Řízená degustace Mikrosvín Mikulov v Brně

Řízená degustace Mikrosvín Mikulov v Brně

Mikrosvín Mikulov se v dubnu v Brně představil hned dvakrát. 5. dubna v Moravské bance vín a 25. dubna v bývalém řečkovickém pivovaru při řízené degustaci pořádané spolkem Vinná lóže – Koštýř. My jsme navštívili druhou jmenovanou akci.

Celý název podniku zní VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s., jejich sklep však najdete v obci Dolní Dunajovice. A aby to nebylo příliš jednoduché, hrozny zpracovávají v Bzenci, kde sídlí také vedení společnosti, respektive mateřské firmy, kterou je Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Od příchodu Vladimíry Mrázové ze Sonberku do Mikrosvínu s napětím sledujeme, zda se podaří vrátit historicky veleúspěšnou značku na výsluní moravské produkce. Ne, že by jejich vína byla nějaká špatná, to určitě ne. Když ovšem před zhruba 20 lety prorazil Zdeněk Peřina s vlašákem z Pálavy, doslova obrátil pozornost konzumentů na tato vína a z Mikrosvínu udělal zaslouženého lídra trhu. Bohužel během let, kdy se vínu věnuji, jsem získal dojem, že současně se začátkem používání nejmodernějších technologií při výrobě se změnila také obchodní filosofie vinařství.

Vína Mikrosvín Mikulov

Nejnižší řadou v produkci Mikrosvínu je „Standard Line“, primárně určená pro gastro. Následuje „Flower Line“, se kterou se setkáte téměř všude. Na tato vína je možno natrefit v obchodech, jsou představována na různých degustacích a často bodují na soutěžích. Mezi jednotlivými ročníky však nenalezneme větší variantnost. Vína jsou připravována s jasným cílem udržení totožného stylu ve výsledném produktu. Etikety zpravidla neuvádějí ani viniční trať. Nejvyšší řadu nalezneme pod označením „Traditional Line“. Zde je kladen důraz na jednotlivé tratě i ročníky a vína jsou vhodná pro delší archivaci. Existuje ještě jedna vyšší řada „Premium Line“ (Legia Deximus Gemini / Legio X Gemina), avšak k té se běžný smrtelník téměř nemá šanci dostat.

Vína nám během řízené degustace ve Vinné lóži – Koštýř představila Radka Štěpánková. Z devíti vzorků patřily čtyři do Flower Line a pět do Traditional Line. Přechutnali jsme tři různé Ryzlinky vlašské a dva Ryzlinky rýnské.

Přehled degustace vín Vinařství Mikrosvín Mikulov (Brno, 25. 4. 2018)

Odrůda / řadaRočníkPřívlastekZatřídění
Sylvánské zelené Flower Line2016pozdní sběrsuché
Ryzlink vlašský Flower Line2016pozdní sběrsuché
Ryzlink rýnský Flower Line2015pozdní sběrsuché
Ryzlink rýnský Traditional Line2016pozdní sběrsuché
Ryzlink vlašský Traditional Line2016výběr z hroznůsuché
Ryzlink vlašský Traditional Line2016pozdní sběrsuché
Chardonnay Traditional Line2016výběr z hroznůsuché
Tramín červený Flower Line2016pozdní sběrpolosuché
Rulandské bílé Traditional Line2015výběr z hroznůpolosladké

kompletní tabulka: Degustace vín vinařství Mikrosvín Mikulov (Brno, 25. 4. 2018)

Mým osobním vítězem degustace se stal Ryzlink vlašský (Traditional Line) z 29 let staré vinice Goldhamer v Perné. Stříbrnou příčku obsadil Ryzlink rýnský (Flower Line) ze dvou různých tratí – Zimní vrch v Dolních Dunajovicích a Staré v Dobrém Poli. Na bronzový stupínek bych postavil Chardonnay (Traditional Line) z tratě Rosentické v Dobrém Poli.

Na závěr bych rád uvedl dvě motta Mikrosvínu, která se mi velmi líbí. „Víno se rodí ve vinici“ odkazuje na typické pálavské mikroklima s vápenitou půdou. „Víno dělají lidé“ nese jasné poselství, že za úspěchy i neúspěchy stojí vždy člověk z masa a kostí.

Sledujte náš kalendář akcí a brzy na viděnou na nějaké ochutnávce. Na zdraví!

foto: Vinná lóže Koštýř

Ověřeno MonsterInsights