Rok 2016 přinesl rakouským vinařům extrémní počasí i krásná vína
Vegetační cyklus i celý ročník jako jízda na horské dráze. To zůstane rakouským vinařům i milovníkům tamních vín dlouho v paměti v souvislosti s ročníkem 2016. Vše ale dopadlo dobře, bílá, červená i sladká vína jsou v nádherné kvalitě, byť v některých případech ve velmi omezeném množství.
Po teplé a suché zimě začala réva v mnoha vinařských oblastech rašit poměrně brzy. Avšak masivní mrazy v posledním dubnovém týdnu vedly k hrozivým škodám, a to nejen v údolích, ale i ve vyšších polohách. Obzvláště těžce byla zasažena celá oblast Steiermark, některé lokality v Burgenlandu (u Neusiedlersee a Eisenbergu) a také Carnuntum, Thermenregion a nejzápadnější část Wachau.
Naproti tomu ve Vídni a v regionech Dolního Rakouska nebylo zaznamenáno téměř žádné poškození mrazem. Zdejší nadprůměrné sklizně dokonce zvýšily loňské výnosy v Rakousku jako takovém.
Léto rakouským vinařům přálo
Po vlhkém jaře přišlo i v létě velké množství srážek, ale bez vleklých veder. Mnoho deštivých dní zvýšilo riziko napadení révy chorobami, jako je peronospora a oidium. V posledním srpnovém týdnu se vše změnilo k lepšímu, přišlo teplé stabilní počasí, které v podstatě vydrželo až do konce hlavní sklizně.
Vyvážené, odrůdově typické bílé víno s dobrou hloubkou ovoce
Na základě prvních ochutnávek můžeme očekávat dobře vyvážená ovocná, odrůdově typická bílá vína. Hladina alkoholu je podstatně nižší než v předchozím roce, kyseliny jsou vyšší, ale ne příliš intenzivní. Základní Veltlíny se ukazují nejlepší za posledních několik let. Prémiové Veltlíny mají dobré tělo, září, jsou skutečnou pochoutkou. Ostatní hlavní odrůdy, Riesling, Weissburgunder, Chardonnay a Sauvignon Blanc, by také měly poskytnout ovocná a čistá vína.
Muskateller, jak se zdá, bude mít široký rozptyl, co se charakteru týká; od velmi jemných a svěžích až ke květnatým a plným vínům. Původní odrůdy Thermenregionu, Rotgipfler a Zierfandler, se ukázaly být neobyčejně harmonické. A rozmarný Roter Veltliner, který v deštivých ročnících nedává nic zadarmo, se ukázal jako pevný a výrazný. Pro podrobné hodnocení Rieslingů je ještě příliš brzy, vína se ale zdají být velmi jasná a živá, proti aromatům peckovin stojí pikantní kyselé struktury. Chardonnay a Weissburgunder, stejně jako Grauburgunder, přinesly silná, jemně komponovaná vína nabízející příležitost k dlouhodobé archivaci.
V Burgenlandu ukazují bílá vína velmi podobné vlastnosti, a i když se občas objeví mohutnost a tělnatost, celkový výraz je díky svěží kyselince pozitivní. Ve Steiermark měla nedostatečná sklizeň neblahé následky pro lehčí vesnická vína. Nicméně pro tamní pěstitele bylo výzvou předložit svá prémiová a „single-vineyard“ vína. První ochutnávky Sauvignonů a Morillonů přinesly elegantní, pěkně zaoblená a dobře vyvážená vína.
Vinaři v hlavním městě hlásí jen mírné ztráty díky chorobám. Jinak ale žádné krupobití ani hrozné výkyvy počasí. Výrobci byli schopni sklidit nadprůměrný objem při vysokých koncentracích cukrů. Celá řada bílých vín se zdá být provedena ve skvělé kvalitě, s přesvědčivou strukturu celé odrůdové palety. Wiener Gemischter Satz dosáhl potěšitelného stupně zralosti, který těžil z příznivých podmínek sklizně 2016.
Červené víno od solidních po opulentní
U červených vín je velmi obtížné vynést obecné závěry, protože výsledky se liší oblast od oblasti. Na jedné straně poměrně náročná a poněkud strohá vína srovnatelná s ročníky 2004 a 2007, na straně druhé nezvykle dobře koncentrovaná a pěkně rozpoznatelná vína, jejichž extrakt a bohaté taniny snesou srovnání s těmi nejlepšími ročníky Rakouska. Všechna vína těží z dobré cukernatosti moštu, vysokého extraktu a robustních, ale ne ostrých či nezralých taninů. Některé Zweigelty mají tolik tmavého ovoce, že mohou být zaměňovány za Blaufränkisch. Vína odrůdy Blaufränkisch jsou sama o sobě velmi tmavá, s aroma ostružin, švestek a višní – to ukazuje na mimořádně vynikající vinobraní. Cabernety a Merloty také dosáhly potřebné zralosti, s dostatečným tělem a taniny.
Sladká odměna za ledové noci
Je ještě příliš brzy hodnotit predikátní vína. Všichni varovali, že sklizeň bude menší, než obvykle. Ale velmi potěšující je okolnost, že mrazivá zima v prosinci a lednu poskytla rakouským vinařům surovinu pro ledová vína. Proběhl dostatek mrazivých nocí, takže celá řada pěstitelů vyrobila řízná a pevná ledová vína, nesoucí i značný podíl odrůdovosti.
Zdroj/foto: AWMB / ÖWM / Egon Mark