19. ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné

19. ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné

Již 19. ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné – Memoriál Jana Hajdy zamíří letos do Velkých Bílovic. V pátek 23. února se zde uskuteční soutěž, ve které vinaři ukazují svoji zručnost při řezání keřů révy vinné.

Kdo se letos stane mistrem České republiky v řezu révy vinné, ukáže v pátek 23. února další ročník oblíbeného vinařského klání ve Velkých Bílovicích. Nejvýznamnější vinohradnická událost roku každoročně budí zájem veřejnosti i několika desítek soutěžících řezačů.

 

Miloš Balga
Miloš Balga

„Soutěžící představí odborné porotě svoji šikovnost a praktické zkušenosti v této poměrně unikátní disciplíně, kde nerozhoduje primárně rychlost, ale kvalita a čistota řezu při řezání 25 hlav keřů révy vinné.“

„Tentokrát bude úkolem řezačů prořezat keře odrůdy Rulandské šedé s rokem výsadby 2011,“ uvedl jednatel společnosti BS vinařské potřeby, Miloš Balga.

Zimní řez révy se podle prezidenta Svazu vinařů České republiky, Martina Chlada, řadí ke klíčovým pracím na vinici a jeho správné provedení má výrazný vliv na zajištění kvalitní úrody.

 

Martin Chlad
Martin Chlad

„Řezači mají povoleno použít pouze mechanické nářadí. V případě tohoto vinohradu doporučujeme vzhledem k síle dřeva také pilku,“ upozornil Martin Chlad.

O mistrovský titul i hlavní trofej v podobě zlatých nůžek se nejprve utkají soutěžící starší 21 let v kategorii ELITE a následně potom předvedou své schopnosti žáci a studenti odborných škol a mládež do 21 let včetně v kategorii JUNIOR. Ve speciální soutěžní kategorii potom budou zvlášť oceněny soutěžící ženy.

V areálu vinařství bude v průběhu celého dne připravený pro vinaře i diváky doprovodný program, jehož součástí bude prezentace partnerů soutěže i stylové občerstvení spojené s degustací místních vín, ale také přednáška Martina Vrabce ze společnosti Biocont na téma Řez révy vinné v širších souvislostech.

Mistrovství České republiky v řezu révy vinné

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za předchozích 18. ročníku si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem osmdesáti soutěžících.

Program akce

7:30–8:30 registrace soutěžících
8:30–9:00 začátek soutěže (kategorie Elite, následně kategorie Junior)
10:30 odborná přednáška Řez révy v širších souvislostech (Ing. Martin Vrabec, BIOCONT)
13:30 vyhodnocení soutěže, předání cen

19. ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné
19. ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné

Pokyny pro soutěžící

 • Soutěž se koná v areále Vinařství Vladimír Tetur, vstup pro pěší od silnice (Singwine)
 • Parkování pro soutěžící na vyhrazených parkovištích u silnice směr Mor. Źižkov
 • Registrace soutěžících (předání startovních čísel) probíhá od 7,30 h do 8,30
 • Na místě vám budou vysvětlena pravidla, proběhne ukázka vzorového řezu apod.
 • Předpokládaný začátek soutěže (kategorie Elite) je v 9 h, následovat bude soutěže kategorie Junior (v případě špatného počasí obě kategorie začnou současně)
 • Doprovodný program bude probíhat venku nebo v kryté (avšak minimálně vytápěné hale), proto doporučujeme teplé oblečení
 • Soutěž proběhne v přilehlých vinicích, které jsou částečně zatravněné, nicméně doporučuje vzít obuv zvlášť do vinohradu a poté na přezutí
 • Vzhledem k hrozícímu dešti doporučujeme vzít nepromokavý oděv a obuv (nebo náhradní)
 • Povoleno je pouze mechanické nářadí (nůžky, pilka)
 • Řezat se bude odrůda Rulandské šedé, rok výsadby 2011 – doporučujeme vzít pilku
 • Občerstvení (jídlo i pití zajištěno) včetně vín od Velkobílovických vinařů
 • Předpokládaný konec je ve 13 h

Akce pořádaná pravidelně Svazem vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS vinařské potřeby se tentokrát uskuteční ve Vinařství Vladimír Tetur.

Více informací i způsob registrace naleznete na www.vinarskepotreby.cz

Foto: Svaz vinařů České republiky, BS vinařské potřeby

Ověřeno MonsterInsights