Autentická, přírodní, řemeslná, bio… Autentikfest 2018

Autentikfest 2018

O druhém srpnovém víkendu proběhl festival přírodních vín Autentikfest 2018. Tradičním místem konání byl areál vinných sklepů Tihelňa v Boleradicích. I přes tropické teploty dorazilo na místo několik set vínomilců.

Málokteré téma z oblasti vína je tolik rozporuplné. Respektive nic nevyvolává větší vlny pozitivních i negativních názorů, jako autentická a obecně přírodní vína. Přitom významné procento v celosvětovém pohledu tvoří právě takto vyrobená vína. Jsou veřejností veskrze pozitivně vnímána a to hlavně pro to, že jsou dobrá. Vinařsky vyspělé země totiž moc nerozlišují, zdali je víno bio či nebio. Tradiční vinařství dělají přírodní vína už po mnoho pokolení, aniž by usilovali o nějakou „škatulku“.

Nezaujatě je nutno ale dodat, že pod nálepkou „autentické“ se u nás někdy choulí patoky takřka nepitelné. Jako u jiných lidských činností i zde se na pozitivním boomu vezou i ti méně snaživí. Proto jsou podobná setkání, jako je Autentikfest, důležitá, konzumenti i producenti můžou srovnávat a vyhodnocovat vše na jednom místě.

Autentikfest 2018

Festival Autentikfest Moravia 2018 prezentoval 22 vinařství středoevropského regionu. Vedle našich vinařů přijeli zástupci ze Slovenska, Maďarska a Rakouska. Čtvrtý ročník tak nabídl přibližně 150 vín mnoha stylů. Místem setkání byl útulný areál vinných sklepů v Boleradicích, akce proběhla 11. srpna od 11 do 22 hodin.

Většina degustovaných vín byla dobrá až velmi dobrá, některá až výjimečná. Milým překvapením, co se kvality týká, bylo rakouské vinařství Muhr-van der Niepoort. Jejich Ried Spitzerberg 2015 hodnotí i Robert Parker’s Wine Advocate 95 body. Z našich vinařů určitě pozitivně přesvědčil Ota Ševčík s produkcí ročníku 2017. Ale i další vinaři od nás i ze zahraničí předvedli solidní vína.

5 festivalových tipů

  • Ried Spitzerberg 2015 – Weingut Muhr-van der Niepoort
  • Zweigeltrebe 2015 – Sepp Moser
  • Kőfejtő Juhfark 2016 – Kőfejtő Pince
  • Hibernal 2016 – Petr a Lada Kočaříkovi
  • Karmazín 2016 – Petr Koráb

Vstupenka na festival stála 150 Kč v předprodeji a 250 Kč na místě. Zahrnovala vstup do areálu, skleničku, katalog a čip. Jednotlivé vzorky vín se ochutnávaly proti kreditu na čipu, kredit bylo možno dobíjet na centrální pokladně, a to jak v hotovosti, tak kartou – což je jistě praktické. Ceny jednotlivých vzorků se pohybovaly nejčastěji okolo 10 až 15 korun, raritní vína mohla dosáhnout až 50 Kč.

Oproti minulému ročníku byl výrazně posílen faktor neméně důležitý jako samotné víno – jídlo. Po loňském skoro až tragickém nedostatku pokrmů ve večerních hodinách se organizátoři poučili a poskytli návštěvníkům dostatečný výběr jídel. Své umění předvedli kuchaři hotelové restaurace Amande z Hustopečí. Velmi navštěvovaným stánkem byl Grilovací tým Šitbořice, nechyběly již tradiční Laskominy od Maryny a pochoutky od paní Čačíkové.

Protože festival pokračuje hluboko do noci, a protože Boleradice nejsou zrovna křižovatkou tras veřejné dopravy, mnohým přišla vhod možnost stanování hned vedle areálu sklepů. Na stejném místě bylo možno také zaparkovat. Jistá kompaktnost celé akce ve spojení s tak trochu jinými víny nabídla slušný potenciál pro trávení sobotního volna a není divu, že opět dorazilo mnoho milovníků vína.

Vinařství na Autentikfest 2018

VinařstvíObecOblastStát
A.D.1676 Weinschloss MalattschekLimbachMalokarpatskáSlovensko
András MátyásNová VieskaJihoslovenskáSlovensko
Dlúhé GreftyMutěniceMoravaČeská republika
Dva DubyDolní KouniceMoravaČeská republika
Jakub NovákTasoviceMoravaČeská republika
Karner GáborSzücsiMátraaljaMaďarsko
Kasnyik rodinné vinárstvoStrekovJihoslovenskáSlovensko
Kőfejtő PinceSomlóvásárhelySomlóMaďarsko
Michael GindlHohenruppersdorfWeinviertelRakousko
Muhr-van der NiepoortRohrauCarnuntumRakousko
Ota ŠevčíkBořeticeMoravaČeská republika
Petr a Lada KočaříkoviČejkoviceMoravaČeská republika
Petr KorábBoleradiceMoravaČeská republika
Petra BrédováBořeticeMoravaČeská republika
Richard StávekNěmčičkyMoravaČeská republika
Sepp MoserKremstalNeusiedlerseeRakousko
Strekov 1075StrekovJihoslovenskáSlovensko
Tomáš ČačíkKobylíMoravaČeská republika
Vino LoigiZnojmoMoravaČeská republika
Víno VdovjakVeľká TŕňaTokajSlovensko
Zdeněk VykoukalHostěrádky-RešovMoravaČeská republika
Živé vínoSvätý JurMalokarpatskáSlovensko

foto: autentikfest.cz

Ověřeno MonsterInsights