignon blanc je vedena v úzkém sponu s nízkým patrem hroznů.
Vinařství Švásta & Kadlec
Začátky malého vinařství Švásta & Kadlec se datují do roku 2015. Vychází samozřejmě z tradic otců a dědů nebo třeba i ze zkušeností Igora Švásty nabytých ve velkých vinařstvích. Dva kamarádi začali o společném vinařském projektu hovořit při náhodném setkání a postupně zrealizovali projekt založený na 2 hektarech vinic v blízkém okolí se zaměřením na Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Tramín červený a Frankovku. Sortiment doplňuje populární Pálava a Hibernal, jedinou netypickou pro zdejší oblast je nová odrůda Cabernet Dorsa.
Vinařství U Vrbů
Základy rodinného vinařství v dnešní podobě položili v roce 1997 Ing. Jan Vrba s manželkou Radkou. Na začátku vlastnili jeden vinný sklep, do kterého hosté dodnes jezdí na degustace, za zábavou i za poznáním. Postupem času se podnikání rozrostlo a od roku 2009 provozují další vinný sklep a penzion. Do rodinného podniku se postupně zapojily i tři dcery, Libuše, Radmila a Marie. Nejstarší Libuše je absolventkou oboru vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity a v roce 2016 převzala technologickou část výroby vína.
Vinařství Václavík Petr
Cílem vinaře Petra z Rakvic bylo vždy dělat vína tak, aby chutnala jemu a mohl je se ctí nabídnout svým přátelům. Z velkého koníčka se stalo zaměstnání a roku 2012 bylo založeno Vinařství Petr Václavík. I nadále se však jedná o malé vinařství, což umožňuje věnovat se každému hroznu a každé lahvi vína s maximální péčí. Velkými pomocníky ve sklepě i na vinici jsou syn Petr a dcera Timea. Václavíkovi nabízí vína s etiketou vinařství a též se specializují na lahvování vín a minivín se zakázkovou etiketou.
Vinařství Vajbar
Vinařství Bronislava Vajbara vzniklo v roce 1994, když současný majitel spolu s manželkou Martinou převzali a rozvinuli malé tradiční vinařství po dědečkovi Věnkovi a otci Lubomírovi. Ze dvou tisíc litrů výroba postupně rychle stoupala (nyní představuje 150 000 lahví). Vinařství do přelomu tisíciletí investovalo především do vinohradů, pak následovala fáze investic do technologií, která vyvrcholila v roce 2015 přestěhováním ze čtyř rakvických provozů do moderního areálu v Zaječí.
Vinný sklep U Otáhalů
Vinný sklep U Otáhalů se nachází v Hustopečích, v řadové zástavbě vinných sklepů ve Vinařské ulici. Rodinnou vinařskou tradici přivedl do Hustopečí Karel Otáhal starší v 70. letech minulého století. Přistěhoval se s celou rodinou z Kobylí, kde Otáhalovi pěstovali a vyráběli víno doložitelně již od roku 1730. Děda Karel vysadil v Hustopečích vinohrad, s babičkou pak roku 1973 postavili vinný sklep. Své zkušenosti předával synovi Karlovi, který je zúročil při studiu na vysoké škole v oboru vinařství.
Víno Stehlík
Rodinná vinařská tradice přešla v rodině Stehlíků z dědečka na otce Jana, který se dnes zabývá vinicemi i výrobou vína, a na syna Michala, který se věnuje obchodu a degustacím. Degustační sklep v lokalitě Pod Krajcperkem, kolem kterého se vše točí, pochází z konce 19. století. Stehlíkovi sklep získali od restituentů a pustili se do jeho náročné rekonstrukce. Hospodaří na 0,5 hektaru vinohradů v tratích Růženy a Kábely s odrůdami Müller Thürgau, Neuburské, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Svatovavřinecké, Frankovka, Cabernet Sauvignon a André.
O Festivalu
Festival otevřených sklepů představuje zpravidla dvakrát ročně vinaře a jejich vína přímo ve sklepech. Vždy ve čtyřech či pěti sousedních obcích otevře své vinné sklepy zhruba třicítka vinařů. Jde zpravidla o rodinná vinařství menší a střední velikosti, ale nezřídka se zapojují i ti největší hráči na trhu. Mezi obcemi je k dispozici autobusová kyvadlová doprava, mezi sklepy pak dobré jídlo a zábava. Festival nabízí celoživotní program příjemného poznávání a chutnání vín přímo z rukou vinařů všech vinařských podoblastí a ročníků.
Vstupenky na Festival otevřených sklepů na Hustopečsku
Vstupenky a dárkové poukazy na Festival otevřených sklepů – sv. Martin na Hustopečsku (6. a 7. listopadu 2021) je možno koupit v e-shopu. Aktuálně je k dispozici vstupenka v předprodeji za 1140 Kč nebo na místě za 1190 Kč. Protože je festival dvoudenní, nabízí se i možnost pobytu s ubytováním. Přímo organizátoři se snaží vyhledávat volné kapacity a zájemcům je nabízet. Nabídka ubytovacích balíčků (obsazenost je aktualizována obden) je zde.
Další informace o Festivalu otevřených akcí: Kalendář vinařských akcí
Zdroj: OtevreneSklepy.cz