Třináct vinařství přiveze na Špilberk celkem 141 vín

Třináct vinařství přiveze na Špilberk celkem 141 vín

Šestý ročník festivalu Víno z blízka se nese ve znamení výrazných změn. Tak velkých, že ještě minulý týden to vypadalo se stovkou avizovaných vín na nejkomornější festival v historii akce. Naštěstí přišly právě včas nové zprávy. Třináct vinařství přiveze na Špilberk celkem 141 vín.

Loňský ročník festivalu sezval všechny milovníky vína poprvé na brněnský hrad Špilberk. Nabídl k ochutnání 144 vín od 16 vinařů. Kdo byl nejlepší a jak to celé probíhalo, jsme psali detailně v článku Víno z blízka nabídlo zábavu, kulturu a hlavně skvělý zážitek. Letošní rozložení se tak mnoho neliší od předešlého ročníku.

Velkou změnou je ale zavedení žetonového systému. Je to snad poprvé v rámci všech vinných akcí pořádaných nadací Partnerství (cca od roku 2009), kdy sáhli po tomto pro mnohé nepopulárním řešení. Pro další návštěvníky to ale bude pohodlná sázka na jistotu. A hlavně – pro vinaře samotné to znamená úsporu, kdy tempo rozlévání vín i spotřeba jistě poklesnou. Lidé budou spíše vychutnávat a užívat si výstavních prostor a nabídnutých doprovodných programů, než se honit za co největším počtem ochutnaných vín.

Žetony

Oč běží konkrétně? Vstupenka (v předprodeji za 550 Kč) zahrnuje vedle obligátního katalogu, skleničky a tašky celkem 13 žetonů na degustaci vín zúčastněných vinařství. Obsahuje tedy i vstup na výstavu Rok 1918 – co nám válka vzala a dala… Existuje i rozšířená podoba vstupenky (700 Kč), s volným vstupem do 7 stálých expozic a 2 aktuálních výstav hradu. Kulturní akcent je tedy patrný a festival by tak mohl posunout do velmi pohodového setkání podobně smýšlejících lidí.

Pro nás, hledající primárně víno, je to však pohromou. Ochutnávka třinácti vín je víceméně standardním programem řady řízených degustací a to spíše těch orientovaných na zahraniční vína. Samozřejmě genius loci samotného Špilberku, doprovodný program i velký výběr vín mají svou hodnotu. Navíc existuje možnost rozšířit si obzory a dokoupit libovolný počet žetonů za frendly cenu 10 Kč. Při plánu ochutnat vcelku běžný počet vín, dejme tomu okolo čtyřiceti, se cena ochutnávky vyšplhá nad osm set korun. U akce zaměřené na moravské vinaře je to hodně vysoká částka. Výhodou budiž možnost následného nákupu vín za „sklepní“ ceny, tedy bez započtení nákladů na dopravu a případných rabatů vinoték. Což může být třeba i stovka na láhvi.

Nechci být špatným prorokem, ale pravděpodobně nastane obměna návštěvnické struktury a bohužel i pokles počtu návštěvníků. Ze srdce bych organizátorům přál, aby se akce vyprodala do posledního místečka, na místě se utrácelo za ochutnávku i za láhve vína. Obávám se ale, že tomu tak nebude. Ustoupit tlaku vinařů, kteří stejně budou vždy „brblat“ na nízké prodeje a neuznají marketingovou hodnotu akce, a udělat z ochutnávky vinné tržiště, navíc s přemrštěnou cenou vstupného, to nemusí dopadnout dobře. Kéž bych se ale mýlil. Pravdu se dozvíme 1. prosince.

O víně na Špilberku

Třináct vinařství tedy přiveze na Špilberk celkem 141 vín. Organizátoři slibují 110 bílých, 20 červených, 7 rosé a 4 sekty. Nejvíce zastoupené odrůdy budou Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Tramín červený, Pálava a Sauvignon. Chybět ale nebudou ani méně známé či časté odrůdy, například Bouvierův hrozen, Děvín, Merlot, Neuburské, Solaris a Souvignier Gris. Nabídka zahrnuje také řadu cuvée i populární oranžová a kvevri vína. Co se zbytkového cukru týká, tak rovných 50 vín je v kategorii suchých vín (19 vín je dokonce do 0,5 g/l), 57 je polosuchých, 28 polosladkých a 6 sladkých.

