Odrůdová ochutnávka Pálavy a Svatovavřineckého

Odrůdová ochutnávka Pálavy a Svatovavřineckého

Rád bych se vrátil k odrůdové ochutnávce Pálavy a Svatovavřineckého v brněnské Moravské vinotéce, která proběhla letos 31. října. Přiznám se, že tuto vinotéku jsem dříve velmi rád navštěvoval. Zejména u mě byla v oblibě akce “Od deseti do šestnácti” či ochutnávky Svatomartinských resp. Mladých vín. Několikrát jsem zde v minulosti rovněž navštívil i degustace řízené přítomnými vinaři a nebo pod vedením zkušeného sommeliéra Ing. Luďka Machaly.

Několik let jsem zde ovšem nebyl. Když jsem se ale dozvěděl od svého známého o zdejší úspěšné degustaci odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon, která byla plně v režii Moravské vinotéky, a pak dostal e-mailem pozvánku na degustaci odrůd Pálava a Svatovavřinecké, tak jsem se rozhodl, že ji po letech znovu zkusím navštívit a zjistit, jak tato degustace bude vypadat. Přiznám se ale, že ve mně ovšem tato degustace zanechala poněkud smíšené pocity…

Moravská vinotéka se nachází na Mojmírově náměstí v Králově Poli. Nejsnadnější spojení je tramvají číslo 1 na zastávku Semilasso a pak se kousek vrátit pěšky. Na Mojmírově náměstí jsou sice ještě zastávky autobusů číslo 43 a 81, ale ty sem k dopravě na akci nevyužil. Tramvaj mi totiž přišla z centra Brna nejpraktičtější, i když je to od Hlavního nádraží asi 15 minut jízdy a dále je to asi 5 minut pěšky. Je to tedy lehce delší cesta, zejména pokud nebydlíte přímo v centru, a popravdě řečeno to byl pro mě i hlavní důvod, proč jsem sem v minulosti přestal jezdit.

Vinotéka se nachází v průčelí domu a v zadní části je pak vinárna s galerií, kde mně známé akce dříve většinou probíhaly. Byl jsem tedy plný očekávání, zdali zde bude akce i tentokráte a co mě čeká. Už před akcí jsem ovšem zpozorněl, protože mi došly pozvánky dvě, které ovšem byly poněkud rozdílné.

Pozvánky na samotnou ochutnávku Pálavy a Svatovavřineckého

Nejprve mi týden před akcí dorazila e-mailem následující pozvánka:

“Zdravíme z Moravské Vinotéky a tímto Vás zveme na další z našeho cyklu odrůdových ochutnávek. Ve středu 31. 10. od 19 hodin otevřeme min. 15 lahví odrůd Pálava a Svatovavřinecké. Zastoupeny budou nejen všechny moravské vinařské podoblasti, ale i např. Saint Laurent z původních alsaských lokalit.

Jako doplnění degustace přidáme pár zajímavých pokrmů, které se snoubí s danými víny (kozí/ovčí sýry, paštika,…).”

Tato pozvánka mě zaujala a proto jsem se na akci rozhodl jít. Stejná informace je ještě i dnes na webových stránkách vinotéky. Dva dny před akcí ovšem dorazila e-mailem pozvánka druhá:

“Středa – 31. 10. od 19 hodin — Degustace odrůdy Pálava a Vavřinec

– Snoubení těchto odrůd s pokrmy (ovčí, pařené, uzené sýry, uzené speciality, tropické ovoce,…) – popijeme i si zobneme

– vzorky z vinařství Regina Coeli, Červinka, Baloun, Pavlica, Annovíno, Prokop, Sonberk, Volařík, Prágerovi, Dufek a další”

Od první pozvánky se ta druhá liší v několika detailech. Například se zde neuvádí již žádný minimální počet otevíraných lahví, zato se zde ale zmiňuje přímo snoubení vína s pokrmy (nikoliv jen jednotlivá jídla, která se dají s víny snoubit) a vyjmenovávají se zde různá vinařství; všechna ale pouze moravská, nikde není zmínka o vinařství(ch) z Alsaska či jiných oblastí. Byl jsem proto velmi zvědavý, co na akci vlastně tedy bude.

