Čtyři vína VOC Znojmo v „salonové“ stovce nejlepších

Tři vína VOC Znojmo v "salonové" stovce nejlepších

Čtyři vína VOC Znojmo se probojovala mezi stovku nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023 v rámci Salonu vín České republiky. Získala tak zlatou medaili a s ní pevné místo v degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Letošní ročník největší soutěže vín v Česku zaznamenal rekordních 2643 přihlášených vín. Ta nejlepší musela projít hodnocením v jednotlivých vinařských podoblastech a dvou celostátních kolech. Kvalitu a výjimečnost vín tak musely potvrdit tři komise zkušených vinařů, sommelierů a enologů. Zárukou objektivnosti je nejen unikátní systém hodnocení, ale i profesionální chemická analýza hodnocených vín. Na základě toho získalo své místo v letošním Salonu vín 70 vín bílých, 26 červených, 2 šumivá a 2 růžová od 61 vinařů.

František Koudela
František Koudela

„Probojovat se do elitní skupiny vín není jednoduché, přesto naše vína a naši vinaři opět zaznamenali významný úspěch. Do Salonu vín se dostanou skutečně jen ta nejlepší vína. Za znojemský region jsou to vína VOC Znojmo,“ konstatuje František Koudela, předseda spolku VOC Znojmo.

 

 

Čtyři vína VOC Znojmo v „salonové“ stovce nejlepších

Ze znojemské vinařské podoblasti bodovala vína:

Tato vína potvrzují současný trend, kdy z celkového počtu 22 odrůd jsou v Salonu nejvíce zastoupeny Ryzlink rýnský (18), Sauvignon a Rulandské šedé (8) a Veltlínské zelené a Chardonnay (7).

Další ocenění Salonu

Na Znojemsko putovala také cena za nejlepší kolekci vín, o kterou se zasloužilo vinařství Znovín Znojmo. Vedle zlatých medailí pro stovku nejlepších pak udělila komise medaile stříbrné vínům, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů. Touto stříbrnou medailí se může pochlubit hned 9 vín VOC Znojmo: Sauvignon 2021 z Vinařství Hanzel, Ryzlink rýnský 2020 ze Znovín Znojmo, třikrát Ryzlink rýnský 2021 (Lahofer, Víno Hort, Znovín Znojmo), Veltlínské zelené 2020 Vinařství Hanzel a Znovín Znojmo a Veltlínské zelené 2021 z vinařství Lahofer a Znovín Znojmo.

Chcete na jednom místě porovnat to nejlepší z VOC Znojmo s prvotřídními víny moravských i českých vinařských podoblastí? To je možné díky celoroční expozici nejúspěšnější stovky ve sklepení zámku Valtice. Pořadatelé zde nabízejí k výběru několik typů degustačních programů. Letošní otevření expozice pro veřejnost proběhne již 3. února.

Více o VOC zde: Vína originální certifikace

foto: VOC Znojmo (H2Production.cz)

Ověřeno MonsterInsights