Třináct vinařství na Špilberku

  • Víno Matula
  • Vinařství Petr Bunža
  • VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC, s. r. o.
  • Vinařství Starý vrch
  • Víno PARTILIA
  • Vinařství Šabata
  • SPIELBERG CZ, s. r. o.
  • Sedlecká vína
  • Kamil Prokeš vinařství
  • Vinařství Josef Kořínek
  • VICAN rodinné vinařství
  • Modré Vinařství
  • Rodinné vinařství Jedlička

Všech třináct vinařství má své medailonky na stránce akce www.vinozblizka.cz.

Vinné tržiště na hradě, aplikace v mobilu

Lákadlem tedy bude možnost nákupu vín, se kterými se až tak běžně nesetkáváme. Ne, že by nešla koupit u vinaře a v e-shopech, ale zde lze i něco ušetřit a hlavně předem ochutnat. Loňskou novinkou a letošní praxí je festivalová aplikace v mobilu. Hrad bude pokryt ještě silnější wi-fi sítí než loni, takže bude možno bez obav a plynule objednávat a platit on-line. Nebo si vytvořit on-line objednávku a zvolit platbu kartou či cash na výdejním místě v přízemí hradu. Tedy ne na asi kilometr vzdáleném místě jako loni. Pozor, mobilní průvodce a e-shop bude k vidění dopředu, od pondělí 26. listopadu!

„Návštěvníci víno zaplatí a odnesou přímo ze Špilberku, nebudou muset objednávky vyzvedávat na jiném místě. Pro nakupující zajistíme i možnost příjezdu autem na hrad. Nebo jim větší objednávky dovezeme až domů, případně pošleme zásilkovou službou,“ říká ředitel festivalu Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Organizátoři předpokládají, že do 5 zakoupených lahví se o ně každý postará sám. Snad nebude cestou dolu z hradu námraza… Od 6 vín je ale možno objednat si rozvoz do dvou dnů po velkém Brně za cenu 10 Kč za lahev. Mimobrněnským budou vína zaslána prostřednictvím doručovatelů za jejich cenu.

„Vinaře jsme pečlivě vybírali jako zástupce všech čtyř moravských vinařských podoblastí a také jako představitele různých stylů a třeba i protikladných přístupů k vinaření. Do Brna tedy přijedou jak zástupci tradičních vinařských podniků, třeba Sedlecká vína, tak i nová vinařství, jako je rodinné vinařství Tomáše Vicana. Zastoupení tu budou mít i maličká vinařství, která však rozhodně stojí za poznání. Například Partilia z Chvalovic, které si založili dva kamarádi a víno vyrábí s láskou tak, jako by je dělali pro nejlepší přátele. Všech třináct vinařství si ale zaslouží pozornost,“ dodává Flamik.

Další lákadla akce

Vedle vína je největším tahákem samotný hrad Špilberk. Obdivovatelé architektury ocení obnovené interiéry hradu, fandům historie a výtvarného umění akce nabízí procházku sedmi expozicemi a dvěma výstavami.

„Podívají se například i do hradního vinného sklepa, v rámci základní vstupenky si prohlédnou výstavu 1918 – co nám válka vzala a dala, s rozšířenou vstupenkou se dostanou i na výstavu Umění loutky a do všech stálých expozic,“ upozorňuje Flamik.

Nedílnou součástí festivalu je i část gastronomická. Lahůdkové menu k vínu nabídnou Hradní vinárna, Café Špilberk a Babinský bistro.

Hradní menu ve vinném sklepě

bramboračka s hříbky, pikantní masový guláš a střapáče, krkovice s dýňovým pyré, pupek s bramborovou kaší

Hradní hláska a jižní terasa – výhledy a občerstvení

škvarková pomazánka s vídeňskou cibulkou na chlebu, masová paštika na sezamovém rohlíku, vepřový řízek s okurkou a chilli chlebem, bramborové chipsy

Sál Ogilvy – paní Květa z bistra Babinský

rillettes z vepřového masa, kachní játra na rozmarýnu v husím sádle, trhaná vepřová krkovička v máslové briošce, uzená kuřecí prsíčka s cukrovým melounem, crostini s fresh cheese a tapenádou z oliv, sušených rajčat, ořechů a bazalky, poctivá zelňačka, tři druhy nakládaných hermelínů.

Další informace o akci a prodej vstupenek je na www.vinozblizka.cz.

foto: vinozblizka.cz

Ověřeno MonsterInsights