Ochutnávka Pálavy a Svatovavřineckého v Moravské Vinotéce

Na akci jsem dorazil s asi čtvrt hodinovým předstihem. Jak jsem se na místě dozvěděl, tak se akce konala ve vinárně s galerií, ovšem sem jsem byl já i ostatní návštěvníci vpuštěni až s “úderem” sedmé hodiny. Do té doby jsem s ostatními účastníky čekal v prostorách vinotéky, čehož jsem rád využil k zakoupení vzorku suchého Veltlínského zeleného 2017 z vinařství Červinka z Horních Věstonic. Chtěl jsem si zakoupit i něco k zakousnutí, ovšem v nabídce byly pouze smažené brambůrky, kořeněné tyčinky s chilli příchutí a podobně. Nakonec jsem vzal zavděk smaženými kroužky s rajčaty a jemným kořením. Je škoda, že nebyl v nabídce např. nějaký tvrdý sýr, chléb či klobáska, které by bylo možné si dát před akcí, i když uznávám, že ochutnávka byla avizována se “snoubením jídla”… 😉

Samotná akce pak probíhala víceméně v rodinné atmosféře. Na akci přišlo totiž společně se mnou celkem deset lidí a k nim zde byl pan Vladimír Adámek, majitel vinotéky, s dalšími dvěma spolupracovníky. Vlastní degustace pak začala v 19:15, protože se čekalo tzv. akademickou čtvrthodinku, než se sejdeme všichni.

Zavínění mladým vínem

Sklenice jsme si nejprve “zavínili” nultým vzorkem, kterým bylo Veltlínské zelené z vinařství pana Prokopa z Krumvíře ročníku 2018. Bylo to zajímavé mladé suché víno, které k tomuto účelu plně posloužilo. Dále pak již probíhala degustace zmíněných odrůd pod vedením pana Adámka tak, že jeho spolupracovníci vždy rozlili vzorek vína, byl přečten jeho popis s uvedením analytiky (pokud byla dostupná) a k tomu byl dodán nějaký příběh spojený zprvu s daným vinařstvím.

Vzhledem k tomu, že v této vinotéce i vinárně mají výstavu fotografií nazvanou Pocta našim dědům, k výročí 100 let od ukončení Velké války, tak se ovšem příběhy čím dál častěji stáčely spíše tímto směrem. Přiznávám, že zprvu mě to zaujalo, ovšem po nějaké době mě to přišlo již příliš a ocenil bych spíše informace více se vztahující k daným vinařstvím či relevantní k tématu degustace.

Nechyběly ani ročníky Svatovavřineckého 2012 či 2010

U každého vzorku došlo také k jeho hodnocení. Co mě překvapilo, tak některé vzorky Svatovavřineckého byly ohodnoceny jak panem Adámkem, tak jeho spolupracovníky, za svým vrcholem nebo jako špatné a omlouvali se, že zřejmě došlo k nevhodnému skladování u distributora. Přitom se jednalo v obou případech o starší vína, která byla otevřena až těsně před začátkem degustace, přestože se jednalo o vína ročníků 2010 či 2012. Mě osobně jeden z těchto vzorků po nějakém čase při přechutnání zase tak špatný nepřišel a poupravil sem si jeho hodnocení. Těžko ovšem říci, jak by tyto starší vzorky chutnaly, kdyby byly otevřeny alespoň 4–6 hodin před začátkem degustace; případně byly dokonce zdekantovány v dekantéru. Myslím, že si to, s ohledem na jejich stáří, určitě zasloužily.

Některé vzorky byly navíc nalévány ze džbánku, což mi přišlo opravdu poněkud zvláštní. Nemohu na 100 % tvrdit, že se jednalo opravdu o sudová vína, ale nevidím žádný jiný důvod pro přelití těchto vín do džbánku a pokud se nepletu, tak si myslím, že takovéto vzorky na degustaci se vstupným 350 Kč vůbec nepatří.

