Evropská komise bude jednat o budoucnosti evropského vinařství

Evropská komise bude jednat o budoucnosti evropského vinařství

Evropská komise vyzvala členské země ke společnému dialogu o budoucnosti evropského vinařství. Účastníci se budou společně zabývat významnými výzvami, kterým toto odvětví čelí. Skupina se poprvé sejde 11. září 2024 v Bruselu.

Zástupci vinařských zemí budou na schůzi prezentovat současnou situaci v sektoru z jejich jednotlivých pohledů. A společně s tím i návrhy na řešení problémů a výzev, jimž čelí. Plán k těmto debatám oznámil Janusz Wojciechowski, eurokomisař pro zemědělství. Stalo se tak na nedávném zasedání rady po četných žádostech zástupců vinařského sektoru napříč EU.

Jednání o budoucnosti evropského vinařství

Martin Chlad
Martin Chlad

„Na nutnost řešit problémy tuzemského vinařství na půdě EU upozorňujeme dlouhodobě. Mezi naše domácí priority patří ochrana a přehlednost trhu, aktualizace dnes již nevyhovující legislativy či efektivní regulace a snížení administrativní zátěže.“

„Ty vyžadují koordinovaný postup všech vinařských zemí. Jsme rádi, že si Evropská komise uvědomuje důležitost vinařského sektoru a chce s ním spojenou problematiku aktivně řešit,“ uvedl Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.

S žádostí o otevření dialogu o budoucnosti evropského vinařství se Svaz vinařů obrátil na Evropskou komisi v lednu letošního roku. V květnu asociace European Committee of Wine Companies (CEEV) zveřejnila svůj manifest, který identifikuje největší výzvy, jimž evropské vinařství čelí.

Manifest evropských vinařských společností o budoucnosti vinařského odvětví EU

V Manifestu se mimo jiné praví, že se 3 miliony přímých pracovních míst, pozitivním fiskálním dopadem ve výši 52 miliard EUR a tržní hodnotou přesahující 100 miliard EUR zůstává vinařský sektor základním kamenem hospodářství EU. A to zejména ve venkovských oblastech, kde hraje klíčovou roli v boji proti vylidňování. Avšak klimatické, regulační a společenské výzvy představují značné překážky pro udržitelnost odvětví a ohrožují ho.

Mauricio González-Gordon
Mauricio González-Gordon

„Nepředvídatelné extrémní povětrnostní jevy, inflace, zvýšené výrobní náklady, geopolitická nejistota, démonizace alkoholických nápojů… Vinařský sektor EU čelí řadě strukturálních a konjunkturálních výzev, které ohrožují jeho dlouhodobou udržitelnost. Odvětví vína v EU přináší naší společnosti značné výhody, a proto je ohroženo naše dědictví, naše venkovské oblasti a jejich ekonomika,“ řekl Mauricio González-Gordon, prezident CEEV.

Šest strategických priorit

V reakci na tyto naléhavé problémy určil vinařský sektor šest strategických priorit zaměřených na podporu odolnosti, inovací a udržitelného růstu:

  • Posílit tržně orientovanou společnou zemědělskou politiku, která posiluje konkurenceschopnost a snižuje administrativní složitost.
  • Sladit tradici a inovace v právních předpisech EU s cílem přizpůsobit vinařské produkty novým očekáváním, poptávce a trendům spotřebitelů a zároveň zachovat kulturu vína.
  • Podpořit odolnost vůči klimatu a zelený přechod definováním zásad udržitelné výroby vína, upřednostňováním zmírňujících opatření a uznáním ekosystémových služeb.
  • Posílit jednotný trh EU a snížit marketingové náklady plnou harmonizací předpisů, podporou digitalizace a usnadněním elektronického obchodu pro vinařské společnosti.
  • Udržovat ambiciózní obchodní strategii EU, která sleduje asertivní obchodní strategii EU s cílem rozšířit přístup na trh, řešit překážky obchodu a chránit vinařské produkty před nesouvisejícími obchodními spory.
  • Přijmout koordinovanou, pragmatickou a vědecky podloženou zdravotní politiku EU, která rozlišuje mezi umírněnou konzumací vína a zneužíváním alkoholu, a podporuje konstruktivní dialogy.

„S jednotným trhem by měla být celá Evropa vnímána jako jeden celek, který má aktuální problémy řešit společně. V úzké koordinaci s Ministerstvem zemědělství pod vedením ministra Marka Výborného a ve spolupráci s ostatními oborovými organizacemi se dáme do přípravy podkladů. Ty chceme na setkání předložit a definovat v nich problémy z pozice České republiky,“ dodává Martin Chlad.

foto: Svaz vinařů České republiky, Linkedin González Byass, ceev.eu

Ověřeno MonsterInsights