Den otevřených sklepů v Dolních Bojanovicích se vydařil

Den otevřených sklepů v Dolních Bojanovicích se vydařil

Druhá červnová sobota patřila tradiční akci Den otevřených sklepů v Dolních Bojanovicích. Místní vinařský spolek zorganizoval setkání s vinaři již potřetí za sebou.

Více jak třístovka účastníků mohla za krásného počasí v areálu bojanovských sklepů ochutnat víno celkem od 21 vinařů. Sedmnáct jich přivítalo návštěvníky přímo ve svých sklepích. Další čtyři obsadily oblíbený degustační stan.

Den otevřených sklepů v Dolních Bojanovicích

Úderem 14. hodiny vyrazili milovníci vína vybaveni skleničkou a mapkou k degustacím. Večer se pak všichni mohli zase sejít v degustačním stanu, kde ochutnávka pokračovala. Od 20 hodin tu byla připravena cimbálová muzika Malina. Návštěvníci si pochvalovali zejména vysokou úroveň vín, osobní přístup vinařů a pohodovou atmosféru, která všechny provázela celý den. Dobrá nálada pak vyvrcholila večer v degustačním stanu u cimbálové muziky, kde se zpívalo a tancovalo do pozdních nočních hodin.

„Akce se konala tradičně za velké podpory obecního úřadu, které si vážíme a jsme za ni vděčni. Věříme, že na oplátku naši obec velmi dobře reprezentujeme a pracujeme na tom, aby název ‚Dolní Bojanovice – vinařská obec‘ neplatil jen díky své historii a lokaci, ale i současným vinařským děním,“ zhodnotil Pavel Líčeník z Vinařského spolku Dolní Bojanovice.

Den otevřených sklepů v Dolních Bojanovicích se díky spolupráci vinařů, dobrému vínu i pěknému počasí vydařil. Do budoucna by organizátoři na tuto akci rádi přilákali více domácích účastníků. Mohou se tak na místě přesvědčit, že není náhodou, že vína bojanovských vinařů obsazují přední příčky na regionálních výstavách v okolí.

Vinařský spolek Dolní Bojanovice
Vinařský spolek Dolní Bojanovice

Vinařská obec Dolní Bojanovice

Dolní Bojanovice patří do vinařské oblasti Morava, pod vinařskou podoblast Slovácká. Obec Dolní Bojanovice byla a je známa dobrým vínem. Zvláště bojanovský rýnský ryzlink se dodával do Vídně na císařský dvůr. Z roku 1738 pochází listina o zákazu padělání bojanovského ryzlinku. Pro výrobu a skladování vína slouží „búdy“ – vinné sklepy, které jsou chloubou každého vinaře. V 17. století na horním konci obce byly vybudovány dva panské sklepy, které jsou jedny z největších v Čechách a na Moravě. Obdivoval je v roce 1992 i známý cestovatel Miroslav Zikmund.

Vinařský spolek Dolní Bojanovice byl založen v roce 2016 a sdružuje více jak třicet členů. Mezi členy jsou jak vinaři-profesionálové, tak vinaři, kteří se vínu věnují ve svém volném čase. Nejenom tato skutečnost, ale i to, že spolek tvoří vinaři různých věkových kategorií, tudíž různých pohledů na věci, vytváří dynamický kolektiv, který dělá všechno pro to, aby Dolní Bojanovice byly hrdou vinařskou obcí.

Ověřeno MonsterInsights