Vinařské obce a viniční tratě v České republice

Pavlov - jarní vinice, vinařské obce

Stejně jako u ostatních komodit je i ve vinařství důležitý původ. Přesněji původ hroznů. Striktní evidence a uvádění správných dat pomáhá jednak kontrolám identifikovat podvody, také ale dává spotřebitelům šanci ztotožnit se s produktem. Najít si své víno, svou oblíbenou lokalitu, vinařské obce. Konec konců zájem o přesné informace je jednoznačným trendem současnosti.

Česká republika je rozdělena do dvou vinařských oblastí, šesti podoblastí, 382 vinařských obcí a 1314 viničních tratí. Trať není nic jiného, než vinice, která má zpravidla historicky dané hranice. Ty plynou z pozemkových, geografických a zvykových souvislostí. Vždy jde o celek, který má „něco“ společného, což bývá nazýváno jako terroir.

Katastrální označení vinice nebo viniční trať ale ještě neznamená, že na daném pozemku vždy nalezneme krásně upravené řádky keřů révy vinné. Vinice zde může být, ale také nemusí. Naopak podniká-li někdo v oblasti vinohradnictví, nemůže vysazovat vinice kde se mu zlíbí, ale právě jen na zákonem definovaných pozemcích. Několik vinic leží i mimo tyto definice a jejich úroda je započítávána do různých statistik, ale považujme jejich produkci za okrajovou a z kategorie „pro vlastní spotřebu“.

Právním předpisem pro přesné určení vinic je vyhláška 254/2010 Sb., kterou se stanoví seznam vinařských podoblastí, vinařských obcí a viničních tratí. Nahradila starší vyhlášku číslo 324/2004 Sb. a platí od 1. října 2010. Vše se ale vyvíjí, a tak bylo 13. února 2018 zahájeno připomínkové řízení nad novým návrhem vyhlášky, který předložilo Ministerstvo zemědělství. Návrh obsahuje 39 změn, které odrážejí aktuální stav pěstování révy vinné u nás.

Nejaktuálnějším výstupem je vyhláška č. 80/2018 Sb. (kterou se mění vyhláška č. 254/2010 Sb.). Přináší 36 nových vinic, 5 změn názvu a 1 zrušenou trať.

Aktuální přehled viničních tratí: Vinařské oblasti, podoblasti, obce a tratě v České republice

 

Ověřeno MonsterInsights