Snoubení Pálavy a Svatovavřineckého s jídlem

Když uběhlo již asi 45 minut a byli jsme zhruba v polovině degustace, tak jsem si uvědomil, že vlastně vůbec zatím nedošlo k žádnému snoubení vína s jídlem, na které jsme byli lákáni. Ano, u většiny vzorků bylo uváděno s jakým jídlem by se dalo dané víno pít, ale zapsat si to u patnácti vzorků a pak to zpětně nějak aplikovat, mi nepřijde úplně šťastné a předem očekávané.

Po nějaké době byla nabídnuta možnost zneutralizování si chuti pomocí různých druhů sýrů. Pozitivně ovšem hodnotím to, že na stolech byla od začátku pro každého připravena ošatka s chlebem, karafa s vodou, odlivka a každý měl k dispozici dvě sklenice na víno.

Před ukončením degustace nám byl nabídnut další vzorek ze džbánku. Jednalo se o kořeněné bulharské víno nazvané Kartouzský Rubín III. Nejsem znalec bulharských vín a nevím proto, jestli se jedná o oficiální pojmenování či nějaké interní označení, ale bylo to zajímavé bylinné víno (cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon, Pelin a Modrý portugal) a dodalo kontrast vůči předtím koštovaným vzorkům.

Po ukončení asi hodinu a půl dlouhé degustace byla možnost přechutnání všech vzorků vína a možnost jejich “snoubení” s dodaným rozmanitým občerstvením.

Závěrem o ochutnávce Pálavy a Svatovavřineckého

Opravdu musím přiznat, že mám z této degustace ještě teď rozporuplné pocity. Na jednu stranu tu byla zajímavá vína, bohaté občerstvení a menší počet návštěvníků, na straně druhé je tu ale několik věcí, které se mi nelíbily:

1) Od organizátora degustace očekávám, že je týden před akcí schopný vybrat pevně daný seznam vzorků a ten už nadále neměnit. Jiné vinotéky to jsou schopny bez problémů zvládnout i dva týdny před akcí.

2) Pokud jsem lákán na zahraniční víno(a) a na degustaci pak žádné takové není, tak mi to nepřijde úplně v pořádku.

3) Pokud je už z jakéhokoliv důvodu upřesněn či změněn seznam vinařství dva dny před akcí, pak očekávám otevření alespoň jedné jediné lahve z vinařství uvedeného v takto upraveném výčtu (konkrétně mám na mysli vinařství Sonberk). Uvádět na degustaci, jak těžké je sehnat v dnešní době suchou Pálavu, která je pro toto vinařství přímo typická, tak to je opravdu velmi zvláštní. Zejména, když po nedávné degustaci v konkurenční Vinné galerii vím, že například suchá Pálava 2017 VOC Mikulov řady Velký Sonberk v aktuální nabídce vinařství je a neměl by být tedy problém sehnat pár lahví na degustaci.

4) Při otevírání starších ročníků se může samozřejmě narazit na špatný vzorek. Proto ale u těchto vín očekávám buď jejich dekantaci a nebo alespoň otevření lahví s odpovídajícím předstihem před začátkem degustace.

5) V poslední řadě bych čekal, že pokud je předem uvedeno snoubení vína s jídlem, tak bude skutečně prováděno automaticky s jednotlivými vzorky v průběhu degustace. A nikoliv až v rámci volné ochutnávky návštěvníků po jejím skončení. V opačném případě bych velmi doporučil pro příště raději použití výrazu občerstvení a vyhnout se jakémukoliv termínu ke snoubení třeba jen částečně zavádějícímu. Snoubení vína s jídlem jsem totiž již párkrát na řízených degustacích zažil a vypadalo to opravdu úplně jinak…

[jaw_panel_box panel_title=“Odrůdová ochutnávka Pálavy a Svatovavřineckého“ message_style=“success“ ]kdy: 31. 10. 2018
kde: Moravská vinotéka, Brno
cena: 350 Kč
degustace: 15 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

 

Seznam přechutnaných vín s mým hodnocením

(hodnoceno dle Buxbaumovy škály maximálních bodů: 2b čistota, 2b barva, 4b vůně, 12b chuť)

foto: @liamcz

Ověřeno MonsterInsights